סגור
מימין שר החינוך יואב קיש ומייסד מלאנוקס איל וולדמן
שר החינוך יואב קיש (מימין) והיזם איל וולדמן (צילומים: דנה קופל, אוראל כהן)

הסיבה לביטול חלק מפרסי ישראל: זכייה של היזם איל וולדמן

שר החינוך יואב קיש החליט לבטל השנה את כל פרסי ישראל ולהעניק את הפרס רק בקטגוריית תקומה לאחר שבאחד הפרסים זכה היזם המזוהה עם המחאה נגד ההפיכה המשטרית. יו"ר ועדת הפרס: "פספוס עצום". קיש: "סיפור קונספירטיבי ודמיוני"

לפני כשבועיים הודיע שר החינוך יואב קיש כי "פרס ישראל יוענק השנה רק בקטגוריה תקומה: גבורה אזרחית וערבות הדדית", וכי הענקת הפרס ביתר התחומים תבוטל - החלטה שעוררה ביקורת רבה. כעת, נחשפה הסיבה לכך - בפרס ליזמות זכה היזם איל וולדמן, המזוהה עם המחאה נגד ההפיכה המשטרית. הדיווח פורסם לראשונה ע"י העיתונאי בן כספית.
וולדמן נחשב לאחד היזמים הבולטים בישראל. הוא ייסד את חברת מלאנוקס, שב-2017 נמכרה לענקית השבבים אנבידיה תמורת כ-7 מיליארד דולר וכיום מהווה אחד הגורמים המשמעותיים בצמיחתה. ב-7 באוקטובר נרצחו בתו דניאל ובן זוגה נועם במסיבה ברעים. וולדמן היה בין המממנים הבולטים של מחאת ההייטק וקבוצות מחאה נוספות נגד ההפיכה המשטרית. בפוסט שהעלה שבוע לאחר השבת השחורה הוא כתב על ראש הממשלה בנימין נתניהו ש"כל יום שהאיש הזה יושב בכיסאו כראש ממשלה ייגרם סבל לכל הצדדים". וולדמן גם היה אחד התורמים הבולטים במהלך המלחמה.
מועמדים נוספים לפרס כללו בין היתר את יזם ההייטק וממציא הדיסק און קי דב מורן. בראש הוועדה עמד ד"ר עמי אפלבאום, עד לאחרונה יו"ר הרשות לחדשנות והמדען הראשי של משרד הכלכלה. מקורבים לוועדה אמרו לכלכליסט שיש בהם כעס רב על הפוליטיקאים שבחרו בעת הזו לוותר על הזכות לתת פרס להייטק הישראלי וליזמות והעדיפו לבחור בפוליטיקה ולבטל את הפרס.
אפלבאום סירב להתייחס לשאלת הזוכים, אבל אמר שביטול הפרס ביזמות השנה הוא "איבוד הזדמנות עצומה לתרום לכלכלה הישראלית, שנמצאת במשבר ולא רואים את התחתית שלו. היו מועמדים טובים. זה פספוס עצום. אם השר מדבר על פרסים על תקומה, התקומה היא בכלכלה, כלומר בתעשיית ההייטק הישראלית".
בתחילת חודש פברואר הודיע שר החינוך יואב קיש כי בעקבות המלחמה פרס ישראל יוענק השנה ל"שישה כלות וחתנים שבמעשיהם גילו אחווה ורעות הדדית מעוררת השראה, הפגינו גבורת רוח יוצאת דופן, הפיחו תקווה עצומה בעם ישראל ותרמו תרומה משמעותית לתקומה מהשבר הנורא שפקד אותנו ב-7 באוקטובר". הענקת הפרס ביתר התחומים - מדעי היהדות, הרוח, החברה, החיים ומדעים מדויקים, יצירה ויוצרים ומפעל חיים - תבוטל.
שר החינוך יואב קיש אמר בתגובה שהטענה שביטל את הפרס בגלל זכיית ולדמן היא "פייק ניוז" וכן "סיפור קונספירטיבי דמיוני". לדבריו, "הדחייה נבעה אך ורק מהמצב המלחמתי במדינה. בניגוד לנאמר, השנה אף זוכה לא נבחר לפרס ישראל. מכיוון שעבודת הוועדות חסויה ותחת שמירת סודיות, לא ניתן להתייחס אליהן פומבית. כפי שפורסם עם קבלת ההחלטה לא יהיה ביטול של הפרסים, אלא דחייה בשנה, וכל זוכה, בהינתן ועבר בהצלחה את כלל הפרמטרים השונים, יקבל את הפרס בשנה הבאה". עוד הוסיף כי מדובר ב"עמדה ערכית שבוחרת להתמקד השנה בהוקרת פעולות התקומה, הגבורה והערבות ההדדית של אזרחי ישראל".