סגור
גיימריסט הפניה חדשה גג עמוד דסקטופ

גיימריסט
התביעה נגד אקטיוויז'ן בליזארד מכה גלים בתעשיית הגיימינג

התביעה של מדינת קליפורניה נגד ענקית הגיימינג גררה תגובות נזעמות מצד מעריצים, עיתונאים ויוצרי משחקים. מספר גופי תקשורת הודיעו כי יפסיקו לסקר את משחקי החברה עד שההטרדות והאפליה באקטיוויז'ן-בליזארד יטופלו לעומק. נשיא בליזארד לשעבר שיגר מסר מאוחר לנשות החברה: "אני מאמין לכן ומצטער שנכשלתי"

התביעה שהגישה מדינת קליפורניה בשבוע שעבר נגד חברת אקטיוויז'ן בליזארד האירה זרקור על בעיה הפושה בתעשיית הגיימינג העולמית. המסמך הציג כיצד עובדים גברים נהגו לעבוד בשכרות, "לשוחח על מפגשיהם המיניים, לדבר בפומבי על גופן של נשים ולא-אחת להתבדח על אונס", ופירט עשרות מקרים מסוג זה. "עובדות בחברה נתונות להטרדה מינית מתמשכת, בה נשים נאלצות שוב ושוב להדוף את הערותיהם המיניות של גברים ואת הצעותיהם". התביעה גם מאשימה את החברה באפליה ממסדית כלפי נשים, ובפרט אלה שאינן לבנות.
1 צפייה בגלריה
דיאבלו Diablo Immortal משחקי מובייל בליזארד
דיאבלו Diablo Immortal משחקי מובייל בליזארד
דיאבלו משחקי מובייל של אקטיוויז'ן בליזארד
(צילום: youtube)
על אף שחלק מדפוס ההתנהגות הארגוני היה ידוע קודם לכן, התגובות באינטרנט נגד אקטיוויז'ן-בליזארד לא איחרו לבוא: שחקנים ואנשי תעשייה כאחד הביעו זעזוע ומחאה על התנהלות החברה המתוארת בכתב התביעה בן 29 העמודים. מספר עובדות ועובדים לשעבר בחברה פרסמו ברשתות החברתיות את העדויות ואת ההטרדות שהם חוו.
בתעשיית הגיימינג, אתרי חדשות, מעריצים ומפתחי משחקים הביעו תרעומת על הדפוס המטריד העולה מהתביעה. באנג'י (Bungie), אולפן המשחקים העצמאי שעבד לצד אקטיוויז'ן-בלזיארד על סדרת משחקי דסטני (Destiny), פרסם הודעה שלא מתייחסת לכתב התביעה, אולם מציינת את "אחריותה של באנג'י להיאבק ככל יכולתנו בתרבות ההטרדה, הניצול וחוסר-השוויון שקיימת בתעשייה שלנו".
גם שחקני משחק הפנטזיה רב-המשתתפים מבית בליזארד, "וורלד אוף וורקראפט" (World of Warcraft), הגיבו בזעם על הפרסומים. מנהלי הסאברדיט של המשחק, המונה שני מיליון איש, קראו למפתחת המשחקים למגר את הבעיות העולות מכתב התביעה "בצורה ראויה ומעמיקה".
מספר אתרי חדשות גיימינג הודיעו על כוונתם להשעות את סיקור משחקיה של אקטיוויז'ן-בליזארד נוכח ההאשמות העולות מהתביעה. העורך בפועל של אתר The Gamer, קירק מק'קינד (Kirk McKeand), הודיע על כך בטוויטר: "אנחנו נפסיק לסקר את משחקיהן של אקטיוויז'ן ובליזארד עד שיתרחש שינוי אמיתי והמניפולציה הזו תיגמר. אנחנו נסקר את הסיפור הנוכחי, אך לא נסקר את המשחקים". גם אתר Prima Games פרסם הודעה דומה, ואף הוסיף לרשימה את יוביסופט, המעורבת גם היא בשערוריית הטרדות מיניות נוספת. אתר GameXplain הצטרף אף הוא לשורת המחרימים.
בתוך אקטיוויז'ן-בליזארד עצמה, העובדים זועמים על תגובת החברה ומגדירים אותה כ"מניפולציה המערערת על שפיותם", כך לפי דיווח באתר "אקסיוס". בתכתובת דוא"ל שנשלחה לעובדים ביום חמישי, נשיא אקטיוויז'ן, רוב קוסטיץ' (Rob Kostich), תיאר את האישומים כ"מטרידים" ויחד עם נשיא בליזארד, ג'יי. אלן בראק (J. Allen Brack), עודד את העובדים לדווח על כל התנהגות בלתי-הולמת.
במקביל, סגנית הנשיא של אקטיוויז'ן-בליזארד, פרנסס טאונסנד (Frances Townsend), הפיצה ברחבי החברה הודעה המכחישה את הטענות העולות בתביעה: "אסור לנו לתת לתביעה חסרת-בסיס לפגוע בתרבות שלנו, המעניקה כבוד והזדמנויות השוות לכל העובדים".
מייק מורהיים (Mike Morhaime), אחד ממייסדי בליזארד ונשיא החברה עד 2018, פרסם אתמול הודעה בדבר הטענות העולות מהתביעה. "לנשים בבליזארד שחוו מה מהדברים הללו, אני מצטער עמוקות על שאכזבתי אתכן", הוא כתב. "קראתי את התלונה נגד החברה ושלל סיפורים נוספים. כל אלה מטרידים וקשים לקריאה. אני מתבייש. אני מרגיש כאילו כל מה שחשבתי שאני מאמין בו נשטף כליל", הוא תיאר. "אני מקשיב לכן, אני מאמין לכן ואני מצטער על שנכשלתי".