סגור

הרבה מתחת לצפי: רק 235 אלף משרות נוספו למשק האמריקאי באוגוסט

זאת לעומת תחזית לתוספת בת 720 אלף משרות; שיעור האבטלה ירד מ-5.4% ל-5.2% - בהתאם לצפי; מדובר בדו"ח הגרוע מאז ינואר, והוא מושפע מהחששות להתפשטות וריאנט הדלתא

דו"ח התעסוקה במשק האמריקאי לחודש אוגוסט התפרסם היום (ו'), וממנו עולה כי מספר המשרות שנוספו נמוך בהרבה מהצפי ועומד על 235 אלף בלבד. האנליסטים ציפו לתוספת של 720 אלף משרות. שיעור האבטלה ירד מ-5.4% ביולי ל-5.2%, בהתאם לצפי. שיעור ההשתתפות בכוח העבודה נותר יציב על 61.7%.
מדובר בדו"ח הגרוע ביותר מאז ינואר, והוא מושפע מהחששות להתפשטות וריאנט הדלתא של נגיף הקורונה. התוצאות הגרועות עשויות לדחות את עיתוי צמצום תוכנית הרכישות של הבנק המרכזי בארצות הברית.

הנתונים היו אף נמוכים מהממוצע החודשי עד כה השנה, שעמד על 586 אלף משרות. לפי הדו"ח, נרשמו תוספות משמעותיות בסקטורי השירותים העסקיים, התחבורה, החינוך הפרטי, הייצור ושירותים אחרים. אולם בסקטור הקמעונאות נמשכה הירידה בתעסוקה.
עוד לפי הדו"ח שפרסם משרד העבודה האמריקאי, לסקטור הפרטי נוספו בחודש שעבר 243 אלף משרות חדשות. כמו כן השכר הממוצע לשעה עלה ב-0.6%, שהם 17 סנט ל-30.73 דולר.
הנתונים המאכזבים מגיעים אף שיש משרות פנויות במשק האמריקאי. לפי ההערכות חברת ההשמה Indeed, יש כיום בסביבות 10.5 מיליון משרות הממתינות שיאיישו אותן.
עם זאת, לא הכל היה גרוע. במקביל עודכנו הקריאות לחודשים שעברו, ומהן עולה כי ביולי נוספו 1.05 מיליון משרות, לעומת קריאה ראשונית שעמדה על 943 אלף. ביוני נוספו 962 אלף משרות, לעומת קריאה ראשונית שעמדה על 938 אלף.

1 צפייה בגלריה
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בנאום לאחר הפיגוע באפגניסטן
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בנאום לאחר הפיגוע באפגניסטן
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן
(EPA)
בשבועות האחרונים בכירי הפדרל ריזרב הביעו אופטימיות בנוגע למצב התעסוקה, אך אמרו שיהיה צורך לראות המשך של התחזקות בתחום לפני שינוי מדיניות ההקלה הכלכלית, אולי עוד לפני סוף השנה הנוכחי. עם זאת, במקרה שתמונת התעסוקה תישאר פגיעה, צמצום מדיניות הרכישות של הפד עשוי להידחות לשנת 2022.