סגור

פייזר: שלוש מנות של החיסון הצליחו לנטרל את זן האומיקרון

כך עולה מתוצאות ראשוניות מהניסוי שערכה ענקית התרופות עם שותפתה לפיתוח החיסון, ביונטק; עם זאת רמת הנוגדנים נגד הזן החדש של מי שקיבלו רק את שתי המנות הראשונות ירדה באופן משמעותי

פייזר הודיעה היום כי תוצאות ראשוניות מהניסוי שערכו הראו כי שלוש מנות של החיסון לקורונה שפיתחה עם ביונטק, הצליחו לנטרל את זן האומיקרון. עוד עולה כי שתי זריקות הציגו יעילות פחותה - אך הצליחו למנוע מחלה קשה.

לדברי החברות, תוצאות של מחקר בתנאי מעבדה הצביעו על כך שמנה שלישית של החיסון מספקת את אותה רמה של נוגדנים להגנה מפני אומיקרון כפי שסיפקו שתי המנות הראשונות נגד נגיף הקורונה המקורי והמוטציות שהתגלו.

1 צפייה בגלריה
מעבדה ב וונקובר קנדה ששימשה לפיתוח חיסון ה קורונה של פייזר
מעבדה ב וונקובר קנדה ששימשה לפיתוח חיסון ה קורונה של פייזר
מעבדה של פייזר
(צילום: בלומברג)
עם זאת, דגימות דם מהמשתתפים שקיבלו רק את שתי המנות הראשונות הראו ירידה של פי 25 בממוצע ברמת הנוגדנים נגד הזן החדש. יש בכך כדי להצביע על כך ששתי המנות בלבד אינן מספיקות להגן נגד הידבקות באומיקרון, כך לפי החברות. עוד הוסיפו כי מדובר בתוצאות ראשוניות, וכלל הנתונים שנאספו עוד לא הועברו לבדיקת מדענים נוספים.
בכל מקרה, ניסויים במעבדות הם רק חלק אחד מהתהליך ויש צורך במידע נוסף כדי לקבוע האם יש צורך בפיתוח חיסון חדש.
פייזר וביונטק הן הראשונות מבין מפתחות החיסונים המפרסמות תוצאות בנוגע לאומיקרון. אתמול פרסם מכון מחקר בדרום אפריקה – שם התגלה לראשונה הזן החדש - כי אובחנה ירידה של פי 40 בנוגדנים שיכולים להילחם באומיקרון בקרב אנשים שקיבלו את החיסונים של פייזר וביונטק. המחקר הזה לא בחן את השפעת זריקות הבוסטר.
פייזר מסרה עוד כי ב-25 בנובמבר החלה לעבוד על פיתוח חיסון המיועד לאומיקרון. לפי החברה, המשלוחים הראשונים של החיסון יוכלו להיות מוכנים בתוך 100 ימים, זאת בהתבסס על קבלת אישורים מהרגולטורים.