סגור

אוסף יאכטות האוליגרכים של אירופה כבר שווה 2.2 מיליארד דולר

לפי דיווח בבלומברג, מאז שפלשה רוסיה לאוקראינה, בריטניה ומדינות באיחוד האירופי החרימו או עצרו לפחות 13 יאכטות בשווי שנע בין 8 מיליון דולר ל-606 מיליון דולר לאחת, כחלק מהסנקציות שהוטלו על מקורבים לפוטין

יאכטות על בשווי של יותר מ-2 מיליארד דולר (ליתר דיוק - 2.249 מיליארד דולר) המקושרות לאוליגרכים רוסים הוחרמו באירופה מאז פצח נשיא רוסיה ולדימיר פוטין במלחמה נגד אוקראינה בסוף פברואר.
בסוכנות הידיעות בלומברג דיווחו כי 13 יאכטות לפחות בשווי הנע מ-8 מיליון דולר ועד 606 מיליון דולר הוחרמו או נעצרו באיחוד האירופי ובבריטניה, זאת כחלק מהסנקציות שהוטלו על אנשים הנחשבים מקורבים לפוטין.


חלק מהאוליגרכים מיהרו והעבירו את היאכטות למדינות שאינן לוקחות חלק בסנקציות, כמו המלדיביים. כך למשל, לפי הדיווחים שתי היאכטות הגדולות של רומן אברמוביץ' עוגנות כיום בטורקיה.

4 צפייה בגלריה
האוליגרך הרוסי ישראלי רומן אברמוביץ' על רקע יאכטה מיי סולאריס שבבעלותו
האוליגרך הרוסי ישראלי רומן אברמוביץ' על רקע יאכטה מיי סולאריס שבבעלותו
אברמוביץ' על רקע אחת היאכטות שלו
(צילום: רויטרס)

אף שלא תמיד קל לקשר ישירות את היאכטות לבעליהן, לפי מומחים בתחום מספיק שיש "ספקולציות ציבוריות" שאוליגרך הוא הבעלים כדי להחרים את כלי השייט.
ספרד מחזיקה לפי הדיווחים בארבע מהיאכטות המדוברות, כולל יאכטה בשם ליידי אנסטיסיה בשווי 8 מיליון דולר המקושרת לאלכסנדר מיחיב, ספינת ואלריה בשווי 95 מיליון דולר השייכת כנראה לסרגיי צ'מזוב, היאכטה טנגו המקושרת לויקטור וקסלברג ובשווי 95 מיליון דולר שעל החרמתה דווח אתמול, והיאכטה קרסנט בשווי 468 מיליון דולר המקושרת לאיגור סצ'ין.

4 צפייה בגלריה
יאכטה טנגו אוליגרך ויקטור וקסלברג
יאכטה טנגו אוליגרך ויקטור וקסלברג
היאכטה טנגו של האוליגרך ויקטור וקסלברג
(צילום: רויטרס)

בידי הרשויות בצרפת שלוש יאכטות, כולל יאכטה בשווי 125 מיליון דולר המקושרת גם כן לסצ'ין, מנכ"ל חברת הנפט רוסנפט, הנקראת אמור וירו. המדינה מחזיקה גם בשתי יאכטות המקושרות לאלכסיי קוזמיצ'ב – ליטל בר בשווי 22 מיליון דולר וביג בר בשווי 77 מיליון דולר.
איטליה מחזיקה לפי הדיווח גם בשלוש יאכטות: ליידי אם בשווי 34 מיליון דולר המקושרת לאלכסיי מורדשוב, יאכטה בשווי 575 מיליון דולר המקושרת לאנדריי מלניצ'נקו והיאכטה לנה בשווי 38 מיליון דולר המקושרת לגנאדי טימצ'נקו.

4 צפייה בגלריה
יאכטה אוליגרף אנדריי מלניצ'נקו
יאכטה אוליגרף אנדריי מלניצ'נקו
היאכטה של אנדריי מלניצ'נקו. בידיים איטלקיות
(צילום: superyachttimes.com)

בידיה של גרמניה הספינה הגדולה ביותר עד כה - דילבר המקושרת לאלישר אוסמנוב ומוערכת ב-606 מיליון דולר.

4 צפייה בגלריה
אלישר אוסמנוב מיליארדר רוסי על רקע יאכטה דילבר
אלישר אוסמנוב מיליארדר רוסי על רקע יאכטה דילבר
אוסמנוב על רקע היאכטה דילבר הנמצאת בידי גרמניה
(צילום: בלומברג, יוטיוב)

בטריטוריה הבריטית גיברלטר מחזיקים באקסיומה בשווי 68 מיליון דולר הקשורה לדמיטרי פומפיאנסקי, בעוד שאנגליה שולטת בספינה פאי בשווי 38 מיליון דולר של ויטאלי קוצ'טקוב.