סגור

מיקרוסופט רוכשת את חברת הגיימינג אקטיוויז'ן בעסקת ענק של 68.7 מיליארד דולר

העסקה מתבצעת לפי מחיר של 95 דולר למניית אקטיוויז'ן - פרמיה של 46% על מחיר השוק; החברה הנרכשת, אחת הגדולות בעולם בתחום הגיימינג, עומדת מאחורי פיתוח "וורלד אוף וורקאפט" וסדרת משחקי "דיבאלו"

מיקרוסופט בעסקת גיימינג ענקית: החברה רוכשת את אקטיוויז'ן (Activision Blizzard), אחת החברות המוכרות ביותר בתחום, תמורת 68.7 מיליארד דולר. זו הרכישה הגדולה ביותר אי פעם בתולדות תעשיית הגיימינג, והקנייה הגדולה ביותר שביצעה מיקרוסופט. יצרנית וינדוס מסרה כי לאחר שתושלם הרכישה, היא תהיה השחקנית השלישית בגודלה בעולם הגיימינג לפי הכנסות - מאחורי טנסנט (Tencent) וסוני. רק בשבוע שעבר הוכרז כי טייק טו (Take Two), החברה-האם של משחקי GTA, תרכוש את מפתחת משחקי המובייל זינגה תמורת 12.7 מיליארד דולר.

העסקה מתבצעת לפי מחיר של 95 דולר למניית אקטיוויז'ן, מול מחיר שוק של 65.39 דולר, פרמיה של 46% - שווי השוק של החברה הנרכשת עמד בנעילה של שישי בנאסד"ק על 50.9 מיליארד דולר (אתמול לא היה מסחר בניו יורק).
אקטיוויז'ן בליזארד נמנית עם חברות הגיימינג הגדולות בעולם. היא מוכרת בין היתר כמפתחת סדרת משחקי היריות "קול אוף דיוטי" (Call of Duty), משחק התפקידים רב-המשתתפים "וורלד אוף וורקאפט" (World of Warcraft), משחק היריות "אוברווץ'" (Overwatch) וכן סדרת משחקי "דיבאלו" (Diablo). החברה הכניסה ב-2020 כ-8.1 מיליארד דולר.
החברה הודיעה רק אתמול על פיטורי עשרות מנהלים בעקבות דיווחים על הטרדות מיניות חוזרות בחברה ותרבות ארגונית בעייתית מבחינה זו.
מיקרוסופט היא כמובן אחת משחקניות הגיימינג הגדולות בעולם, באמצעות חטיבת קונסולת Xbox. החברה אף ביצעה כמה רכישות בולטות בתחום. ב-2014 רכשה את מיינקראפט תמורת 2.5 מיליארד דולר, ובשנה שעברה שילמה 7.5 מיליארד דולר על מפתחת המשחקים בת'סדה (Bethesda).
מיקרוסופט מתכננת להוסיף רבים מהמשחקים של אקטיוויז'ן לשירות המנויים שלה "גיים פאס" (Game Pass). "לאחר סגירת העסקה, אנחנו נציע כמה שניתן מקטלוג המשחקים של אקטיוויז'ן בליזארד", אמר פיל ספנסר (Phil Spencer), ראש חטיבת הגיימינג של מיקרוסופט. לשירות ה"גיים פאס" יש כיום יותר מ-25 מיליון מנויים. מיקרוסופט הוסיפה בשנים האחרונות עוד ועוד חברות כדי להרחיב את ההיצע.
1 צפייה בגלריה
וורלד אוף וורקאפט החדש 2020 World of Warcraft Shadowlands WOW גיימינג משחק רשת
וורלד אוף וורקאפט החדש 2020 World of Warcraft Shadowlands WOW גיימינג משחק רשת
וורלד אוף וורקאפט
(צילום: Blizzard)
העסקה הוכרזה על רקע חודשים ארוכים שבהם אקטיוויז'ן בליזארד היתה שקועה בפרשייה משפטית סבוכה. בחודש יולי מדינת קליפורניה הגישה נגדה תביעת ענק באשמת אווירה של "הטרדה מינית מתמשכת" ותרבות של אפליה מגדרית. מאז עובדות ועובדים נוספים השמיעו את קולם. גם משקיעיה של אקטיוויז'ן בליזארד הגישו נגדה תביעה משום שלא חשפה בפניהם את התלונות שהוגשו לאורך השנים נגד עובדי החברה.
החברה גם הגיעה לפשרה משפטית עם רשות נוספת, הנציבות הפדרלית להזדמנויות תעסוקה שוות. כחלק מההסכם החברה הקימה קרן של 18 מיליון דולר עבור עובדות, בהווה ובעבר, התובעות פיצויים על נזק שנגרם להן. עם זאת, קליפורניה ערערה על ההסכם, והוא כעת נדון מחדש. בשל השערורייה אקטיוויז'ן בליזארד הודיעה היום כי היא פיטרה ודחקה החוצה כ-40 עובדים, ונקטה צעדים משמעתיים נגד 40 נוספים מאז התפוצצה הפרשה בחודש יולי.
מיקרוסופט לא פירטה בדיוק כיצד היא מתכוונת לפתור את הבעיות הארגוניות של החברה, והודיעה כי בובי קוטיק (Bobby Kotick), מנכ"ל אקטיוויז'ן בליזארד, יישאר בתפקידו לעת עתה. עם זאת, נדמה כי לאחר שהעסקה תושלם הוא צפוי לעזוב. בחודש נובמבר "הוול סטריט ג'ורנל" דיווח כי קוטיק ידע וטייח מקרי הטרדה מינית בחברה - ובעצמו אף התעמר בעובדיו ועובדותיו. זמן קצר לאחר מכן דווח כי הוא שוקל להתפטר.
מנכ"ל חטיבת הגיימינג של מיקרוסופט מסר כי אקטיוויז'ן בליזארד תדווח ישירות אליו כאשר תיסגר העסקה. "כחברה, מיקרוסופט מחויבת להיות מגוונת בכל היבט, עובדים ושחקנים כאחד", מסר ספנסר. "אנחנו מאמינים כי הצלחה יצירתית ועצמאות הולכות יד ביד עם יחס מכבד לכל אדם. אנחנו מחייבים כל צוות וכל מנהיג לעמוד בהבטחה הזו".
במרץ 2021 מיקרוסופט השלימה רכישת ענק נוספת, כאשר קנתה את בת'סדה (Bethesda) תמורת 7.5 מיליארד דולר. בזמנו הרכישה הגדילה משמעותית את היצע המשחקים ב"גיים פאס", ועזרה לשירות המשחקים לצמוח. מיקרוסופט צופה כי העסקה עם אקטיוויז'ן בליזארד תושלם ב-18 החודשים הקרובים.