סגור

בייג'ינג מנסה להרגיע: הסיכונים הנשקפים מאוורגרנד "ניתנים לשליטה"

בבנק העממי של סין התייחסו לחדלות פירעון אפשרית אצל ענקית הנדל"ן, והחששות שתדרדר את שוקי העולם למפולת: "הבעיות של אוורגרנד אינדיבידואליות, ענף הנדל"ן בריא ויציב"; בינתיים, רוכשי דירות רבים בסין נותרו ללא חסכונות, כשלא ברור מתי והאם בכלל תושלם בניית דירותיהם

הבנק העממי של סין הודיע היום כי המצב שבו נמצאת אוורגנרד - ענקית הנכסים הסינית השקועה בחובות ענק - הוא מקרה בפני עצמו וכי מרבית עסקי הנדל"ן במדינה יציבים. כך דיווחה רשת סי.אן.בי.סי.


אוורגרנד שקועה בחובות של 300 מיליארד דולר והיא פספסה ב-11 באוקטובר תשלום נוסף למשקיעים של חובות הנקובים בדולר. החברה מדורגת במקום השני בסין במכירות, מה שגרם לחששות ממפולת בשוקי ההון בדומה לזו שגררה נפילת 'להמן בראדרס' ב-2008. כלכלנים ציינו כי האחזקות הגדולות של אוורגרנד במקרקעין ובנכסים פיזיים מבדילות אותה מהנכסים הפיננסיים של בנק ההשקעות האמריקאי.

1 צפייה בגלריה
פרויקט מגורים של אוורגרנד בגואנגזו
פרויקט מגורים של אוורגרנד בגואנגזו
פרויקט מגורים של אוורגרנד בגואנגזו סין
(צילום: איי אף פי)

הסיכונים הנשקפים מאוורגרנד "ניתנים לשליטה", אמר היום זו לאן, מנהל מחלקת השווקים הפיננסיים בבנק העממי של סין, במסיבת עיתונאים. "הבעיות של קבוצת צ'יינה אוורגרנד בענף הנדל"ן הן תופעה אינדיבידואלית", אמר זו בציינו שמחירי הנכסים נותרו יציבים. "רוב עסקי הנדל"ן פועלים באופן יציב. יש להם אינדיקטורים פיננסיים טובים, ותעשיית הנדל"ן נמצאת בסך הכל במצב בריא".
הנדל"ן והתעשיות הנלוות מהוות כרבע מהתמ"ג של סין, על פי הערכות מודי'ס. הבנק המרכזי ורשויות אחרות קיימו בסוף אוגוסט פגישה נדירה עם בכירי אוורגרנד שבה אמרו לחברה כי עליה לפתור את בעיות החוב שלה. כמה ימים לאחר מכן הזהירה החברה את המשקיעים מפני חדלות פירעון אפשרית. בשבועות שחלפו מאז התקבלו ידיעות על כך שאוורגרנד מוכרת חלקים מעסקיה כדי לגייס מזומנים.
זו הוסיף כי הרשויות יגנו על צרכנים בודדים בכל הנוגע לרכישות הבתים שלהם, ויספקו תמיכה כספית לחידוש הבנייה. דירות חדשות רבות בסין נמכרות לצרכנים לפני השלמתן. המשמעות היא שהצרות הכספיות של אוורגרנד והפרויקטים שנמצאים באמצע ביצועם הותירו קונים רבים ללא חסכונותיהם או עם משכנתאות גדולות, בשעה שלא ברור מתי ואם תושלם בניית דירותיהם.
הבנק המרכזי לא ציין אם צפויים שינויים גדולים במדיניות המוניטרית שלו, אך מנהל המחלקה המוניטרית בבנק, סון גואן פנג, אמר לכתבים כי הבנק ימשיך ליישם מדיניות מוניטרית רגילה. הוא הוסיף כי גורמים כמו אינפלציה ניתנים לשליטה.