סגור

מודרנה: הבוסטר שלנו יעיל גם נגד האומיקרון

לפי תוצאות ניסוי שמפרסמת החברה, מנת הדחף של 50 מיקרוגרם - המאושרת כיום לשימוש - מגדילה את כמות הנוגדנים בגוף פי 37. במתן מנה מלאה של 100 מיקרוגרם, רמות הנוגדנים הוכפלו פי 83. תוצאות הניסוי לא פורסמו במגזין רפואי מקצועי ולא נערכה עליהן ביקורת עמיתים

מנת הדחף (בוסטר) של החיסון לקורונה של חברת מודרנה מעלה משמעותית את רמת הנוגדנים שיכולים להדוף את זן האומיקרון, כך הודיעה החברה היום (ב'). החדשות מגיעות בעוד זן האומיקרון מתפשט במהירות ברחבי העולם, ונראה שרוב חיסוני הקורונה אינם מצליחים למנוע הדבקה של הזן המידבק במיוחד.

תוצאותיה של מודרנה מראות שמנת הדחף של 50 מיקרוגרם – מחצית מנת החיסון הרגילה - שיש כיום אישור לשימוש בה, מגדילה את כמות הנוגדנים בגוף פי 37, לדברי החברה. מנה מלאה של 100 מיקרוגרם נמצאה כיעילה אף יותר, עם רמות נוגדנים שהכפילו עצמן בעד 83 לעומת הרמות לפני קבלת מנת הדחף. שתי המנות הביאו לתופעות לוואי דומות לאלה שמופיעות אחרי קבלת הזריקה השנייה, אך המנה של 100 מיקרוגרם הביאה למעט יותר תופעות לוואי לעומת המנה המאושרת של 50 מיקרוגרם.
התוצאות האלה מבוססות על ניסויי מעבדה שאינם מכסים את מלוא התגובה החיסונית של הגוף נגד הנגיף. למרות שהחיסונים עשויים שלא למנוע הדבקה בזן החדש, הם אמורים למנוע מחלה קשה אצל רוב מי שקיבלו אותה. תוצאות הניסוי לא פורסמו במגזין רפואי מקצועי ולא נעשתה עליהן ביקורת עמיתים כמקובל במחקרים רפואיים. מודרנה אמרה שהיא מכינה מסמך עם המידע שבכוונתה לפרסם אונליין.
1 צפייה בגלריה
מודרנה בקבוק חיסון קורונה Covid 19
מודרנה בקבוק חיסון קורונה Covid 19
החיסון של מודרנה
(צילום: רויטרס)
חברות פייזר וביונטק הודיעו מוקדם יותר החודש שמנת הדחף שלהן הגדילה גם היא את מספר הנוגדנים נגד האומיקרון. מודרנה בחנה מנה שלישית של כמה גרסאות של החיסון שלה, כל אחת מהן על 20 נסיינים. לפני קבלת מנת הדחף, כל הנסיינים הראו רמות נמוכות של נוגדנים שיכולים למנוע הדבקה באומיקרון. ביום 29 של הניסוי, אחרי קבלת זריקה שלישית, מנות ה-50 וה-100 מיקרוגרם של החיסון הגבירו שתיהן בחדות את רמות הנוגדנים.
מודרנה בחנה גם מנות דחף "רב-ערכיות" שכוללות מוטציות שנצפו בזן הבטא והדלתא, שרבות מהן קיימות גם בזן האומיקרון. הניסויים המתמשכים האלה כוללים 600-300 נסיינים כל אחד. מנות ה-50 וה-100 של מנות הדחף הרב-ערכיות העלו את רמות הנוגדנים לרמות דומות של מנות הדחף הרגילות, לדברי מודרנה.