שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי

ועידת לונדון

"הקרנות התאגידיות התפתחו מקצועית, כבר איננו 'משקיעים תיירים'"

בפאנל מיוחד בוועידת Mind the Tech של כלכליסט בלונדון דנו נציגי הקרנות התאגידיות בתדמית שנוצרה להן. פיליפ ווטסון, סמנכ"ל החדשנות בבנקאות הפרטית בענקית הבנקאות סיטי: היינו מעורבים בהשקעות רבות, רבות מהן כאלה שנועדו להביא טכנולוגיות לשיפור חוויית הלקוח"

סופי שולמן, לונדון 17:3712.09.19

בשנים האחרונות התפתחה תפיסה בקרב השחקנים הוותיקים בטכנולוגיה שהקרנות התאגידיות לא תמיד מוסיפות ערך לצד המשקיע או לצד שמקבל את ההשקעה וכי זהו בזבוז כספי משקיעים. בפאנל מיוחד בוועידת Mind the Tech של כלכליסט בלונדון דנו נציגי הקרנות התאגידיות בתדמית שנוצרה להן.

 

את הפאנל הינחה צחי וייספלד, מנכ"ל איגנייט של אינטל והשתתפו בו פיליפ ווטסון, סמנכ"ל החדשנות בבנקאות הפרטית בענקית הבנקאות סיטי,  מגומי אייקדה, שותפה מנהלת בקרן הון הסיכון האירופית של הקונצרן האמריקאי הרסט וג'ולי קאינץ, סיילספורס וג'ולי קאינץ, מקרן ההשקעות של ענקית התוכנה סיילספורס.

 

בשנים האחרונות אין תאגיד עולמי גדול שמרשה לעצמו לדלג על פתיחת אקסלרטור סטארט אפים בישראל. זה בכלל לא חייב להיות תאגיד מעולמות הטכנולוגיה. גופים מכל הענפים האפשריים פוחדים לפספס את ההייטק הישראלי וכך נוצר מצב בו פועלים במדינה בת 9 מיליון התושבים לא פחות מ-300 אקסלרטורים. המגמה לא ייחודית לישראל - גם בארה"ב כמחצית מהון שמימן סטארט אפים הגיע לאו דווקא מקרנות הון סיכון, אלא מקרנות תאגידיות. בישראל השקיעו הקרנות התאגידיות לא פחות מ-3.3 מיליארד דולר בחברות סטארט אפ, סכוםפ שהיווה 43% מסך השקעות הון הסיכון בשנה שעברה.

 

 

מימין: צחי וייספלד, מגומי איקדה, פיליפ ווטסון וג'ולי קיינז מימין: צחי וייספלד, מגומי איקדה, פיליפ ווטסון וג'ולי קיינז צילום: אוראל כהן

 

"קוראים לקרנות התאגידיות בשמות לא מחמיאים כמו 'משקיעים תיירים' משום שהם באים לזמן קצר מבלי להכיר את השטח ולפעמים אפילו 'פראיירים'", פתח וייספלד את הדיון, "האם יש דם רע בין משקיעי הון סיכון לבין הקרנות התאגידיות"?

 

ג'ולי קאינץ, מקרן ההשקעות של ענקית התוכנה סיילספורס שרכשה באחרונה את קליקסופטוור הישראלית תמורת 1.35 מיליארד דולר אמרה בתגובה: "אנחנו משקיעים בכל השלבים ועד היום עשינו יותר מ-300 השקעות. אני חושבת שהתפתחה מקצועית בשנים האחרונות, ויש כבר תוצאות ותשואות בפורטפוליו שמראים תוצאות שמוכיחות שהאמירות שאולי נאמרו בעבר כבר לא נכונות. גם מגומי אייקדה, שותפה מנהלת בקרן הון הסיכון האירופית של הקונצרן האמריקאי הרסט, סבורה כי נבנתה מומחיות עם השנים.

 

פיליפ ווטסון, סמנכ"ל החדשנות בענקית הבנקאות סיטי, אמר כי מדובר בעניין של תיאום ציפיות: "צריך להבין מה כל צד רוצה. אנחנו היינו מעורבים בהשקעות רבות, רבות מהן כאלה שנועדו להביא טכנולוגיות לשיפור חוויית הלקוח בסיטי והיום רואים שפינטק משיג תוצאות אמיתיות". ווטסטון הוסיף כי האקסלרטור הראשון והגדול ביותר של סיטי פועל בתל אביב והפעילות מונה מעל 200 עובדים.

 

וייספלד עימת את אייקדה וקאינץ עם מיעוט העובדים של הרסט וסיילספורס בקרן התאגידית - 2 בהסרט ו-4 בסיילספורס - "האם אפשר לעשות את העבודה עם כל כך מעט אנשים כשבקרנות הון סיכון מקומיות יש עשרות רבות"?

 

"אנחנו עובדים לרוב עם משקיעים פיננסיים אחרים ומצטרפים לסבבים שלהם ובנוסף, בשונה מקרנות הון סיכון אנחנו ממוקדים לרוב בתחומים מאוד מסויימים. אלה אמנם משתנים לאורך זמן אבל בנקודת זמן זה ממוקד ולא מפוזר כמו בקרן הון סיכון רגילה", הסבירה אייקדה. קאינץ ציינה כי גם סיילספורס ממוקדת לרוב בהשקעות שמשיקות לתחום הפעילות של החברה בעולמות התוכנות הארגוניות וכי גם הם יעדיפו לרוב להצטרף למשקיע פיננסי נוסף בסבב.

 

לביקורת נוספת שמושמעת לא אחת כלפי הקרנות התאגידיות על כך שהן נוטות לנפח את רמות השווי של החברות ענתה אייקדה כי גם השווקים וגם הקרנות כבר התבגרו והפכו למתוחכמים יותר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x