סגור

ספרד: מעל ל-200 מספרי סלולר סומנו כיעדים אפשריים למעקב של רוגלת פגסוס של NSO

לפי ההשערות, המספרים הללו נבחרו ע"י מרוקו בתור לקוחה של NSO. ממשלת ספרד פסלה את האפשרות שמדובר בריגול פנימי והוסיפה כי המקור למתקפה הגיע מחוץ למדינה

למעלה מ-200 מספרי סלולר ספרדיים סומנו כיעדים אפשריים למעקב על ידי לקוח של NSO, ככל הנראה מרוקו – על כך דיווח הערב (ג') ה"גרדיאן" הבריטי.


פרטים על התוכנית נחשפו בעקבות חקירה בה פתחו הערכאות המשפטיות בספרד לאחר שהתברר כי מכשירי הטלפון הסלולריים של ראש הממשלה פדרו סנצ'ז ושרת ההגנה מרגריטה רובלס הודבקו ברוגלת פגסוס בשנה שעברה.
1 צפייה בגלריה
ראש ממשלת ספרד פדרו סנצ'ז
ראש ממשלת ספרד פדרו סנצ'ז
ראש ממשלת ספרד פדרו סנצ'ז
(צילום: בלומברג)
הממשלה הספרדית סירבה לבצע ספקולציות לגבי הזהות האפשרית של מזמין המעקבים הללו, אשר דבר קיומם נחשף אתמול במסיבת עיתונאים שאורגנה בחופזה.
בחירת מספרי הטלפון הסלולריים המסוימים הללו בוצעה ב-2019, כך לפי חותמות הזמן של הנתונים הכוללים של למעלה מ-50 אלף מספרי טלפון של גורמים שנבחרו כיעדי מעקב אפשריים על ידי לקוחות של NSO ברחבי העולם.
בין המספרים המופיעים במסד הנתונים שהודלף נכלל גם מספר טלפון סלולרי ספרדי השייך לפעיל זכויות אדם בולט במרוקו, אמינאטו חיידאר, המראה כי הפעיל היה יעד לרוגלת פגסוס בשנת 2018 – כך עולה מניתוח שביצע ארגון אמנסטי אינטרנשיונל. עקבות לנוכחות רוגלת פגסוס נמצאו גם במכשיר נוסף שהיה ברשות חיידאר, בנובמבר 2021. מספר סלולר ספרדי של העיתונאי איגנאסיו קמבררו, שעבודתו התמקדה באזור צפון אפריקה, נכלל גם הוא במסד הנתונים.
העובדה שהמספרים הללו, שנבחרו לפי ההשערות על ידי מרוקו כלקוחה של NSO, נכללים במסד הנתונים אינה מהווה אינדיקציה לכך שכל המספרים הללו נפרצו. בה בעת, הנתונים מראים כי הלקוח חיפש אחר מטרות אפשריות למעקב בתחומי ספרד.
במסיבת עיתונאים שבועית שהתקיימה היום במדריד, דוברת מטעם ממשלת ספרד סירבה לומר האם ישנה אפשרות שמרוקו היא זו שעומדת מאחורי המתקפה של פגסוס, וכיצד יכולה פעולה כזו להשפיע על היחסים הדיפלומטיים של שתי המדינות. "זה מעט היפותטי לדבר על ההשלכות האפשריות, אם נצליח לגלות מהיכן הגיעה המתקפה", ציינה הדוברת, איזבל רודריגז. "אבל מה שברור לנו זה שהמתקפה היתה חיצונית ולא חוקית. אלה הם הדברים הוודאיים שאנחנו יכולים להתבסס עליהם כדי לקבל החלטות בשלב הזה", הוסיפה.
ממשלת ספרד פסלה את האפשרות שמדובר בריגול פנימי והוסיפה כי המקור למתקפה הגיע מחוץ למדינה, שכן מעקב מסוג זה בגבולות ספרד מחייב אישור משפטי.