שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

ראלי פתיחת שנה בת"א; לאומי זינקה ב-4.5%, אפריקה ב-11.5%

המדדים ת"א 25 ות"א 100 טיפסו בעד 2.5% ומדד הבנקים קפץ ב-3.7%; הסנאט בארה"ב אישר הסכם שימנע את כניסתן לתוקף של העלאות מס וקיצוצים בהיקף 607 מיליארד דולר; דסק"ש זינקה ביותר מ-10%, ביוקנסל זינקה ב-55% על רקע כוונת המיזוג של כת"ש; מחזור המסחר: 970 מיליון שקל

מעין מנלה 16:2601.01.13

שנת 2013 בבורסה של תל אביב נפתחה בעליות חדות על רקע אישור העסקה לפיתרון משבר הצוק הפיסקאלי בארה"ב. מחזור המסחר הסתכם ב-970 מיליון שקל.  

 

מדדי מניות

ת"א 25 ת"א 100 בנקים ביומד תקשורת ביטוח נדל"ן

 

מדדי אג"ח

תל בונד 20 תל בונד 40 תל בונד 60

 

"החשש העיקרי היה כנראה הצוק הפיסקאלי בארה"ב וברגע שהדברים נסגרו אתמול בלילה החשש העיקרי נעלם ועכשיו המניות כאילו השתחררו – היה מעצור והמעצור הזה שוחרר", אמר ל"כלכליסט" רון סגרה, מנהל השקעות בכיר במיטב קרנות נאמנות.

 

הצד השני של זה הוא שהאג"ח השקליות הארוכות מאבדות מערכן. אגרות החוב הארוכות, בעיקר השקליות קשורות באופן מסויים לאג"ח הארוכות של ארצות הברית, מסביר סגרה. כשיש סכנה או תפיסה של סיכון אז בדרך כלל אג"ח ארוכות של ארה"ב עולות והתשואה יורדת. בגלל עניין פתרון הצוק הפיסקאלי צופים שכאשר יחל המסחר על אג"ח אמריקאיות ל-10 שנים התשואות יעלו ולכן כבר עכשיו התשואות באג"ח השקליות הארוכות עולה, אמר.

הסנאט בארה"ב אישר היום את ההסכם שימנע את ה"צוק הפיסקאלי" וידחה את הקיצוצים התקציביים בחודשיים. ההסכם בנוגע לצוק הפיסקאלי הושג הלילה. המונח הצוק הפיסקאלי מתייחס לקיצוצים בהוצאות והעלאות מס בהיקף 607 מיליארד דולר שהיו אמורים להיכנס היום, 1 בינואר, לתוקף אם לא היתה מושגת הסכמה בין הרפובליקנים לדמוקרטים. הסנאט אישר את ההסכם ברוב של 89 מול 8 מתנגדים ובהמשך היום צפוי הקונגרס לאשר גם כן את ההסכם.

 

הצוק הפיסקאלי מתייחס לקיצוצים בהוצאות והעלאות מס בהיקף 607 מיליארד דולר שהיו אמורים להיכנס היום, ה-1 בינואר לתוקף אם לא הייתה מושגת הסכמה בין הרפובליקנים לדמוקרטים.

 

הבורסה לניירות ערך בתל אביב הבורסה לניירות ערך בתל אביב צילום: בלומברג

 

ההסכם, אשר כולל הן קיצוצים בהוצאות והן העלאות מס, מאריך את ההקלות במס למעט ליחידים אשר מרוויחים 400 אלף דולר ומעלה ולמשפחות המרוויחות 450 אלף דולר ומעלה.  המס על העזבונות יעמוד על 40% אך עד סכום של 5 מיליון דולר לעזבונות של יחידים ועד 10 מיליון דולר לזוגות - יהיה פטור ממס. כמו כן, ההסכם גם יאריך את תקופת הזכאות לדמי אבטלה לשנה אחת. 

 

המסחר בוול סטריט ננעל אתמול בעליות של עד 2% לאחר שהנשיא אובמה ומנהיגים רפובליקנים הודיעו כי הם קרובים להסכם. בסיכום שנתי בסיכום שנתי נאסד"ק עלה ב-15.9%, S&P 500 התחזק ב-13.2% ודאו ג'ונס הוסיף 7.3%. היום לא מתקיים מסחר בבורסות העולם לרגל השנה החדשה.

 

יו"ר רשות ניירות ערך פרופ' שמואל האוזר צפוי לחשוף בקרוב מהפכה צרכנית חסרת תקדים בשוק הפיקדונות שצפויה להעביר עד 5 מיליארד שקל מהכנסות הבנקים לציבור הרחב. ל"כלכליסט" נודע כי בשבוע הבא צפוי דודו לביא, ראש מחלקת ההשקעות ברשות שעל שמו רשומות שורה רחבה של רפורמות, לחשוף בפני מנהלי קרנות הנאמנות מוצר חיסכון חדש שיתחרה בפק"מ של הבנקים - קרן פיקדונות ומלוות, או קפ"מ.

 

בנק ישראל החליט להחריף את דרישות הלימות ההון מהבנקים, כך עולה מטיוטה שפרסם אתמול המפקח על הבנקים. המפקח דורש מהבנקים שיחס ההון הכולל (המורכב מהון הליבה, הון רובד 1 והון רובד 2) שלהם לא יפחת מ-12.5% עבור כלל המערכת הבנקאית. עוד נקבע כי בלאומי ובפועלים יחס ההון הכולל לא יפחת מ-13.5%.

