סגור

שערוריית השימוש בפגסוס בספרד: ראשת שירותי הביון במדינה הודחה מתפקידה

בשבועות האחרונים דווח כי מכשירי הסלולר של 63 אנשים לפחות הקשורים לתנועה למען עצמאות קטלוניה הודבקו ברוגלת פגסוס של NSO הישראלית. עוד פורסם כי הרוגלה הוחדרה למכשירי הסלולר של ראש הממשלה שרת ההגנה ושר הפנים. שרת ההגנה רובלס, שמשרדה מפקח על סוכנות הביון ועל פאז אסטבאן העומדת בראשה, אמרה כי השינוי מהווה הזדמנות "לשפר את הטעון שיפור"

ממשלת ספרד הדיחה היום (ג') את ראשת שירותי הביון, פאז אסטבאן, זאת במסגרת ניסיונותיה להנמיך את הלהבות סביב שערוריית ריגול הסייבר אחר בכירים בממשלה. הפרשה עוררה תהיות רבות לגבי השימוש ברוגלת פגסוס של NSO בספרד ומחוצה לה.


ההדחה מגיעה ברקע מתיחות פוליטית גוברת, וקרוב לשנתיים אחרי שחקירה משותפת של "הגרדיאן" הבריטי והעיתון הספרדי "אל פאיס" חשפה לראשונה כי פוליטיקאים תומכי עצמאות קטלוניה הוזהרו כי מכשירי הסלולר שלהם נפרצו וכי מתבצע אחריהם מעקב באמצעות הרוגלה.
2 צפייה בגלריה
שרת ההגנה של ספרד מרגריטה רובלס
שרת ההגנה של ספרד מרגריטה רובלס
שרת ההגנה של ספרד, מרגריטה רובלס
(צילום: AFP)
השערורייה התעצמה בשבועות האחרונים, לאחר שמומחי ביטחון סייבר בסיטיזן לאב באוניברסיטת טורונטו דיווחו כי מכשירי הסלולר של 63 אנשים לפחות הקשורים לתנועה למען עצמאות קטלוניה הודבקו ברוגלת פגסוס בשנים 2020-2017. עוד פורסם כי הרוגלה הוחדרה למכשירי הסלולר של ראש הממשלה פדרו סנצ'ז, שרת ההגנה מרגריטה רובלס ושר הפנים פרננדו גראנדה-מרלאסקה, בשנה שעברה. ממשלת ספרד לא ציינה איזו מדינה זרה אחראית לכך.
במסיבת עיתונאים שנערכה היום, הממשלה מסרה כי אסטבאן – האישה הראשונה שמכהנת בתפקיד – הודחה ותוחלף על ידי בכירה אחרת בארגון, אספרנצה קסטרליירו.
שרת ההגנה רובלס, שמשרדה מפקח על סוכנות הביון, אמרה כי השינוי מהווה הזדמנות "לשפר את הטעון שיפור". היא ניסתה להדוף שאלות עיתונאים שביקשו לדעת האם אסטבאן פוטרה בגלל כשלים הנוגעים למעקב אחרי מכשירי הסלולר של חברי קבינט. "אתם מדברים על פיטורים אבל אני הייתי מגדירה זאת החלפה – כאשר עובד ציבור מהמרכז מחליף עובד ציבור אחר מהמרכז", אמרה רובלס.
2 צפייה בגלריה
פאז אסטבאן, ראש שירותי המודיעין בספרד
פאז אסטבאן, ראש שירותי המודיעין בספרד
פאז אסטבאן, ראש שירותי המודיעין בספרד
(צילום: EPA)
עוד הוסיפה רובלס כי הממשלה וכל הסוכנויות שלה פעלו בציות מלא לחוק וכי תקוותה היא שהמסמכים שאסטבאן הציגה בפני ועדה ממשלתית יוכלו להיחשף בעתיד לציבור כדי להראות שהסוכנות התנהלה לפי החוק.