סגור

אושר פטור מהיטל השבחה ל-5 שנים במתחמי פינוי בינוי בחלק מהשכונות בירושלים

אובדן ההכנסות מחבות השבחה יאוזן ממענק שתקבל העירייה מהמדינה ונועד לעודד בנייה למגורים. מדובר בסכום של כ-30 אלף שקל עבור כל יחידת דיור שתקבל היתר בנייה

מועצת העיר ירושלים אישרה אתמול פטור מהיטל השבחה לתקופה של חמש שנים במתחמים מוכרזים לפינוי בינוי. הפטור יינתן ברוב שכונות העיר, למעט אזורי התעשיה בעטרות, גבעת שאול, תלפיות והר חוצבים, וכן במרכז העיר ובשכונות נחלת שבעה, נחלאות, העיר העתיקה, ימין משה, טלביה, רחביה, קריית שמואל, המושבה הגרמנית, המושבה היוונית, בקעה, ניות, הר הצופים, רמת מוצא ועין כרם. באזורים שהוחרגו, יינתן פטור של 25% מהיטל.

לפי העירייה, "ההחלטה תייצר ודאות ליזמים השונים בזירת ההתחדשות העירונית בעיר, תתמרץ אותם משמעותית וזאת בהתאם למדיניות העירונית לעודד התחדשות עירונית, מתוך אמונה כי זה הפתרון לשמירת השטחים הפתוחים והריאות הירוקות של העיר, לצד מתן מענה לביקושים לדירות בעיר ולמיצוי פוטנציאל הבינוי בעיר".
1 צפייה בגלריה
הגבעה הצרפתית ירושלים
הגבעה הצרפתית ירושלים
הגבעה הצרפתית ירושלים
(צילום: עמית שאבי)
בעיריית ירושלים מבקשים להדגיש כי אובדן ההכנסות מחבות השבחה יאוזן ממענק שתקבל מהמדינה ונועד לעודד בנייה למגורים. מדובר בסכום של כ-30 אלף שקל עבור כל יח"ד שתקבל היתר בנייה. על פי הצפי, עתידה העירייה לקבל סך של כ-90 מיליון שקל בשנת 2022, כתוצאה מהחלטת ממשלה זו.
ראש העיר ירושלים, משה ליאון: "היום מתחיל עידן חדש בעיר ירושלים, במסגרתו יעוגנו אזורי ההתחדשות העירונית ויתומרצו בהתאם, זאת במטרה למשוך יזמים לעיר ירושלים ולקדם את מיזמי ההתחדשות העירונית בעיר. נמשיך לפעול בכל הדרכים העומדות לרשותנו לקידום תוכניות בינוי בעיר במטרה לתת מענה לצעירי העיר ולאוכלוסיות נוספות שיגיעו לירושלים״.
עופר ברקוביץ, יו"ר האופוזיציה במועצת העיר ירושלים: "אנחנו בעד התחדשות עירונית אבל ההחלטה לפטור מהיטל השבחה בהתחדשות עירונית ברוב מוחלט של אזורי העיר אינה מקצועית ואינה מעמיקה. בקריית יובל ובקריית מנחם מתקדמים כבר עשרות פרויקטים של התחדשות עירונית, והמשך העמסה אדירה של יחידות דיור על שתי השכונות היא פגיעה בתושבים. נכון לתמרץ יזמים בשכונות אחרות. בנוסף, דרושים משאבים לבניית תשתיות ציבוריות מתאימות לקליטת המשפחות באלפי יחידות הדיור שאושרו.עד כה לא ניתנו מענים ציבוריים. ויתור מוחלט על היטלי השבחה יפגע ביכולת לתת מענה לצרכים החשובים. ליאון הופך את ירושלים לאתר בנייה, התושבים סובלים, והחשיבה על בנייה צריכה להיעשות בצורה אחראית יותר ומדוייקת יותר".