גג עמוד ועידת הצפון 2017

"אנחנו רגילים שהמדינה לוקחת מאיתנו כסף, אבל אפשר גם לקחת כסף מהמדינה"

רוני אברדם, שותף במשרד ראיית החשבון KPMG סומך חייקין, התייחס בוועידה לעסקים וצמיחה בצפון להטבות שהמעניקה המדינה והדגיש שיש מסלולים של מו"פ שלגביהם אפשר לקבל 20%-50% מההוצאות, ואזור עדיפות א' מקבל אפילו תוספת של 10%

אורן פרוינד 16:5028.03.17

"אנחנו רגילים שהמדינה לוקחת מאיתנו כסף ומיסים אבל אפשר גם לקחת כסף מהמדינה", כך אמר היום (ג') רוני אברדם, שותף במשרד ראיית החשבון KPMG סומך חייקין בוועידה לעסקים וצמיחה בצפון של "כלכליסט".

 

אברדם פירט את השינויים שחלו במדיניות המיסוי של הממשלה בשנים האחרונות: "השנה מס החברות ירד מ-25% ל-24% וצפוי להמשיך לרדת בהמשך. יש כוונה של המדינה להוריד עוד את שיעורי המס בעתיד. בנוסף מפעל מועדף לאזור פיתוח א' ירד מ-9% ל-7.5%. המשמעות היא שכל מפעל שמייצא לפחות 25% יכול לקבל את הטבת המס. אפשר להגיע לחיסכון של 14%-21% בכסף עד הבית וחבל שלא לנצל זאת".

 

 

 

עוד אמר אברדם כי "המדינה חוותה מצב שבו הרבה חברות רב לאומיות שמתעסקות בנושאי מו"פ, כמו אינטל ומיקרוספוט, מחזיקות פה מרכזי פיתוח כאשר המרכזים האלו פועלים רק בשיטת קוסט פלוס (בשיטת זו מובטח לספק רווח מסוים נטול סיכון) והנכס של הידע נמצא במדינות אחרות כמו אירלנד שמעודדות אחזקה של ידע. ישראל רוצה להתחרות באותן מדינות, וחברות שעומדות ברשימה של התנאים יכולות להגיע לשיעור מס חברות כולל של 6% אם המחזור הכולל של הקונצרן הוא מעל 10 מיליארד שקל ומס של 12% אם המחזור קטן יותר. כלומר, חברות בינלאומיות יכולות להגיע למצב שהמס הכולל הוא פחות מ-10% וזה אטרקטיבי ויוסיף מקומות עבודה בארץ".
רוני אברדם, שותף במשרד ראיית החשבון KPMG סומך חייקין רוני אברדם, שותף במשרד ראיית החשבון KPMG סומך חייקין צילום: עמית שעל

 

אברדם התייחס גם למסלול של מענקי השקעות. לדבריו, "אפשר לבחור שהיצוא יהיה רק מהגידול במחזור ולא מכל המחזור. לקבלני פיתוח א' שמוכרים ליצרן שמייצא החוצה, היה בעבר בעיה לקבל אישור על היצוא. היום נקבע חובה חוקית לקבל".

 

בהתייחסו להטבות שהמדינה מעניקה, "יש מסלולים של מו"פ שאפשר לקבל בין 20% ל-50% מההוצאות המו"פ כאשר אזור עדיפות א' שוב מקבל תוספת של 10% בתמיכה. הוראות חוק המו"פ חלות על זה ולא ניתן למכור את היצוא החוצה אבל זה הרבה כסף שניתן לקבל מהמדינה. זה כסף שנמצא וחבל שלא לנצלו. לתעשייה המסורתית עם מחזור עד 70 מיליון דולר אפשר לקבל מענקים ללא תמלוגים.

 

"יש את מענק ההשקעה המסורתי שניתן על הקמה או הרחבה של מפעלים ו-20% ניתן לאזור פיתוח א' שמייצא. יש תחומי מימון נוספים שנותנים לתעסוקה. בימים האחרונים יש מסלול שפתוח עד יוני לקבלת שליש מעלות השכר של סטודנטים מתמחים מהמגזר הערבי וקיימים גם למיעוטים נוספים".

 

בסיום דבריו נגע אברדם באישור של ועדת הכספים לגיוס המונים. "ועדת הכספים אישרה לאחרונה אפשרות לעשות מימון המונים כמו הדסטארט וחברה תוכל לממן 6-4 מיליון שקל במניות או באג"ח ותוכל לעשות את זה בלי תשקיף בצורה קצרה מאוד וחברות שייחשבו מהסוג הזה יהיו רכזי הצעה ויצטרכו לבצע בדיקות מינימליות", אמר אברדם. הוא סייג ואמר כי "יש מגבלה והתקנות ייכנסו לתוקף עוד חצי שנה והן יפתחו את האפשרות ללא מעט גיוסי כספים על ידי חברות קטנות או חברות סטארט-אפ מצד שני. נקבע שברגע שעיקר המשקיעים מוכרים את המניות אז למשקיעים תהיה האפשרות להצטרף אליהם" .

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x