סגור

חבילת חילוץ? סין דורשת מיו"ר אוורגרנד להשתמש בהונו האישי כדי לסייע לחברה

הרשויות במדינה הורו למיליארדר שו ג'איין, שהונו מוערך ב-7.8 מיליארד דולר "בלבד", להשתמש בכספו הפרטי כי לשלם חלק מחובות החברה - שעמדו ביוני על מעל ל-300 מיליארד דולר; לפי אנשים המעורים בנושא, הדרישה הועברה לאחר שהחברה פספסה בחודש שעבר מועד ראשוני לתשלום ריבית על אג"ח דולריות

הרשויות בסין דורשות ממייסד ויו"ר אוורגרנד, המיליארדר שו ג'איין (Hui Ka Yan), להשתמש בהונו האישי כדי לסייע לחברה להיחלץ ממשבר החובות המעמיק שלה; כך דיווחה סוכנות הידיעות בלומברג, המתבססת על אנשים המעורים בנושא שביקשו להישאר בעילום שם. לדבריהם, ההוראה הזו מטעם הרשויות למייסד חברת הנדל"ן הועברה לאחר שהחברה פספסה בחודש שעבר מועד ראשוני לתשלום ריבית על אג"ח דולריות. הרשויות המקומיות ברחבי סין נדרשו גם לעקוב אחר חשבונות הבנק של אוורגרנד, כדי לוודא שכספי החברה משמשים להשלמת פרוייקטי בנייה ולא מועברים לתשלום לנושים.
הדרישה כי שו ישתמש בכספו הפרטי כדי לשלם את החובות מחזקת את ההערכות כי הממשלה הסינית אינה מעוניינת "להנדס" חילוץ לחברה, זאת על אף שהמשבר מתפשט גם לחברות נדל"ן נוספות ופוגע בסנטימנט בכלל שוק הנדל"ן במדינה. נשיא סין, שי ג'ינפינג, פועל נגד המיליארדרים במדינה כחלק מאג'נדת "שגשוג לכולם" שהוא מקדם ונועדה לחלק את ההון בצורה שיוויונית יותר.
2 צפייה בגלריה
הוי קא יאן Hui Ka Yan מייסד יו"ר אוורגרנד
הוי קא יאן Hui Ka Yan מייסד יו"ר אוורגרנד
מייסד ויו"ר אוורגרנד, המיליארדר שו ג'איין (Hui Ka Yan)
(צילום: בלומברג)
עם זאת, לא ברור אם הונו של שו יספיק כדי להשפיע על החובות של אוורגרנד, שעמדו ביוני על מעל ל-300 מיליארד דולר. בנוסף לכך, האג"ח הדולריות של החברה נסחרות בירידה משמעותית לעומת המחיר הנקוב, שכן המשקיעים מתכוננים לפריסת חובות שעלולה להיות הגדולה בהיסטוריה של סין.
לפי מדד המיליארדרים של בלומברג, הונו שלו שו הידרדר ל-7.8 מיליארד דולר מ-42 מיליארד דולר ב-2017. עם זאת, מוקדם יותר החודש התחייב שו להעביר 500 מיליון מניות של אוורגרנד, המייצגות 4.9% מהאחזקה שלו, לאדם שאינו אחד המלווים. בפייננשל טיימס דיווחו כי לפי דירוג העושר של מכון המחקר הורון, שו איבד בשנה האחרונה 25 מיליארד דולר, כך שהוא מדורג כעת במקום ה-70 ברשימת עשירי סין - לאחר שרק בשנה שעבר דורגת במקום החמישי, ולפני ארבע שנים דורג ראשון.
2 צפייה בגלריה
שכונה בעיר גואנגז'ו שבנתה חברת אוורגרנד
שכונה בעיר גואנגז'ו שבנתה חברת אוורגרנד
שכונה בעיר גואנגז'ו, שבנתה חברת אוורגרנד
(צילום: AFP)
מרבית הונו המוכר של שו נובע מאחזקת השליטה שלו באוורגרנד, ומהדיבידנדים שקיבל מהחברה מאז הונפקה ב-2009 בהונג קונג. כך, שו הרוויח בעשור האחרון מעל ל-8 מיליארד דולר הודות לתשלומים הנדיבים של אוורגרנד, אולם לא ידוע האם וכיצד השקיע מחדש את הדיבידנדים הללו.
שו נולד למשפחה כפרית ענייה והצליח להתקדם הודות להשכלה שרכש. הוא הבעלים הגאה של יאכטה בגודל 60 מטר בשם אוונט.