כנס נשים יוזמות פברואר 2018

השינוי צריך להתחיל בחינוך

אין סיבה אמיתית לכך שנשים לא יובילו במקצועות המדעיים והטכנולוגיים ובתפקידי ניהול בכירים

רוית דום־עיני 09:0121.02.18
נתוני המועצה להשכלה גבוהה שפורסמו לקראת פתיחת שנת הלימודים האקדמית באוקטובר האחרון, הצביעו על כך שרק 21% מהסטודנטים לתואר ראשון במקצועות ההייטק הן נשים. האם נשים מתעניינות בהייטק פחות מגברים? ודאי שלא. זו תוצאה של עיצוב המחשבות שלהן עוד בגיל ההתבגרות.

 

למצב זה יש השפעה ישירה על מעמדן של הנשים בשוק העבודה. חלקן בעולם המדעי והטכנולוגי עדיין נמוך יחסית, וכך גם בתפקידי ניהול בכירים. גם בפתחה של שנת 2018 יש פערי שכר משמעותיים בין נשים לגברים המבצעים אותה עבודה. אולם זו אינה גזרת גורל.

 

לפרטים נוספים ולהרשמה לכנס יוזמות 2018 לחצו כאן

 

הסרת החסמים המונעים שוויון

 

מצב מעמד האשה כיום טוב לאין ערוך מבשנים עברו. מספר הנשים המגיעות לתפקידים בכירים גבוה מבעבר, נשים משתלבות בהצלחה רבה ביחידות צבאיות לוחמות שבימים אחרים היו חסומות בפניהן. עם זאת, לפנינו עוד דרך ארוכה עד אשר יוסרו לחלוטין החסמים המונעים מהנשים שוויון זכויות מלא בכל תחומי החיים.

 

השינוי מתחיל בחינוך, כבר מגיל הילדות. יש לשנות אמונות מגבילות שהושרשו כאן משך דורות שלמים, אמונות שנשענות על שוביניזם מיושן, ובעטיין מידרו את הנשים ממקצועות ריאליים נדרשים כמו הנדסת תוכנה, רובוטיקה, סייבר, אלקטרוניקה וביוטכנולוגיה.

 

מה הפלא שנשים רבות הפנימו בעצמן שתפקידים ניהוליים אינם בהישג ידן?! הן פשוט ויתרו מראש על הסיכוי להוביל ולהנהיג. לא כולן. תמיד היו כאלה שנאבקו והצליחו לפרוץ דרך, בניגוד ועל אף המגמה החברתית שהשתרשה כאן.

 

סטודנטים (ארכיון). צריך להתחיל כבר בגיל התיכון לעודד את התלמידות ליזמות, טכנולוגיה וחדשנות, בשילוב הידיעה כי הן מסוגלות להכל והבחירה בידיהן סטודנטים (ארכיון). צריך להתחיל כבר בגיל התיכון לעודד את התלמידות ליזמות, טכנולוגיה וחדשנות, בשילוב הידיעה כי הן מסוגלות להכל והבחירה בידיהן צילום: גיא אסיאג

 

לפתוח נתיב של קריירה טכנולוגית

 

אין סיבה אמיתית לכך שנשים לא יובילו במקצועות המדעיים והטכנולוגיים ובתפקידי ניהול בכירים. כדי לשנות את המציאות הזו ולהגדיל את שיעורן של הנשים במקצועות המדע, הטכנולוגיה וההייטק, צריך להתחיל עוד בגיל התיכון לחשוף את התלמידות לעולם הזה ולעודד אותן ליזמות, לטכנולוגיה ולחדשנות בשילוב הידיעה כי הן מסוגלות להכל והבחירה נמצאת בידיהן. יש להעניק לתלמידות בגיל תיכון מיומנויות וכלים לחיזוק הביטחון העצמי שלהן.

 

ברשת עמל הפעלנו את תוכנית "בנות למדעים", ובכך הגדלנו בשיעור ניכר את מספר הבנות במקצועות המדעיים והטכנולוגיים, ובעיקר במתמטיקה, פיזיקה ומקצועות הנדסיים. התוכנית פתחה בפני הבנות נתיב של קריירה מדעית וטכנולוגית.

 

בכנס "עסקים, נשים, חדשנות" שייערך בקרוב יהיו בקדמת הבמה נשים מצליחות ופורצות דרך במגוון תחומי החיים, לצד תלמידות תיכון שבחרו בנתיב המדעי טכנולוגי ופיתחו מיזמים חדשניים. אלה וגם אלה מסמנות את הדרך לנערות הצעירות של ימינו, אשר ודאי יכולות לראות בהן דוגמה לנחישות משתלמת ולשבירת סטיגמות מיושנות.

נשים יכולות להגיע לכל מקום ולהצליח בכל תחום. הן רק צריכות להמשיך לחלום ולשאוף להגשים את עצמן ולא לוותר. אם חולמים ומשקיעים, גם מגיעים.

 

הכותבת היא מנכ"לית רשת עמל

בטל שלח
    לכל התגובות
    x