סגור

בלעדי
"יש לבטל מועמדות רוני בר־און, משרקי ועבודי לדירקטוריון תמר פטרוליום"

בעל מניות בתמר פטרוליום, שמחזיקה במאגר תמר, טוען לזיקה בין רוני בר־און שמיועד להיות יו"ר החברה, וברק משרקי, לשעבר סמנכ"ל הכספים של קבוצת דלק, לבין מנכ"ל הקבוצה שמחזיקה בתמר

האם המינוי של רוני בר־און ליו"ר תמר פטרוליום בסכנה? ביום ראשון שלח בעל מניות בתמר פטרוליום , קובי גוטמן שמחזיקה ב־16.75% ממאגר תמר, מכתב לדירקטוריון החברה שבו דרש להסיר את המועמדות של שלושה מהמועמדים לכהונה בדירקטוריון, זאת בטענה לזיקה לדלק קידוחים או היעדר שקיפות.
המועמדים המדוברים הם רוני בר־און, שר האוצר לשעבר, שכפי שנחשף ב"כלכליסט" עתיד להתמנות ליו"ר החברה; ברק משרקי, סמנכ"ל הכספים של קבוצת דלק לשעבר; ותמיר עבודי, רואה חשבון שעובד גם כיועץ עסקי.
3 צפייה בגלריה
גז ה טבעי מ קידוח מאגר תמר
גז ה טבעי מ קידוח מאגר תמר
מאגר תמר
(צילום: אלבטרוס)
במכתב ששלח לקראת אסיפת בעלי המניות שתתקיים בסוף החודש ושבה ייבחרו הדירקטורים החדשים, טוען בעל המניות כי "החוק והתקנות מגדירים כי אין למנות דירקטור אם יש לו זיקה לחברה או למי שהחברה נמצאת עימו בקשרים עסקיים. תמר פטרוליום נמצאת בקשרים עסקיים יום־יומיים על כל השותפים במאגר תמר, ובכלל זה דלק קידוחים, שהייתה, ועדיין, עד למועד השלמת המכירה, בעלת זכויות במאגר תמר".
דלק קידוחים מחזיקה ב־22% ממאגר תמר, וחתמה באפריל על עסקה למכירת האחזקות לחברת מובאדללה פטרוליום מאבו דאבי בתמורה לכמיליארד דולר. העסקה טרם הושלמה. דו"חות הרבעון השלישי של תמר פטרוליום חשפו כי איש העסקים אהרון פרנקל מחזיק באופציה לרכוש מחצית מהאחזקות שתרכוש מובאדלה. בעל המניות ממשיך וטוען כי בנוסף "דלק קידוחים היא בעלת זכויות מהותית במאגר לווייתן (45%, ג"ח), המתחרה במאגר תמר, ונשלט על ידי אותו מפעיל - חברת שברון שרכשה את נובל אנרג'י ונכנסה בנעליה כמפעיל במאגר תמר ובמאגר לווייתן".
3 צפייה בגלריה
ברק משרקי
ברק משרקי
ברק משרקי
(צילום: אתר החברה)
לכן, טוען בעל המניות, "מפתיע כי בין המועמדים למינוי לדירקטוריון אנו מוצאים את בר־און, שמכהן כדירקטור בדלק קידוחים; משרקי, ששימש עד אוקטובר 2020 כמשנה למנכ"ל דלק קידוחים; ועבודי, שמצהיר שהוא עוסק בענייני נפט וגז היום, ולא טרח לפרט איזה עסקים בדיוק הוא עושה בתחום כדי שעין הציבור לא תשזוף את פוטנציאל ניגודי העניינים שלו ואת זיקתו לחברה. ברור כי לא התקיימו במועמדים אלו תנאי הכשירות למינוי דירקטור חיצוני. אין ספק כי שלישיית המועמדים הללו נגועה בזיקה לחברה ויש לבטל את מועמדותם לדירקטוריון החברה". בעל המניות מציין במכתב כי זיקה מוגדרת, בין היתר, כמילוי תפקיד בתאגיד אחר שיש לו קשרים עסקיים עם החברה, או שהיו לו קשרים כאלו בשנתיים שקדמו למינוי.
3 צפייה בגלריה
רוני בר און
רוני בר און
רוני בר און
(עמית שעל)
בנוסף, מציין בעל המניות כי "בר־און בתפקידו כשר אוצר העסיק את מנכ"ל דלק קידוחים יוסי אבו כעוזר. האחרון גמל לבר־און וסייע למנות אותו לדירקטור בדלק קידוחים. עתה מועמד בר־און לדלג לתפקיד דירקטור או יו"ר בתמר פטרוליום, ומתעורר בי החשד שהחלטותיו של בר־און עשויות להיות נוחות לדלק קידוחים ולמנכ"ל שלה".
עותק מהמכתב נשלח גם לרשות ני"ע, לאלי עזור ולקרן ברוש. עזור, בעל המניות הגדול בחברה (23.4%), רכש את האחזקות מדלק קידוחים באפריל תמורת 100 מיליון שקל. קרן ברוש (כ־5%), היא במידה רבה האחראית לחילופים הצפויים בדירקטוריון. בעקבות חוסר שביעות הרצון שלה וכן הוכחות שהציגה ליו"ר איתן מאיר, הוא החליט לא להציג את מועמדותו המחודשת באסיפה הקרובה.