סגור

בכיר בפד: יש להשאיר את הריבית קרוב לאפס גם ב-2023

ניל קשקרי, יו"ר הבנק המרכזי של מיניאפוליס: "ייקח לנו זמן להגיע לתעסוקה מלאה, תחזיות האינפלציה הגבוהות הן זמניות"; עם זאת לפי החלטת הריבית מהשבוע שחלף, רוב בכירי הפד חוזים כעת שתי העלאות ריבית עד סוף 2023


נשיא הפדרל ריזרב של מיניאפוליס, ניל קשקרי, סבור כי יש לשמור את שיעור הריבית לטווח קצר של הבנק קרוב לאפס לפחות עד סוף 2023, כדי לאפשר לשוק העבודה לחזור לרמות של לפני המגפה.


"הרוב הגדול של האמריקאים רוצים לעבוד; אני לא מוכן להתעלם מהם – ורוצה לתת להם את האפשרות לעבוד", אמר אמש קשקרי לעיתונאים. זו ההתבטאות הראשונה שלו מאז פגישת המדיניות של הבנק הפדרלי מוקדם יותר השבוע, בה הוחלט להשאיר את הריבית על כנה. הוא הוסיף כי "כל עוד תחזיות האינפלציה נותרות מתונות. בואו נהיה סבלניים ונגיע למקסימום תעסוקה".

1 צפייה בגלריה
ניל קשקרי נשיא שלוחת ה פדרל ריזרב של מיניאפוליס
ניל קשקרי נשיא שלוחת ה פדרל ריזרב של מיניאפוליס
ניל קשקרי נשיא שלוחת ה פדרל ריזרב של מיניאפוליס
(EPA)


ואולם קשקרי לא מייצג את דעת הרוב בבנק הפדרלי; לפי הודעת הפד מיום רביעי, רוב הבכירים בבנק סבורים כי לאור ההאצה באינפלציה, יש להעלות את שיעורי הריבית מוקדם מהמתוכנן.
רק לפני שלושה חודשים רוב בכירי הבנק העדיפו שלא לשנות את רמת הריבית הנוכחית; ואולם לפי ההחלטה האחרונה, 11 מתוך 18 הבכירים חוזים שתי העלאות ריבית של 0.25% עד סוף 2023.
"אני סבור שייקח לנו זמן להגיע לתעסוקה מלאה, ושתחזיות האינפלציה הגבוהות הולכות להיות זמניות", אמר קשקרי ל"רויטרס". הוא ציין כי עליות המחירים נובעות מהפתיחה המחודשת של הכלכלה, ושהן יתמתנו לאחר שבעיות האספקה ייפתרו. עם היקף תעסוקה שעדיין נמצא מתחת לרמות קדם המגפה בלפחות 7 מיליון משרות, הוא סבור כי "שוק העבודה עדיין נמצא בשפל", וכי תעסוקה מלאה משמעה חזרה לפחות לרמות שלפני המגפה, אם לא מעבר להן.