סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

חזי בצלאל מוכר את אקספון ב-330 מיליון שקל למשפחת רייכמן הקנדית

חברת התקשורת המפעילה את מותג הסלולר we4G ואת חברת אקספון 018, נמכרת לבעלים של חברת Widely Mobile הפרטית, שבעבר החזיקו גם במלון וולדורף אסטוריה בירושלים. העסקה נחשפה בתגובה שהגישה אקספון לביהמ"ש, לתביעה של סלקום נגדה בטענה לחוב של כ-60 מיליון שקל, וכחלק מבקשה לעיכוב הליכים לצורך הגעה של החברה להסדר חוב

חברת התקשורת אקספון, המפעילה את מותג הסלולר we4G ואת חברת האינטרנט והשיחות הבינלאומיות אקספון 018, נמכרת מידי איש העסקים חזי בצלאל למשפחת רייכמן הקנדית, הבעלים של חברת Widely Mobile הפרטית, בתמורה ל-330 מיליון שקל.
עסקת הרכישה נחשפה בפנייה של החברה לבית המשפט, בתגובה לתביעה של סלקום נגדה בטענה לחוב של כ-60 מיליון שקל וכחלק מבקשה לעיכוב הליכים לצורך הגעה של החברה להסדר חוב. אקספון טענה בפנייה לבית המשפט כי המכירה מתבצעת "כדי להמשיך את מחויבותיה ללקוחות ולכלל הספקים", וכן כי בכוונתה לפרוע את מלוא חובותיה. החברה פנתה לבית המשפט בבקשה שיוציא צו מניעה נגד סלקום, שלא יאפשר לה לטרפד את העסקה.
אקספון ביקשה מבית המשפט, כאמור, צו עיכוב הליכים לצורך גיבוש הסדר חובות, אחרי שקיבלה את הסכמת בנק מזרחי טפחות לעניין. בבקשה נכתב כי "חברת סלקום החלה במהלך תקופת מגיפת הקורונה בנקיטת מהלכים משפטיים בריוניים, דורסניים וטורפניים כנגד החברה, והטילה עיקולים זמניים במעמד צד אחד בסך של כ-34 מיליון שקל אצל בנקים וחברות כרטיסי אשראי. הליכים אלו נועדו להביא לגדיעת פעילות החברה, להביא לחיסולה ובכך להוציא מתחרה משמעותית משוק הסלולר, תוך גזילת עיקר נכסיה – 350 אלף לקוחות החברה".
בטענותיה כנגד סלקום ציינה אקספון כי רכישתה של גולן טלקום על ידי סלקום שינתה את מאזן הכוחות ביניהן בחברת התשתיות המשותפת CMG, הפורסת את רשת הסלולר של החברות, הפרה ברגל גסה את הסכם שיתוף הרשתות ביניהן ופגעה באקספון באופן מהותי. החברה ציינה כי תמורת המכירה תאפשר לבצלאל לפרוע את כל חובות העבר של החברה.
1 צפייה בגלריה
הוועידה הכלכלית הלאומית 2018 פאנל על עתיד ענף התקשורת חזי בצלאל בעלים We4G
הוועידה הכלכלית הלאומית 2018 פאנל על עתיד ענף התקשורת חזי בצלאל בעלים We4G
חזי בצלאל
(צילום: עמית שעל)
הרוכשים הם כאמור בני משפחת רייכמן הקנדית, בעבר בעלי מלון וולדורף אסטוריה בירושלים והבעלים של חברת פרי טלקום שמפעילה מפעיל סלולר וירטואלי (MVNO) בישראל. מטעם המשפחה נמסר עם ההודעה על ההסכם כי "לקיחת הפעילות מנקודה זו והטמעתה בפלטפורמה טכנולוגית מתקדמת בתחום התקשורת שפותחה על ידינו, תאפשר את הגשמת החזון של חזי בצלאל ושלנו כאחד, במטרה לשמר את מלוא לקוחות אקספון ולהמשיך את צמיחת הפעילות והבטחת עתידה".
חזי בצלאל מסר: "במקום מלחמות ומתוך אחריות, החלטתי למכור את פעילות החברה למשפחת רייכמן, אותה אני מעריך עמוקות. על אף הצעות של גופים נוספים מתחום התקשורת ומחוצה לו לרכישת פעילות החברה, בחרתי להתקשר עם משפחת רייכמן, משפחה אצילית שתרמה רבות לעולם היהודי, לחברות ולקהילות שבהן היא פועלת, ונושאת בחזון של עשיית הטוב בשקיפות ותחרות הוגנת לטובת החברה והמשק בישראל".
מסלקום נמסר כי "הסכם שיתוף הרשתות התקף עם אקספון מחייב גם כל רוכש עתידי. אקספון מפרה את הסכם השיתוף עם סלקום מזה חודשים רבים ואינה משלמת עבור השימוש ברשת. סלקום לא קיבלה את הבקשות שאקספון טוענת שהגישה לבית המשפט אך כאמור, ההסכם מחייב גם רוכש עתידי".