סגור

מחיר הקריסה: מייסד אוורגרנד מוכר בתים ויצירות אמנות

לפי דיווח ברויטרס, הוי קא יאן מוכר נכסים פרטיים כדי לעזור בתשלום החובות למחזיקי האג"ח; במקביל, ענקית הנדל"ן, שאותה ייסד ב-1996, מכרה שני מטוסים

בעוד ענקית הנדל"ן הסינית אוורגרנד מחפשת דרכים לעמוד בתשלומי החובות שלה, המייסד מוכר נכסים יוקרתיים כמו יצירות אמנות וקליגרפיה ושני בתים כדי לשחרר הון, כך לפי סוכנות הידיעות רויטרס, המתבססת על אדם המעורה בנושא.


המכירות יצאו לדרך לאחר שמוקדם יותר החודש הורו הרשויות בסין ליו"ר אוורגרנד הוי קא יאן (63) להשתמש בחלק מהונו האישי כדי לעזור לשלם למחזיקי האג"ח. בהתאם, הוא השתמש באוקטובר באחד הבתים שלו בהונג קונג כערבות לקבלת הלוואה מבנק הבנייה לסין, כך לפי מסמכים שהוגשו לרשם הקרקעות בהונג קונג. הבית הוא בשטח של 464.5 מ"ר, ושוכן בשכונת דה פיק היוקרתית באי. בכלי התקשורת בסין דיווחו כי גייס בסביבות 300 מיליון דולר הונג קונגי (38 מיליון דולר) לתשלום ריבית על אג"ח של אוורגרנד שמועד תשלומה עבר.
בשבוע שעבר הוא השתמש בבית נוסף שבבעלותו בשכונה כערבות לקבלת הלוואה בסכום שלא נחשף מבנק ההשקעות Orix Asia Capital. שני הנכסים מציעים נופים מרהיבים של העיר, ומוערכים כל אחד בסביבות 800 מיליון דולר הונג קונגי.
מהוי ואוורגרנד לא התקבלה תגובה לדיווח.

2 צפייה בגלריה
מייסד ויו"ר אוורגרנד הוי קא יאן Hui Ka Yan
מייסד ויו"ר אוורגרנד הוי קא יאן Hui Ka Yan
מייסד ויו"ר אוורגרנד הוי קא יאן
(צילום: רויטרס)


הוי, שגדל אצל סבתו בכפר מרוחק, ייסד את אוורגרנד ב-1996 בעיר גואנגזהאו בדרום המדינה. הוא פיתח חיבה לקליגרפיה, אמנות ודגי קוי קרפיון, הנחשבים סמל למזל טוב ועושר, ושילם עבור האוספים שלו עשרות מיליוני יואן, כך לפי מקורב אליו. עוד הוסיף כי בהתאם להוראתו של הוי, החלו באוורגרנד למכור יצירות אמנות וקליגרפיה על מנת לגייס הון. בשלב זה עוד לא ברור כמה הצליחו לגייס מהמכירות או למה שימש ההון.
לפי אותו מקורב, שביקש להישאר בעילום שם בשל הרגישות של הנושא, החברה מכרה בשבועות האחרונים שני מטוסי גולפסטרים. ב"וול סטריט ג'ורנל" דיווחו כי אוורגרנד גייסה 50 מיליון דולר ממכירת שני המטוסים.
בבעלותו של הוי גם יאכטה באורך 60 מטר בשם "אוונט", שהשווי שלה מוערך ב-60 מיליון דולר, וכן הוא מחזיק במטוס פרטי נוסף של חברת איירבוס. במגזין "פורבס" דיווחו כי הוי רכש את המטוס לפני כמה שנים תמורת 220 מיליון דולר וכי מדובר בדגם הפופולרי במיוחד בקרב מנהיגי מדינות. המטוס של הוי כולל גם מקלחת, חדרי שינה ומתקני בידור.


2 צפייה בגלריה
יאכטה Event שייכת לאוורגרנד עוגנת בהונג קונג
יאכטה Event שייכת לאוורגרנד עוגנת בהונג קונג
היאכטה של מייסד אוורגרנד
(צילום: רויטרס)
לרוב, מכירות נואשות מסוג זה מובילות לירידה במחירים, אך לפי אנליסטים, הביקוש כיום ליאכטות ולמטוסים פרטיים הוא גבוה במיוחד בשל מחסורים. "השוק במצב מאוד טוב כרגע", הגיב למגזין דיוויד יו, מרצה למימון באוניברסיטת ניו יורק בשנגחאי. "מאז שפרצה הקורונה, יש ביקוש ער למטוסים פרטיים מכיוון שאנשים מנסים להימנע ממטוסי נוסעים מסחריים".
הוי הוכתר ב-2017 לאדם העשיר בסין עם הון של 45 מיליארד דולר. הונו אמנם צנח מאז, אך לפי דירוג עשירי סין של הורון, הוא עומד כעת על 11.3 מיליארד דולר. בכל מקרה, גם מכירה נוספת של נכסים אישים עוד רחוקה מלסייע לאוורגרנד להתמודד עם נטל חובות של מעל 300 מיליארד דולר, מקביל לשווי התמ"ג של דרום אפריקה.
בשבוע שעבר הצליחה אוורגרנד להתחמק ברגע האחרון מחדלות פירעון. מועד התשלומים הבא שלה הוא ב-28 בדצמבר, אז עליה לשלם ריבית של מעל 255 מיליון דולר על אג"ח.