 

שוק האג"ח

השוק הקונצרני ממשיך להתעורר והגופים המוסדיים עטים על ההזדמנויות. אחת הדוגמאות באה אתמול מכיוונה של חברת הנדל"ן המניב אספן גרופ, שפועלת בישראל ובאירופה תחת ניהולו של אילן גיפמן. ל"כלכליסט נודע כ הראל ביטוח נתנה לחברה התחייבות להשקיע 25 מיליון שקל בהקצאה פרטית. ההשקעה תבוצע באמצעות הרחבת סדרת אג"ח ד', בדיסקאונט של 1.5% על מחיר השוק.

 

אי.די.בי פתוח הודיעה היום כי זכותה של חברת אקסס, שבשליטת לן בלווטניק, להורות לה למכור לצד שלישי את יתרת האחזקותיה בכלל תעשיות (כת"ש) - פקעה מבלי שמומשה. בכך אי.די.בי פתוח נותרת עם אחזקה של 10.5% בכלל תעשיות במקום עם מזומן בשווי של כ-200 מיליון שקל. האג"ח של אי.די.בי פתוח זינקו בעד 5.4% לאחר ההודעה.

 

מניות במרכז

המהלך האסטרטגי של אפריקה ישראל– החלפת סדרות אג"ח לטובת הקדמת פירעונות וחסכון בהוצאות ריבית – זכה להיענות חלקית. בעוד אפריקה ביקשה להנפיק כ-2.8 מיליארד שקל ערך נקוב של אג"ח חדש (סדרה כז'), הביקוש מצד הגופים המוסדיים הסתכם בכ-1.5 מיליארד ערך נקוב בלבד. ולמרות ההיענות החלקית, מדובר בצעד שנועד לחסוך לאפריקה ישראל כ-100 מיליון שקל על פני העשור הקרוב

 

כלל ביוטכנולוגיה (כת"ב), מקבוצת כלל תעשיות שבשליטת לן בלווטניק, תנסה למחוק מהמסחר את החברות־הבנות שלה בתחום הביומד, ביוקנסל (69.6%) ודי פארם (53.8%) ולמזג אותן תחת בעלותה המלאה. החברה דיווחה אתמול לבורסה לאחר נעילת המסחר, כי פנתה לדירקטוריונים של החברות, במטרה לנהל משא ומתן למחיקת החברות מהמסחר בתל אביב במסגרת מיזוג משולש הופכי.

 

בזן שבשליטת פטרוכימיים הודיעה היום (ג') כי חברי ההנהלה והדירקטורים בחברה החליטו לוותר על 10% מהתגמול לו הם זכאים ל-2013. יו"ר הדירקטוריון עקיבא מוזס, אשר מונה לתפקיד ב-9 לספטמבר 2012, זכאי לדמי ניהול חודשיים של 158,489 שקלים על שני שליש משרה, לאחר הוויתור שכרו של מוזס יסתכם ב-142,640 שקלים.  

 

קרן ההשקעות בנדל"ן ריט 1 חתמה על עסקה לרכישת מרכז לב תלפיות, מרכז סחר ובילוי משפחתי. היקף העסקה 130 מיליון שקל. מרכז לב תלפיות נמצא כיום בתפוסה מלאה וההכנסות משכירות הצפויות מהעסקה הן 10.7 מיליון שקל, המהווה תשואה של 8.25%. הנכס ינוהל על ידי הקרן. המסגרת העסקה גנדן הולדינגס, החברה האם של אי.די.בי, מכרה את חלקה (40%) תמורת 52 מיליון שקל.

 

כלל ביוטכנולוגיה, מקבוצת כלל תעשיות שבשליטת לן בלווטניק, דיווחה היום על משא ומתן עם בעלת השליטה אקסס (Access) של בלווטניק לרכישת שלוש חברות פורטפוליו של החברה האמריקאית בתחום מדעי החיים תמורת 7.5 מיליון שקל. מדובר בשלוש חברות של אקסס שבשלב פיתוח תרופה.

 

מה דעתך על מניית כלל ביוטכנו:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

כונס הנכסים הרשמי הודיע אתמול לבית המשפט כי הוא מתנגד למינויה של דורית סלינגר למומחית חיצונית בהסדר החוב של אי.די.בי אחזקות: "בהעדר הבהרות נוספות, טרם הוסר החשש למראית עין של ניגוד עניינים מול החברה".

 

האנליסט יונתן קרייזמן מכלל פיננסים ברוקראג' הפחית את מחיר היעד של מניית כיל ל-45 שקל - בהתאם למחיר השוק, בעקבות ירידה חדה מהצפוי במחירי האשלג, כמו גם לנוכח סביבה עסקית פושרת יותר ביתר הפעילויות.

 

סכסוך פנימי המתנהל בימים אלו בין חלק מהדירקטורים בבסר אירופה לבין בעל השליטה נחשון קויתי ושני דירקטורים נוספים מוביל את חברת הנדל"ן ממצב של קושי תזרימי להסדר חוב.לאור הודעת השלושה כי האופציה שהעניקו לרכוש נכס מניב בקפריסין בתמורה ל-3 מיליון יורו אינה תקפה עוד ובעקבות כישלון מו"מ קריטי של החברה למכירת נכס בבולגריה, בסר נאלצה להודיע אתמול כי לא תוכל לפרוע את התשלום לבעלי האג"ח שהיתה אמורה לבצע כבר בנובמבר האחרון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x