סגור

לארי סאמרס: "הפד עשה את הדבר הנכון, יש סכנה של התחממות יתר"

שר האוצר האמריקאי לשעבר, שהזהיר בעבר כי הסיוע של הממשל גדול מדי ועלול להוביל לאינפלציה מוגברת, הביע תמיכה בשינוי הכיוון של הפד. "הם עשו את הדבר הנכון כשהעלו את תחזית האינפלציה ואותתו שהם עשויים להעלות את הריבית מוקדם מהצפוי"


"הפד עשה את הדבר הנכון כאשר העלה את תחזית האינפלציה, ואותת שהוא עשוי להעלות את הריבית מוקדם מהצפוי", כך אמר שר האוצר האמריקני לשעבר לארי סאמרס אתמול (ו').
"מה שהבנק המרכזי עשה עודד אותי מעט. אני חושב שזה טוב ובמקום", אמר סאמרס לכתבים במהלך אירוע וירטואלי של איגוד העיתונאים הלאומי.
1 צפייה בגלריה
לארי סאמרס 2
לארי סאמרס 2
הכלכלן לארי סאמרס, שר האוצר לשעבר בממשל קלינטון
(צילום: בלומברג)
סאמרס, פרופ' בהרוורד ומי שכיהן כשר האוצר בממשל קלינטון וראש המועצה הלאומית לכלכלה בממשל אובמה, אמר מוקדם יותר השנה שהבנק המרכזי של ארה"ב צריך להביע יותר דאגה מהאינפלציה. הוא מתח ביקורת על ההוצאות האדירות שהוציא ממשל ביידן בתגובה למשבר הקורונה, והזהיר שהסיוע של הממשל גדול מדי ועלול להוביל לאינפלציה מוגברת.
אתמול חזר סאמרס על החששות האלה: "אם המכונית שלך נוסעת ב-92 מייל לשעה במורד הכביש המהיר, האם זה בהכרח אומר שיש לך מכונית מצוינת ושאתה נהנה מנסיעה טובה או האם זה אומר שאתה עושה דברים שאולי יהיה קשה לשמר ושאתה מסתכן בלעשות תאונה? זו, לדעתי, השאלה החשובה לגבי כלכלת ארה"ב. וההשקפה שלי היא שאנחנו לוקחים סיכון גדול של הבאת הכלכלה להתחממות יתר, שתתבטא באינפלציה מוגזמת או בעצירה פתאומית".
שר האוצר לשעבר תיאר את המצב הכלכלי כ"בעיה מורכבת, שבה חייבים להמריא, אך לנחות עשויה להיות בעיה הרבה יותר מסובכת".
המניות בוול סטריט רשמו אתמול ירידות בעוד המשקיעים מעכלים את דבריו של נשיא הבנק הפדרלי של סנט לואיס, ג'יימס בולרד, שאמר שהוא מצפה להעלאת ריבית כבר ב-2022.