סגור

רוסיה: גוגל נדרשת להסיר תכנים אסורים בתוך 24 שעות - אחרת תואט מהירות הגלישה

לפי הרשויות, עם האתרים הבעייתיים נמנים אתרים של ארגוני טרור וארגונים קיצוניים, אתרים המכילים פורנוגרפיה של קטינים וחנויות מקוונות שמוכרות סמים. רגולטור התקשורת גם איים כי אם העבירות יחזרו על עצמן, יוטל על החברה קנס של עד 10% מכלל ההכנסה השנתית שלה

רגולטור התקשורת ברוסיה הורה לגוגל להסיר בתוך 24 שעות תכנים אסורים, אחרת תיענש.
ענקית הטכנולוגיה האמריקאית עומדת בפני סנקציות כמו קנסות ואף האטה מכוונת של מהירות הגלישה במדינה. הרשויות ברוסיה כבר הטילו עונש דומה על טוויטר, לאחר שסירבה להסיר תכנים שנחשבים אסורים. המהלך מגיע במקביל למאמצים של רוסיה לחיזוק ה"ריבונות" שלה על האינטרנט.

1 צפייה בגלריה
משרדי גוגל מוסקבה רוסיה 2
משרדי גוגל מוסקבה רוסיה 2
משרדי גוגל במוסקבה
(Evolution Design)
לפי הרגולטור, גוגל לא עמדה במחויבות שלה להסיר מתוצאות החיפוש לינקים "למקורות באינטרנט המפרסמים מידע אסור במדינה שלנו". עם האתרים הבעייתיים נמנו "אתרים של ארגוני טרור וארגונים קיצוניים, אתרים עם תמונות פורנוגרפיה של קטינים וגם חנויות מקוונות שמוכרות סמים", כך לפי הודעת הרגולטור. ההאשמה היא כי גוגל אינה מסירה 20%-30% מהלינקים האסורים.
"אם גוגל לא תגביל את הגישה למידע האסור הזה, בתוך 24 שעות יוטל עליה קנס של בין 800 אלף ל-4 מיליון רובל (10,800-54,000 דולר)", נכתב בהודעה. "הנפח והתזמון של הכישלון של גוגל להסיר את התכנים האסורים הזמינים ברוסיה יובילו לכך שיוטלו האטות בתנועה על השירותים של החברה".
עוד מסרו כי אם העבירות יחזרו על עצמן, הקנס יעמוד על עד 10% מכלל ההכנסה השנתית של החברה.
ברוסיה פועלים בחודשים האחרונים להגבלת הכוח של פלטפורמות האינטרנט הגדולות כמו פייסבוק, טוויטר ויוטיוב שבבעלות גוגל. לטענת הנשיא ולדימיר פוטין, החברות הללו הפכו כל כך משפיעניות שהן "מתחרות" עם הממשלות.
עם זאת, המתנגדים למשטרו של פוטין טוענים כי מדובר בצעדים שנועדים להשתיק את קולות האופוזיציה. מוקדם יותר החודש נסוגה הממשלה מאיומים לחסום את טוויטר במדינה, לאחר שלטענתה החברה הסירה את מרבית התכנים האסורים והפגינה "מוכנות ועניין ביצירת דיאלוג בונה". עם זאת, באפריל בית המשפט במוסקבה הורה לטיקטוק לשלם קנסות לאחר שלא הסירה תכנים הקשורים למחאות לא חוקיות.
לפי הדיווחים, גוגל תובעת את רגולטור התקשורת בשל הדרישות. היא הגישה את התביעה ב-23 באפריל, והשימוע נקבע ל-14 ביולי.