סגור
שר החינוך יואב קיש ישיבת הממשלה 7.1.24
שר החינוך יואב קיש (צילום: יריב כץ)

התנגדות גוברת למהלך של קיש להדרת המדע והתרבות מפרס ישראל

שר החינוך יואב קיש החליט לחלק השנה פרסי ישראל רק על גבורה אזרחית וערבות הדדית ולבטל פרסים בשאר התחומים. האקדמיה הלאומית מאשימה בפגיעה במדע ואילו האקטיביסט עו"ד שחר בן מאיר מאשים בהפיכת הפרס לכלי פוליטי ומאיים בעתירה לבג"ץ

גוברת ההתנגדות להחלטת שר החינוך יואב קיש לבטל את החלוקה הסדירה של פרס ישראל השנה ולחלק רק פרסים הקשורים למלחמה. ראשי האקדמיה הלאומית למדעים מאשימים את קיש "בפגיעה קשה במעמד המדע". עורך הדין האקטיביסט שחר בן מאיר שלח התראה לפני עתירה לבג"ץ ומאשים אותו בהפיכת הפרס ל"כלי פוליטי ובהענקת ניצחון לאויב".
שר החינוך יואב קיש הודיע ביום רביעי שעבר כי בעקבות המלחמה, "פרס ישראל יוענק השנה רק בקטגוריה תקומה: גבורה אזרחית וערבות הדדית". הפרס השנה יוענק ל"שישה כלות וחתנים שבמעשיהם גילו אחווה ורעות הדדית מעוררת השראה, הפגינו גבורת רוח יוצאת דופן, הפיחו תקווה עצומה בעם ישראל ותרמו תרומה משמעותית לתקומה מהשבר הנורא שפקד אותנו ב-7 באוקטובר 2023". הענקת הפרס ביתר התחומים (מדעי היהדות, הרוח, החברה, החיים ומדעים מדויקים, יצירה ויוצרים ומפעל חיים) תבוטל. ההחלטה הולכת והופכת לסיבוב נוסף בעימותים הרבים בין קיש לאקדמיה, אחרי ניסיונות ההשתלטות שלו על הספרייה הלאומית, המועצה להשכלה גבוהה ויד ושם.
עו"ד והאקטיביסט שחר בן מאיר שלח לקיש מכתב מקדמי בה הוא מגדיר את ההחלטה "שרירותית גחמנית ופסולה לחלוטין". הוא מאשים את קיש ש"מתוך שיקולים פוליטיים פסולים של הפיכת פרס ישראל לכלי פוליטי, ומתוך יצר פרסום אשר אינו יודע ככל הנראה שובע, אתה מבקש לפגוע ולהרוס את אחת המסורות החשובות של מדינת ישראל, אשר מתקיימת כמעט מאז היוסדה" לטענתו, קיש מעניק בהחלטתו "ניצחון לאויבי המדינה ומתנה בדמות פגיעה במדע וברוח". עוד הוא טוען שקיש חורג מסמכותו שכן "מדובר בפרס ישראל ולא בפרס קיש. אין לשר החינוך סמכות להכריז על ביטוח פרס ישראל". הוא מתריע שאם קיש לא יבטל לאתר את החלטתו, יעתור לבג"ץ.
ראשי האקדמיה הלאומית למדעים, כולל נשיא האקדמיה פרופ' דוד הראל, "מביעים התנגודת נחרצת לביטול הפרסים קוראים לשר החינוך לחזור בו". לטענתם, "מיום היוסדו, היה פרס ישראל בסיס להוקרת המדינה למדע ולתרבות. מעולם, גם בימים הקשים ביותר, לא בוטלה הענקת הפרס בתחומים המדעיים. ביטולו של הפרס בתחומי החקר המדעיים, היצירה ומפעל החיים כפי שהחלטת עכשיו, מנוגד למהותו של הפרס ולעצם קיומו, ומהווה פגיעה חמורה ביותר במעמדו של המדע במדינת ישראל ובתשתית הרוחנית עליה היא בנויה. מדינת ישראל מושתתת לא רק על הרעיון של כוח וחיל, אלא, ובעיקר, על רוח, כמאמר הנביא זכריה".
עמותת הסגל האקדמי "בשער" מאשימה ש"החלטת שר החינוך יואב קיש "להדיר את הישגי המדע והתרבות מפרס ישראל השנה היא תקדים מסוכן, המביא להדרת הישגי המדע, התרבות והרוח מהטקס ולפגיעה במעמד הישגי המדע והתרבות שהם בבסיס חוסנה והצלחתה של מדינת ישראל". לטענת העמותה "חשוב שביום העצמאות, בו מביאים לידי ביטוי את הישגי המדינה, יובלטו הישגי המדע, התרבות והרוח. זה נכון תמיד ובוודאי בימים קשים אלו". לטענת הארגון טקס חלוקת הפרסים הוא "אירוע שיא שיש לו גם חשיבות סמלית ואפשר להוסיף לו קטגוריה חדשה, אך אין לוותר על הקטגוריות הקיימות".