שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

בעקבות ירידה חדה מהצפוי במחירי האשלג: כלל פיננסים מוריד מחיר היעד לכיל

מחיר היעד למניית כיל הורד ל-45 שקל - בהתאם למחיר השוק. זאת לאחר שיצרניות האשלג הגדולות חתמו על חוזה אספקת אשלג לסין ב-30 דולר פחות מציפיות השוק

ענת ציפקין 13:1901.01.13
האנליסט יונתן קרייזמן מכלל פיננסים ברוקראג' מפחית את מחיר היעד של מניית כיל ל-45 שקל - בהתאם למחיר השוק, בעקבות ירידה חדה מהצפוי במחירי האשלג, כמו גם לנוכח סביבה עסקית פושרת יותר ביתר הפעילויות.

 

בסקירה שהוציא הבוקר קרייזמן, לאחר שיצרניות האשלג הגדולות בקנדה וארה"ב חתמו על חוזה חצי שנתי לאספקת אשלג לסין במחיר של 400 דולר לטון ( ירידה של 70 דולר מהחוזה האחרון שנחתם במרץ 2012) הוא מציין כי היקפו הגדול של החוזה הפיח אופטימיות שעלולה להתברר כמוקדמת במידה וייפרס על פני תקופה של יותר מחצי שנה. "איננו רואים באופק כיצד המומנטום מתהפך לטובת יצרניות האשלג. אנו מצפים לחוזים בהיקפים דומים מצידה של כיל בטווח של ימים". קרייזמן כותב כי המחיר בו נחתם החוזה נמוך ב-30 דולר מציפיות השוק. "החוזה מגיע לאחר 9 חודשי קיפאון מאז החוזה הקודם, שכבר אז ביטא חולשה בביקושים שהחלה בסוף שנת 2011".

 

אשלג מפעלי ים המלח כיל אשלג מפעלי ים המלח כיל

 

החוזה, שנחתם בין סין לענקית השיווק CANPOTEX, הוא למכירת מיליון טון אשלג לאספקה במחצית הראשונה של 2013. CANPOTEX היא תאגיד השיווק של שלושת יצרניות האשלג הגדולות בקנדה- פוטאש, מוזאיק ואגריום. החוזה נחתם מול Sinofert הסינית.

 

שוק האשלג מאופיין במיעוט יחסי של יצרנים, כשהשולטים בו הם שני תאגידי שיווק: האחד קנדי - CANPOTEX, והשני רוסי - BPC. התאגיד הקנדי הכולל כאמור בתוכו את חברות פוטאש, אגריום ומוזאיק, שהן שלוש השחקניות הקנדיות הגדולות ביותר בענף. בשנת 2011 היה התאגיד אחראי ל־33% ממכירות האשלג בעולם. BPC הרוסי מאגד בתוכו את בלורוסקאלי, אוראלקאלי וסילביניט הרוסיות והוא היה אחראי בשנת 2011 ל־34% ממכירות האשלג בעולם. כיל הישראלית ו־K+S הגרמנית מחזיקות בנתח שוק של 9% כל אחת.

 

לדברי קרייזמן, ובהתייחס לשאלה האם החוזה עם הסינים יזרז את ההודים לחתום, הוא סבור כי הפער המסורתי אל מול הסינים יישמר על 30 דולר לטון, כלומר חוזה של 420 דולר. אולם, בניגוד לשנים קודמות, ייתכן כי חתמה מיידית בעקבות הסינים אינה מחויבת המציאות, כמו גם היקף היבוא להודו בשנת 2013.

מה דעתך על מניית איי.סי.אל:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מה חושבים הגולשים ?
     
56% 44% 0%

 

בנוגע לסין, קרייזמן מסביר שמדובר בחוזה ענק בהיקפו. "חוזים קודמים עמדו על חצי מיליון טון לחצי שנה, כך שהפעם מדובר במיליון טון לחצי שנה". אולם, החשש הוא מתסריט לפיו הסינים יגררו רגליים במהלך החצי השני של 2013- ואז החוזה הנוכחי עלול להתברר כחוזה המרכזי וייתכן היחיד של הסינים ב-2013. ב-2011, שהיתה שנה חזקה בתעשיית האשלג, קנפוטקס מכרה 1.3 מיליון טון בלבד.

 

קרייזמן מוסיף כי מחיר של 400 דולר לטון אשלג מאשרר את מגמת ירידת מחירי הספוט של המינרל, המשקפים את החולשה בביקושים וגורמים להפרה של משמעת המחירים. להערכתו, סבב החוזים הנוכחי מול הסינים יגרור יישור קו של מחירי הספוט סביב מחיר של 450 דולר.

 

בכלל פיננסים מסבירים כי הורדת מחיר היעד של כיל ל-45 שקל משקף מכפיל 12 על תחזיות הרווח ל-2013.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x