סגור
גיימריסט הפניה חדשה גג עמוד דסקטופ

גיימריסט
"למיקרוסופט יש הזדמנויות אדירות בטווח הארוך"

פדרו פלאנדרני, אנליסט מחקר ב-Global X, מעריך: "מיקרוסופט תצליח להשאיר מאחור את הבעיות הארגונית של אקטיוויז'ן בליזארד, אחרת הם לא יצליחו לגייס ולשמר טאלנטים". עוד הוא צופה כי חברת טכנולוגיה נוספת - כנראה אמזון - תבצע מהלך דומה כדי להשיג דריסת רגל בשוק הגיימינג

עסקת הענק של של מיקרוסופט ואקטיוויז'ן בליזארד (Activision Blizzard) תציב את ענקית התוכנה כשחקנית משמעותית עוד יותר בעולם הגיימינג: השלישית בגודלה לפי הכנסות, אחרי טנסנט (Tencent) וסוני. "זה הימור מחושב, זה לא בלתי צפוי", מאמין פדרו פלאנדרני (Pedro Palandrani), אנליסט מחקר בבית ההשקעות האמריקאי Global X. "חברות האינטרנט הללו, בעלות שוויי-ענק, מנסות ללכוד הזדמנויות תוכן".
בשיחה עם "כלכליסט" אמר פלאנדרני כי "הרבה אנשים מעריכים שהרכישה הזו קשורה במטאוורס (Metaverse)", חזון של עולם וירטואלי מקביל. "אבל זו עוד לא רכישת מטאוורס, כי לאקטיוויז'ן עדיין אין מוצרי מטאוורס. הם עדיין לא שם, אבל הם יתאימו את עצמם. הם לא כמו רובלוקס (Roblox, פלטפורמה וירטואלית למשחקים), אז זה הימור לטווח ארוך".
"מיקרוסופט גם תנסה למנף את xCloud, שירות המשחקים בענן שלה", הוא סבור. החברה גם תיהנה מגישה ל-400 מיליון משתמשים חודשיים שמשחקים במשחקים של אקטיוויז'ן בליזארד וחטיבת המובייל שלה, קינג - יצרנית סדרת משחקי "קנדי קראש" הפופולרית. "לבסוף, המטרה היא להמשיך להגדיל את בסיס הלקוחות שלהם".
2 צפייה בגלריה
Pedro Palandrani. פדרו פלאנדרני
Pedro Palandrani. פדרו פלאנדרני
פדרו פלאנדרני
(Global X)
מלבד הגדלת בסיס הלקוחות וקטלוג המשחקים ב "גיים פאס" (Game Pass), שירות המשחקים של מיקרוסופט - מה יהיו התוצאות הנוספות של הרכישה?
"עבור אקטיוויז'ן, אחת התוצאות קשורה בבעיות במקום העבודה", אומר פלאדרני בהתייחסו לתביעת הענק שהוגשה נגד החברה לפני כחצי שנה בגין טיפוח תרבות ארגונית של הטרדות מיניות ואפליה מגדרית. "מנכ"ל מיקרוסופט, סאטיה נאדלה (Satya Nadella), מאוד מעוניין בטיפוח תרבות ארגונית מכבדת ומכילה. אני חושב שהם יצליחו להשאיר את הבעיות הללו מאחור, אחרת הם ייתקלו בקשיים גדולים בגיוס ושימור טאלנטים".
העובדים של אקטיוויז'ן בליזארד מעוניינים להתאגד, ותביעת הענק נגד החברה עדיין עומדת. איך אתה חושב שמיקרוסופט תפתור את זה?
"זה אחד הדברים שהם יצטרכו לפתור ישר על ההתחלה. נצטרך לחכות לראות מהם הפרטים, אבל האתגרים האלה קצרי טווח. לעומתן, ההזדמנויות העיקריות, לפיתוח האקו-סיסטם של המשחקים, הן אדירות וארוכות טווח".
2 צפייה בגלריה
רוברט קוטיק מנכ"ל אקטיוויז'ן בליזארד
רוברט קוטיק מנכ"ל אקטיוויז'ן בליזארד
רוברט קוטיק, מנכ"ל אקטיוויז'ן בליזארד
(צילום: גטי )
רק בשבוע שעבר ראינו את המיזוג בין זינגה (Zynga) לטייק טו (Take Two) תמורת 12.7 מיליארד דולר, ועכשיו את מיקרוסופט-אקטיוויז'ן. אתה חושב שאנחנו נראה עוד עסקת ענק כזו בחודשים הקרובים?
"בחודשים הקרובים, או בשנים הקרובות, אני חושב שחברות טק הולכות לנסות לבצע צעדים ולרכוש חברות גיימינג. בשנה שעברה צייצתי שאחת התחזיות שלי היא שאמזון תקנה אחת מחברות המשחקים. היא ניסתה ליצור משחקים במשך שמונה או תשע שנים, ולא הצליחה. גם סוני עשויה לעשות מהלכים נוספים. אבל אמזון היא החשודה העיקרית בעיניי. הם צריכים לשפר את התוכן שלהם, ואני מצפה שהם יעשו זאת. ולא לשכוח מפייסבוק/מטא, שעשויה להסתכל על חברה כמו רובלוקס".
בנוגע לדיני תחרות, אתה חושב שהם יקבלו אישור בזמן הקרוב? איפה אתה חושב שהביקורת תהיה הכי קפדנית: ארצות הברית, אירופה או מקום אחר?
"מיקרוסופט צופה כי העסקה תושלם בשנת הכספים 2023, וזו כנראה תחזית די שמרנית. הם יצטרכו לסיים לשפץ את החוזה. בכל העולם צפויים להסתכל על העסקה הזו. אירופה תהיה הכי קשוחה. מצד שני, ארצות הברית עשויה לאפשר ליצור מפלצת גיימינג ענקית, בהתחשב בכך שהחברה הגדולה ביותר כיום היא סינית, והשנייה אחריה היא יפנית. ייתכן שהאינטרס הלאומי יהיה לוודא שלארצות הברית יהיה מקום בין השחקניות המובילות".