סגור

החשד: הוציאו במרמה מיליונים מקופות פנסיה שנוהלו בבתי השקעות

המשטרה ורשות המסים חשפו קבוצה שזייפה מאות מסמכים באמצעותם הוציאה במרמה כ-20 מיליון שקל מקרנות פנסיה והשתלמות של לקוחות מהחברה הערבית, ללא ששולם עליהם מס. מה שנולד בתלונה נגד מנהל בכיר בסניף של בנק הפועלים באחד מיישובי המשולש הסתיים היום במעצר של חמישה חשודים במרמה, הלבנת הון, זיוף ועבירות מס

כ-20 מיליון שקל הוצאו במרמה בשנים האחרונות מקופות פנסיה וקרנות השתלמות שנוהלו בבתי השקעות וחברות ביטוח, ללא ששולמו עליהם מסים, על ידי חבורה מהמגזר הערבי שנהגה לזייף מסמכים באופן מקצועי ולהשתמש בחשבונות קש כדי להלבין את הכספים. כך עולה מחקירה שהפכה הבוקר (ב') לגלויה, שנוהלה בשנתיים האחרונות במשותף על ידי מפלג הונאה במחוז חוף במשטרת ישראל ופקיד שומה חקירות חיפה והצפון ברשות המסים.


ל"כלכליסט" נודע כי עם בתי ההשקעות וחברות הביטוח שנפלו קורבן למעשי ההונאה ושמקופות העמיתים שלהם הוצאו הכספים במרמה נמנים מנורה, הפניקס, מגדל, מיטב דש, אלטשולר שחם, ילין לפידות, הראל וכלל.
החקירה נולדה בעקבות תלונה שהגיש בנק הפועלים נגד מי ששימש בעבר כסגן מנהל המחלקה העסקית בסניף במועצה מקומית באזור המשולש, לאחר שבבנק חשדו כי הוא גנב כספי לקוחות. אחד החשדות שעלו בחקירה הסמויה שנוהלה מאז שנת 2020 הוא גניבת כספים של עשרות עמיתים של מנורה, אשר גם הגישה בהמשך תלונה בנושא.

1 צפייה בגלריה
מעצר חשודים בגניבת כספים ב טירה משטרה מפלג הואה
מעצר חשודים בגניבת כספים ב טירה משטרה מפלג הואה
מעצר חשודים בגניבת כספים בטירה
(צילום: דוברות משטרת ישראל)

במהלך החקירה הבחינו החוקרים בהעברות כספים על ידי החשוד לחשבונות של קרובי משפחה ואנשים נוספים, והחלו להתחקות אחר מסלול הכסף. הם נדהמו לגלות העברות של כספים מבתי השקעות שונים בישראל – קופות גמל ופנסיה וקרנות השתלמות שהתגלגלו באותם חשבונות. "מדובר בכספים שנפדו כמעט מכל בתי ההשקעות המרכזיים בישראל, ובראשם מחברת הביטוח מנורה", כך לפי גורם המעורה בפרשה.

"מפעל שלם של זיוף מסמכים"

