סגור

האוליגרך וקסלברג מסתבך: מואשם בארצות הברית בהונאה והלבנת הון

היאכטה של האוליגרך הרוסי, עליו הוטלו סנקציות בעקבות פלישת רוסיה לאוקראינה, הוחרמה בספרד; הרשויות בארצות הברית מאשימות אותו כי ניסה להסוות את הבעלות עליה כדי לחמוק מהסנקציות

הרשויות בארצות הברית מאשימות את האוליגרך הרוסי ויקטור וקסלברג בתוכנית לביצוע הונאה והלבנת כספים – ובמסגרת ההאשמות נתפסה היום (ב') היאכטה שלו, שעגנה בספרד.


וקסלברג נולד באוקראינה, אך עשה את הונו הגדול בעיקר ברוסיה, שם הקים את תאגיד הענק שלו רנובה (Renova Group). בפורבס מעריכים את הונו במעט פחות מ-6 מיליארד דולר.

2 צפייה בגלריה
יאכטה טנגו אוליגרך ויקטור וקסלברג
יאכטה טנגו אוליגרך ויקטור וקסלברג
היאכטה שהוחרמה
(צילום: רויטרס)

היאכטה המכונה טנגו (Tango) הוחרמה היום, לאחר סנקציות שהוטלו עליו על ידי ארצות הברית ובנות בריתה במערב, ולבקשת משרד המשפטים האמריקאי. אורכה של היאכטה מעט מעל 75 מטר, והיא מוערכת במעל 90 מיליון דולר.


2 צפייה בגלריה
מוסף שבועי 6.6.19 ויקטור וקסלברג
מוסף שבועי 6.6.19 ויקטור וקסלברג
ויקטור וקסלברג
(צילום: גטי אימג'ס)

הסנקציות הספציפיות שהוטלו על וקסלברג כוונו גם נגד היאכטה שלו וגם נגד המטוס הפרטי שבבעלותו. תפיסת היאכטה בוצעה בשיתוף פעולה של גורמי אכיפה ספרדים ואנשי FBI – האחרונה בשורה של יאכטות בבעלות אוליגרכים שהוחרמו מאז הפלישה הרוסית לאוקראינה.
היום הוצא הצו החדש שמורה על תפיסת האונייה, החתום על ידי גורמי חקירה במשרד המשפטים האמריקאי. במסגרת ההאשמות, העולות מהצו, וקסלברג תכנן להונות את הרשויות ואת הגורמים הבנקאיים על מנת להסתיר את בעלותו על היאכטה.
"וקסלברג גרם לכך שהתשלומים על טנגו הועברו דרך שורה של חברות קש, במטרה למנוע מגורמים פיננסיים לזהות את הלקוח העיקרי, ובכך למנוע מהם הגשת דו"חות על 'פעילות חשודה' הנוגעת לפעולותיו הפיננסיות", נאמר בצו.
וקסלברג מחזיק באזרחות ישראלית, והיה הבעלים של חברת הממד החמישי, ששר הביטחון בני גנץ היה היו"ר שלה. בריאיון בלעדי למוסף "כלכליסט" ב-2019 הוא התייחס לכישלון הממד החמישי ואמר: "אסטרטגיית השיווק שלה לא היתה נכונה. נעשתה שם טעות אסטרטגית רצינית ואנחנו הפסדנו 30 מיליון דולר. זו טעות גדולה מכיוון שמדובר בחברה עם מוצר טוב".