סגור

סקר בנקאים בינלאומי: "הקריפטו עשוי להחליף את הדולר והיורו תוך 10-5 שנים"

במשאל שנערך בקרב 1,300 בנקאים ופורסם במגזין הכלכלי היוקרתי 'פורבס' – התקבל רוב של 76% לדעה כי הביטקוין, האת'ר ומטבעות דיגיטליים מובילים נוספים בדרך לתפוס את מקומם של מטבעות הפיאט; המעבר הצפוי הוא לא פחות מ"רעידת אדמה" לכלכלה העולמית, אומרים עורכי הסקר

קריפטו vs פיאט: "זיהינו כמה ממצאים שמצביעים על שינוי 'סיסמי' עתידי בשירותים הפיננסיים, בעקבות האבולוציה שאנו חווים בסקטור הבלוקצ'יין, שמהווה את הבסיס למטבעות הקריפטו", כך לפי חברת הנהלת החשבונות Deloitte, בהובלת האנליסטית Linda Pawczuk, שעומדת בראש מדור תחום הבלוקצ'יין ונכסים דיגיטליים בחברה.


לצד המחקר, ערכה החברה סקר שפורסם במגזין פורבס, וממנו עולה כי סה"כ 76% אחוז מהנשאלים, כולם מומחים פיננסיים, חושבים כי הביטקוין ומטבעות וירטואליים נוספים יכולים לשמש כאלטרנטיבה לכסף פיאט כבר בעוד 5-10 שנים.

1 צפייה בגלריה
מטבע קריפטו אתריום את'ריום כסף דיגיטלי
מטבע קריפטו אתריום את'ריום כסף דיגיטלי
רוב הבנקאים בסקר תומכים במעבר של החברה שהם עובדים בה לטכנולוגיית בלוקצ'יין ושימוש במטבעות קריפטו
(צילום: שאטרסטוק)

יותר מכך, 81% מתוך הנשאלים טוענים כי טכנולוגיית הבלוקצ'יין כבר נמצאת בתפוצה נרחבת ברחבי הגלובוס ולמעשה נכנסה כבר למיינסטרים של הכלכלה העולמית.
בנוסף, 73% מהנשאלים חושבים כי החברה שבה הם עצמם עובדים, צריכה לאמץ את טכנולוגיית הבלוקצ'יין ואת השימוש במטבעות הקריפטו, אחרת הם יאבדו את היתרון התחרותי שלהם בשוק.
"יסודות הבנקאות המסורתית מתחילה למצות את עצמה, ועל כן שחקנים בשוק הפיננסי חייבים להגדיר מחדש את תפקידם בסקטור המשתנה וליזום בעצמם דרכים חדשות להוביל לצמיחה כלכלית בשוק", כך לדברי Pawczuk.
באפריל פורסם כי סין מתכננת השקה רשמית של מטבע יואן חדש שישמש כגרסה הדיגיטלית של המטבע הרשמי. לא מדובר במטבע קריפטו כגון הביטקוין אלא במטבע דיגיטלי רשמי שעושה שימוש בפלטפורמת הבנק המרכזי הסיני.
במרץ הודיע בנק גולדמן זאקס כי יספק שירות בביטקוין ובנכסים דיגיטלייים אחרים ללקוחות קבוצת ניהול ההון הפרטית שלו. במאי אמרו בבנק כי "הביטקוין נחשב עתה נכס להשקעה לכל דבר". וגם בג'יי.פי מורגן צ'ייס הודיעו באפריל כי יציעו ללקוחות אמידים להיחשף למטבע - באמצעות קרן השקעה השקת הקרן.
"הבנקאות המסורתית מתחילה למצות את עצמה - השחקנים חייבים להתאקלם למצב המשתנה אחרת יאבדו את היתרון התחרותי"
בינתיים, שוק הקריפטו ממשיך להתאושש בשבועות האחרונים ועשה כבר את מחצית הדרך לעבר השיא האחרון שנרשם בפברואר, כשהביטקוין מטפס עד לשווי של 50 אלף דולר למטבע. בשיא שלו עמד כמעט על מחיר של 65 אלף דולר, לפני שצנח בחודש מאי מעט מתחת לשווי של 30 אלף דולר, בעיקר בזכות הלחץ שהפעילה בייג'ינג על סקטור הכרייה, שכמעט ונכחד בסין.
הדולר, היורו ושאר המטבעות המובילים בשוק המט"ח, תנודתיים אף הם - השקל מתחזק היום לעומת הדולר, כשהאחרון רושם יום יציב מול המטבעות העיקריים. גם בשוק המט"ח (בדומה לשוקי המניות) ימתינו לצעד הבא של הבנק המרכזי בארה"ב בנוגע לתוכנית הרכישות שהוא מבצע.
ערכו של הדולר צפוי לעלות אם הפד יודיע (אולי כבר בחמישי-שישי הקרובים) על מועד קרוב מהצפוי (נובמבר) לצמצום רכישות האג"ח שהוא מבצע בכל חודש בסכום של 120 מיליארד דולר. אך מספר בכירים בפד כבר הביעו הסתייגות מנקיטה מהירה מדי של צעד שכזה, בשל התפשטות וריאנט הדלתא והחשש להאטה כלכלית בשל התחלואה הגוברת והגבלות תנועה.