בהמשך התברר כי אותו מנהל בכיר בבנק היה חלק מאופרציה רחבה יותר, הכוללת חשוד בכיר נוסף, יועץ השקעות העוסק בענייני ביטוח ושלושה חשודים נוספים אשר חשבונות הבנק שלהם שימשו כ"צינור" להלבנת הכספים. החמישה, תושבי טירה, כך החשד, הצליחו לזייף אישורי פטור מתשלום מס של רשות המסים, וכך הצליחו להוציא במרמה עבור לקוחותיהם סכום המוערך ב-20 מיליון שקל מקופות פנסיה וקרנות השתלמות, ללא תשלום מסים.
בין השאר, כך החשד, זויפו מסמכים שיאפשרו ללקוחות משיכה של קרנות השתלמות לפני תום שש השנים ללא תשלום המס הנדרש במקרה כזה בגובה 47%. בנוסף זויפו אישורי סיום העסקה מצד מעסיקים כדי שניתן יהיה לשחרר כספי פנסיה וגמל מהקופות. "זה היה מפעל שלם של זיוף מסמכים", מספר ל"כלכליסט" גורם שנחשף לחומרי החקירה.
החשד הוא כי ה"שירות" הזה הוצע לכל הפחות ל-140-130 איש, כאשר אותם לקוחות למעשה נעו בין שיתוף פעולה לבין עצימת עיניים, היות שמצדם הצליחו לזכות בפטור מתשלום מס, בעוד החשודים גוזרים קופון נאה ומשלשלים לכיסם עמלות במיליוני שקלים.
אולם החבורה לא הסתפקה בכך, ובמהלך החקירה עלה חשד כי חלק מהחשודים גם הונו לקוחות וגנבו מהם כספים שהיו בקופות שלהם, שאותם שחררו ללא ידיעתם ושלשלו לכיסם. בנוסף התברר כי כספים אלה הועברו לחשבונות אחרים כדי לטשטש את עקבותיהם.
הבוקר הפכה החקירה לגלויה עם פשיטת שוטרי מפלג ההונאה ממחוז חוף, אשר הסתייעו בלוחמי מג"ב ושוטרים ממחוזות חוף ומרכז, על בתיהם של חמישה חשודים בפרשה. בין החשדות שיוחסו להם מרמה, הלבנת הון, השמטת הכנסות וזיופים - כל אחד על פי חלקו בעבירות. השוטרים החרימו מסמכים ומחשבים בבתי החשודים שנעצרו והובאו אחר הצהריים להארכת מעצר בבית משפט השלום בעכו. השופטת ג'ני טנוס האריכה את המעצר של החשודים עד יום חמישי הקרוב. היא ציינה בהחלטותיה כי קיים נגדם "חשד סביר במדרג גבוה".
אחד החשודים המרכזיים בפרשה, כאמור, הוא אותו סגן מנהל מחלקה עסקית לשעבר בסניף של בנק הפועלים. הוא חשוד שגנב מאות אלפי שקלים מחשבונות לקוחות הסניף וכי היה מעורב בזיוף מסמכים שבאמצעותם נגנבו מעמיתי בתי השקעות כספי קרנות פנסיה וגמל במרמה. בנוסף הוא חשוד כי הלבין את כספי העבירה בחשבונות בנק של אחרים. החשדות שמיוחסים לו הם קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, קשירת קשר לעשות פשע, גניבה בידי עובד ממעבידו, עשיית פעולה ברכוש אסור, זיוף ושימוש במסמך המזויף בנסיבות מחמירות, השמטת הכנסה במזיד וכן עבירות של שיבוש חקירה והטרדת עד.
החשוד המרכזי השני בפרשה הוא אותו יועץ השקעות, החשוד כי במהלך השנים 2017-2021 זייף מאות מסמכים שונים שבאמצעותם נמשכו במרמה ממאות עמיתי בתי השקעות בארץ מיליוני שקלים מקרנות פנסיה, גמל והשתלמות, תוך שהכספים משוחררים ללא מיסוי וללא תשלום מס למדינה שנע בין 35%-48%. בנוסף הוא חשוד כי ביצע עבירת התחזות ומרמה, כאשר התחזה בשמות אחרים ופתח חשבונות בנק במרמה ששלשלו לכיסו מאות אלפי שקלים.
לחשודים אחרים בפרשה מייחסת המשטרה חשד לפיו היו שותפים לעבירות המרמה וההונאה כלפי בנקים ובתי השקעות ועמיתי קופות גמל – שכספיהם נגנבו, וכן כי היו שותפים להלבנת ההון היות שחשבונות הבנק שלהם שימשו כצינורות להסתרת כספי העבירה.
בימים הקרובים צפויים החוקרים לעמת את החשודים בפרשה עם העדויות והחומרים שעלו עד כה בחקירה. כמו כן ההערכה היא כי יבוצעו מעצרים של מעורבים נוספים בפרשה.
רפ"ק סמי סיאגה, ראש מפלג הונאה במחוז חוף, אמר ל"כלכליסט": "מדובר בחקירה כלכלית מורכבת שנעשתה בשיתוף פעולה שלנו עם רשות המסים, הרשות לאיסור הלבנת הון ובמעורבות המפקח על הבנקים. החקירה נמשכת בעצימות גבוהה, כאשר המטרה היא להגיע לחקר האמת ולשים את היד על הכספים שהוצאו במרמה ונגנבו ולחלט אותם".