סגור

מתנה או הונאה? השכנים טוענים: אלמנה ערירית העניקה לנו 4 מיליון שקל

בני משפחה מנתניה, שקיימו לטענתם קשרים חמים עם שכנתם הבודדה במשך כ-40 שנה, ביקשו מהאפוטרופסית שמונתה לה לפדות המחאה שקיבלו ממנה לטענתם לפני כ-11 שנה בארוחת חג. השכנים: "היא אמרה שזה רצונה ואנחנו כמו משפחה בשבילה". האפוטרופסית: "ניצול קשישה ערירית חסרת ישע, אין לה בכלל סכומים כאלה"

מתנה או הונאה? תביעה שהוגשה בסוף השבוע לבית המשפט המחוזי מרכז בלוד, חושפת סיפור שנשמע כמעט דמיוני ופתרונו הוא כנראה אחד מהשניים.


על פי התביעה וראיות לכאורה שצורפו לתביעה, משפחה מנתניה סעדה וטיפלה במשך שנים בג', שכנתם האלמנה והערירית שגרה דלת מולם במשך כ-40 שנים (השמות והפרטים המלאים שמורים במערכת). לטענת בני המשפחה, לאחר פטירת בעלה של השכנה ג', ובשל רצונה להוקיר טובה על יחסי השכנות הקרובים והטיפול המסור, הם קיבלו ממנה לטענתם לפני כ-11 שנה במהלך ארוחת חג ראש השנה שאליה הוזמנה מעטפה. בפנים, למרבה ההפתעה, כך טוען אב המשפחה בתביעה, חיכה אוצר: המחאה על סך לא פחות מ-4 מיליון שקל.


3 צפייה בגלריה
המחאה אישה ערירית
המחאה אישה ערירית
ההמחאה שבמחלוקת

אב המשפחה, נטען בתביעה, התלבט לאחר פתיחת המעטפה כיצד לנהוג. הוא שוחח לדבריו ימים ספורים לאחר מכן עם השכנה שאמרה לו שזהו רצונה האחרון, ועליו למלא רק את התאריך יום אחד ולפדות את ההמחאה. "אתם משפחה שלי", טען אב המשפחה שאמרה לו השכנה. אבל לדבריו החליט לחכות.

3 צפייה בגלריה
אישה ערירית תביעה
אישה ערירית תביעה
תמונת האישה עם אחת מבנות המשפחה התובעת

השנים חלפו. מצבה הרפואי והשכלי של השכנה הלך והידרדר. במרץ 2017 מונתה לשכנה אפוטרופוסית, לאחר שאיבדה את כושר קבלת ההחלטות והשליטה בחייה. אב המשפחה, השכן משכבר הימים, החליט שהגיע הרגע. הוא מילא את תאריך השיק (יוני 2021) והפקיד אותו בחשבונו. הבנק סירב לקבל את ההמחאה. אב המשפחה פנה איתה לאפוטרופוסית של השכנה ג' וביקש לפדות אותה בטענה שהיא חוללה לאחר ש"החזיק בה כדין", לדבריו.
"נסיבות המקרה מצביעות על ניצול קשישה ערירית חסרת ישע", טענה בתגובה האפוטרופסית, עורכת הדין ליאת נח במכתב שצורף לכתב התביעה. "לפיכך אין בדעתי לאשר את ההמחאה. בשולי הדברים אציין שיתרות הכספים בחשבונה של גב' ג' אינן מתקרבות לסכום ההמחאה".
אלא שבני המשפחה לא מתכוונים לוותר. בתביעה שהגישו באמצעות עו"ד צבי פפרבג, הם צירפו מלבד תמונת ההמחאה והמעטפה שקיבלו לטענתם בשנת 2010, גם תמונות שמעידות לכאורה על הקשר החם והקרוב בינם לשכנה שגרה דלת מולם במשך עשרות שנים. צילומים של שמחות משותפות, מתנות שקיבלו ממנה בעבר, ותצהירים של בני המשפחה שנכחו בארוחת החג שבה דפקה לכאורה השכנה הערירית על הדלת ומסרה להם את המעטפה עם ההמחאה.
בית המשפט יצטרך להכריע מה מעמדה של ההמחאה, אם בכלל.