סגור

עוד בעיה: משלוחי הרכב שמתעכבים בגלל חיפושית מסריחה

לשלל הצרות הפוקדות את ענף הרכב העולמי, ובראשם המחסור בשבבים, מצטרפת צרה חדשה: חיפושית אסייתית המפיצה ריח רע התגלתה במשלוחי מכוניות לאוסטרליה, מה שמחייב טיהור של המכולות ועיכובים במסירה

ענף הרכב העולמי חווה קשיי אספקה חסרי תקדים והסיבות ידועות היטב: מחסור גלובלי בשבבים, שורה ארוכה של אסונות טבע, כולל מחסור במים אשר דרושים לצינון במפעלים, סופות שלג לא צפויות בארצות הברית ועוד מרעין בישין אשר גורמים ליצרני הרכב להצהיר שוב ושוב על עצירות של פסי ייצור.


אבל לצרה חדשה אחת אף אחד לא התכונן: הליומורפיה האליס. זהו שמה המדעי של חיפושית באורך של פחות מ-2 ס"מ, שבדרך כלל מכונה פשוט "החיפושית המסריחה" או Stink bug. והיא מכה במשלוחי הרכב לאוסטרליה.

2 צפייה בגלריה
חיפושית מסריחה STINK BUG אוסטרליה 1
חיפושית מסריחה STINK BUG אוסטרליה 1
חיפושית מסריחה
(צילום: שאטרסטוק)

החיפושית המסריחה נחשבת לזן אשר נפוץ בעיקר בסין, בקוריאה וביפן, אך במהלך השנים האחרונות היא מצליחה לטייל ברחבי העולם הודות לתעשיית הספנות. בשנות התשעים לדוגמה אותרה לראשונה בארצות הברית, והיא גרמה נזקים בהיקף של עשרות מיליוני דולרים לחקלאות האמריקאית.
אך הבעיה העיקרית שגורמת החיפושית המסריחה, כפי שרומז השם, הוא ניחוח חריף שהיא מפיצה לשם הגנה בכל פעם שהיא חשה מאוימת. וכעת, כך מתברר, בעקבות שינויי אקלים וחוסר זהירות של רשויות אכיפה במזרח הרחוק, חיפושיות מסריחות הצליחו להסתנן למשלוחים של סחורות אשר יצאו מנמלים במזרח הרחוק. החיפושיות מסוגלות לשרוד את המסע בים היטב מכיוון שהן מסוגלות להישאר רדומות במשך שבועות ולהתעורר רעננות במדינה חדשה. מכיוון שכך, נדרש כעת מבצע חיטוי של מכולות ימיות כדי להיפטר מן המטרד המסריח, מה שמעכב משלוחי אספקה של כל מה שנכנס לנמלים, כולל כמובן מכוניות.
לעת עתה תופעת החיפושית המסריחה מורגשת בשוק קרוב יחסית לסין: אוסטרליה. לפי פרסומים בתקשורת האוסטרלית, משלוחי מכוניות אשר יועדו למדינה מתעכבים בעקבות הצורך לחטא מכולות. לעת עתה, לפי הפרסומים, הבעיה היא מקומית ודורשת יצירת הסגר על מכולות, אבל עלולה להתפשט לנתיבי סחר עולמיים.


2 צפייה בגלריה
חיפושית מסריחה
חיפושית מסריחה
חיפושית מסריחה
(צילום: גטי אימג'ס)