סגור
financial times

FT
דלתא מעכב את תוכנית הפד להיגמל מההקלה הכמותית

זן הקורונה החדש מנע את החזרת פסגת הנגידים למתכונת פיזית וגם מקשה על קביעת מועד להאטה או הפסקה של תוכנית התמריצים שהושקה בגלל המגפה. יו"ר הבנק הפדרלי המרכזי ג'רום פאוול הזהיר ממהלכים פזיזים מדי להאטת האינפלציה

הנגיד ג'רום פאוול שלח את האיתות הברור ביותר שלו עד כה, כי הבנק הפדרלי המרכזי עשוי להתחיל השנה בצמצום תוכנית ההקלה הכמותית המסיבית שהוציא לדרך בעקבות מגפת הקורונה, בהצהירו כי נרשמה "התקדמות מובהקת" בהתאוששות שוק התעסוקה האמריקאי.


בנאום וירטואלי בכנס ג'קסון הול ביום שישי, פאוול אמר כי הפד מימש את הראשון מבין שני יעדים שביקש להשיג לפני שיתחיל בצמצום תוכנית רכישת האג"ח בהיקף של 120 מיליארד דולר בחודש. הפד התחייב להמשיך בקצב הרכישה הזה עד שיבחין ב"התקדמות משמעותית נוספת" לקראת יעד של 2% אינפלציה ומקסימום תעסוקה. "השקפתי היא שמבחן 'ההתקדמות המשמעותית הנוספת' התממש מבחינת האינפלציה", אמר פאוול. "נרשמה גם התקדמות משמעותית לכיוון מקסימום תעסוקה".


פרוטוקול הפגישה האחרונה של מועצת הנגידים הצביע על רוב של נגידים הסבורים כי יהיה זה הולם להתחיל "להאט" את תוכנית רכישת האג"ח השנה, לוח זמנים שפאוול אישרר ביום שישי.
השאלה האם הפד יסוג מתוכנית רכישת האג"ח גורמת לעצבנות רבה בקרב משקיעים בחודשים האחרונים, זאת בעודם נערכים לתנודתיות מוגברת בשווקים הפיננסיים.וול סטריט קידמה בברכה את דברי פאוול ביום שישי, עם עלייה של 0.7% ב־S&P 500. התשואות על אג"ח לעשור ירדו ב־0.04% ל־1.31%.
נאומו של הנגיד מגיע בעת של חוסר ודאות עבור הכלכלה הגדולה בעולם. קובעי מדיניות וכלכלנים מנסים להעריך את פוטנציאל הנזק הכלכלי כתוצאה מהזינוק במקרי קורונה בשל התפשטות זן דלתא, שהרס את תוכנית הפד של קנזס לארח את הכנס השנתי באופן פיזי.
איתותים כלכליים סותרים היקשו גם על הנגידים להגיע לקונצנזוס מתי בדיוק יש להתחיל בתהליך ההאטה ובאיזה שלב יש לחדול לחלוטין מרכישות האג"ח.
מספר גדל והולך של נגידים מרכזיים הצביעו על הזינוק במחירים לצרכן בארה"ב, שנגרמו כתוצאה מהפרות בשרשראות אספקה, על מנת לטעון למען הפסקת ההקלה הכמותית בקרוב, אם הפד מעוניין להימנע מאינפלציה גבוהה אף יותר והחרפת אי־היציבות הכלכלית.
4 צפייה בגלריה
עצרת נגד חיסוני קורונה בשבוע שעבר בניו יורק
עצרת נגד חיסוני קורונה בשבוע שעבר בניו יורק
עצרת נגד חיסוני קורונה בשבוע שעבר בניו יורק
(צילום: איי פי)

בעבר אמר פאוול כי הלחצים האינפלציוניים הצטברו מהר יותר ובהיקף גדול יותר מכפי שצפה הפד, וביום שישי הדגיש כי הבנק המרכזי יפעל אם יתעורר צורך. "אם אינפלציה גואה תהפוך לדאגה חמורה, מועצת הנגידים תגיב ותשתמש בכלים העומדים לרשותה כדי שהאינפלציה תישאר ברמות התואמות את היעד שלנו", ציין. בה בעת, הוא הזהיר מפני תגובות מהירות מדי במטרה לצנן את המחירים לצרכן, כאשר להערכת הפד מדובר ב"שלב מעבר" עם עליות המוגבלות לקשת צרה של מגזרים, הרגישים להפרות הקשורות במגפה. "אם הבנק המרכזי יהדק מדיניות בתגובה לגורמים שבסוף יתבררו כזמניים, ההשפעות צפויות להגיע אחרי שיחלוף הצורך", ציין. "מהלך שאינו מתוזמן מאט שלא לצורך את שוק התעסוקה ופעילות כלכלית נוספת ודוחף את האינפלציה לרמות נמוכות מהנדרש. היום, עם האטה משמעותית שנשארה עדיין בשוק התעסוקה בשילוב המשך המגפה, טעות כזו עלולה לגרום לנזק רב".

4 צפייה בגלריה
ג'רום ג'יי פאוול יו"ר הפד
ג'רום ג'יי פאוול יו"ר הפד
ג'רום פאוול
(צילום: AP)

דבריו מגיעים על רקע קריאת חברי מועצת הנגידים ה"ניציים" יותר להודעה על האטת ההקלה הכמותית בפגישתם בחודש הבא. השקפתם היא כי יש לסיים את התוכנית עד למחצית השנייה של השנה, לכל המאוחר. מהלך כזה יתן לפד את הגמישות הדרושה לו כדי להעלות את הריבית בארה"ב ב־2022, אם האינפלציה תתברר כעקבית יותר מכפי שצפו בתחילה. לפי תחזיות הפד שפורסמו ביוני, צפויות שתי העלאות ריבית לפחות ב־2023.
אבל עם כמעט 6 מיליון אמריקאים מובטלים לפני המגפה, ועלייה נוספת בהתפרצות הנגיף, גורמים אחרים סבורים כי גישה סבלנית יותר עשויה עדיין להתאים. פאוול גם ביקש להרגיע את המשקיעים כי הפד לא יפעל מיידית להידוק משמעותי של המדיניות המוניטרית בעודו נוקט בצעדים הראשונים להאטת תוכנית התמריצים. "גם לאחר שתסתיים רכישת האג"ח, הרמות הגבוהות של בטחונות ארוכי טווח ימשיכו לתמוך בתנאים פיננסיים ממריצים", אמר.
טום גראף, מחברת הייעוץ בראון, ציין: "אני חושב שהוא ניסח את הנאום כך שיאפשר ניתוק בין האטת ההקלה הכמותית ושאר מהלכי המדיניות. הוא צריך לבצע את האיזון העדין בין הכרה בכך שהאינפלציה קיימת, אבל גם להסביר מדוע זהו צעד שאיננו מרמז על ההמשך".