סגור
כנס Work Tech רועי צזנה
(סיני דוד)

כנס WorkTech
"המקצועות היצירתיים והרווחיים יושפעו הכי הרבה מהתפתחות הבינה המלאכותית"

בינה מלאכותית כנראה תחליף את האדם בעבודות פיזיות שונות, אבל היא גם יודעת לכתוב קודים, לנסח פרסומות ולעצב ספות, כך שדווקא מקצועות אחרים הולכים ונעשים מיותרים. בכנס WorkTech 2022 של כלכליסט בשיתוף HiBob, חוקר העתידנות ד"ר רועי צזנה מציע לכולנו להיערך בהתאם

חוקר העתידנות ד"ר רועי צזנה סיפק בכנס WorkTech 2022 של כלכליסט מבט מרענן על שוק העבודה ועל מקצועות העתיד. "לפני שעה הביא אותי לכאן נהג מונית, בחור שאוהב טכנולוגיה וחושב מה לעשות עם החיים שלו", הוא פתח בסיפור. "הוא שאל אותי איך להתפתח מקצועית ותהה אם לקחת קורס תכנות או למצוא עבודה חדשה. למעשה, השיחה הזו התחילה בכך שאנחנו דיברתי על השינויים הצפויים בשוק העבודה. ההיגיון אומר שתחומים כמו נהיגה במשאיות או במוניות, בניין, שירות, מכירות ועוד יהיו בסיכון גבוה להיעלם או להיפגע, אבל מקצועות כמו מדענים, מומחים, שיווק דיגיטלי ועוד – הביקוש להם יעלה.
"מה שמאפיין את העובדים שהביקוש שלהם ירד, לפי ההיגיון הזה, הוא שאלה עבודות רוטיניות ולכן רובוטים יכולים להחליף אותם. לכתוב קוד, מצד שני, זו עבודה מאוד לא רוטינית. גם לפתח אתר, לחבר סלוגן שנון ומושך, לצייר דמות חדשה לקומיקס ולכתוב סיפור אלה מטלות לא רוטיניות שבינה מלאכתותית לא אמורה להיות מסוגלת לעשות. אנחנו קוראים לעובדים האלה גרפיקאים, אנימטורים, סופרים, מתכנתים, יש להם הכנסה יותר גבוהה מהממוצע והם משוכנעים שהבינה מלאכותית לא תאתגר את העבודה שלהם בקרוב".
ואולם, לפי מה שד"ר צזנה מתאר, המציאות בשטח הפוכה מההיגיון הזה. "דווקא המקצועות היצירתיים והרווחיים יושפעו הכי הרבה מהתפתחות הבינה המלאכותית", הוא אומר. "לפי מחקר מ-2019, כל המקצועות יושפעו מהיכולות החדשות של הבינה המלאכותית. מתוך 769 מקצועות שנסקרו, רק 29 לא יושפעו. אחר מהם הוא קברן. המסקנה השנייה מהמחקר היא שדווקא מקצועות צווארן לבן רווחים ויצירתיים חשופים יותר לשינוי. דווקא אנשים עם תואר שני ושלישי, וכאלה שמרוויחים יותר, יושפעו יותר מהשינוי. מנהלי מכירות, יועצים כלכליים ומתכנתים יושפעו יותר, בעוד שטבחים, סייעני רופאי שיניים ורתחים יושפעו פחות.
כנס Work Tech רועי צזנה
(סיני דוד)
בפברואר השנה בינה מלאכותית התחרתה בתחרות כתיבת קוד והגיעה למקום טוב באמצע הדירוג. בעוד שנה או שנתיים היא כבר תגיע לטופ. בינות מלאכותיות מציירות ציורים שונים ומדהימים על בסיס משפט אחד ומסוגלות לצייר ציור בסגנון של אומנים מפורסמים שנראה זהה ליצירות שלהם. ביקשו מבינה מלאכותית לעצב ספות שנראות כמו אבוקדו ותוך רגע הגיעו לעשרות רעיונות עיצוביים. בינות מלאכותיות גם מייצרות פרסומות בעצמן. אפשר לתת להם תיאור קצר של מוצר, אתר או חברה והן מסוגלות לייצר טקסטים שיווקים, סלוגנים ואפילו ברכות יום הולדת שנונות"
כיצד נשמור על המקצוע שלנו כששוק העבודה ישתנה? "התשובה שלי עבור אותו נהג המונית ששואל מה כדאי לו לעשות ועבור כולנו, שרואים כעת את המקצועות הנוצצים בהייטק, היא לא לזנק אלא לטעום", אומר ד"ר צזנה. "הראתי לכם כלים של בינה מלאכותית. תטעמו ותשתמשו בכלים האלה בשביל העבודה שלכם. טיפ נוסף הוא להבין את הלקוח ואת הצרכים הלא מבוטאים שלו. זה ערך מוסף שיש לנו כאנשים ואין למכונות. גם הטבח ונהג המונית יכולים וצריכים לתת לדגש על הצרכים של הלקוח. כולנו רוצים מישהו שיבין אותנו. אמצו הלך רוח טכנולוגי, כי הטכנולוגיה הזאת הולכת לשנות את העבודה שלנו וכדאי שננתב אותה לטובתנו. הדבר האחרון שכדאי לנו לעשות כדי לשמור על עצמנו בשוק העבודה המשתנה הוא לתת שירות אישי, ייחודי ואוהב. ואפשר גם להשתמש בטכנולוגיה כדי לקדם את זה".