סגור

פאוול: "ייתכן שהאינפלציה תהיה גבוהה יותר וממושכת יותר ממה שצפינו"

הבנק המרכזי של ארה"ב הותיר את הריבית על 0%-0.25%; עם זאת, הפד הפתיע עם תחזית לשתי העלאות ריבית כבר ב-2023; תחזית האינפלציה השנתית הועלתה ל-3.4%; אין שינוי בתוכנית הרכישות

ועדת השוק הפתוח של הבנק המרכזי בארה"ב (הפד), בראשות ג'רום פאוול, הותירה את הריבית על רמה אפסית - בשיעור של 0%-0.25%.


יחד עם זאת, הפד מפתיע עם תחזית להעלאת ריבית כבר ב-2023, ולמעשה עם אפשרות ל-2 העלאות בשנה זו – בתחזית האחרונה שפרסם בישיבה של מרץ דובר על העלאת ריבית רק ב-2024, אם לא לאחר מכן. תחזית האינפלציה השנתית הועלתה ל-3.4%, מול 2.4% בתחזית שפרסם הפד בישיבה של מרץ. תוכנית הרכישות נותרה על כנה.
הבנק רוכש מדי חודש נכסים בהיקף של 120 מיליארד דולר – בחלוקה של 80 מיליארד דולר אג"ח ממשלתי ו-40 מיליארד דולר אג"ח מגובה משכנתאות. התוכנית נועדה לתמוך בכלכלת ארה"ב מול משבר הקורונה, ללא דדליין מוגדר מראש, והבנק קבע שהיא תימשך – "עד להתקדמות בת-קיימא".
במסיבת העיתונאים אמר יו"ר הפד ג'רום פאוול, כי "אם מסתכלים על הביקוש לעובדים אנחנו נמצאים בדרך לשוק עבודה חזק מאוד''. לגבי תוכנית רכישות האגח החודשית אמר יו"ר הפד כי ''נודיע מראש כאשר נחליט לצמצם את רכישות האגח החודשיות שלנו. לא נפתיע את השווקים''.
"עם המשך הפתיחה המחודשת, ההתחזקות בביקושים יכולה להיות גדולה וחזקה, ליצור צוואר בקבוק וקושי במציאת עובדים, לצד ולחצים אחרים שיכולים להגביל את יכולת ההסתתגלות מצד ההיצע, ובכך גדלה האפשרות שהאינפלציה תהיה גבוהה יותר וממושכת יותר ממה שצפינו". אמר עוד פאוול.
העיתונאים ממש הציפו את פאוול עם אותה שאלה שוב ושוב, בניסוח אחר, על המועד שבו יחל הפד לצמצם את היקף הרכישות שלו (ווראו שהוא נרגז למדי מההתעקשות הזו). יו"ר הפד חזר שוב ושוב על אותה תשובה - כאמור שהפד יודיע מספיק זמן הראש על המועד העתידי שבו יחל לקצץ בתוכנית.
בתגובה להודעה נרשמת עלייה באיגרות החוב הממשלתיות האמריקאיות: תשואת האג"ח ל-5 שנים עולה ב-10 נקודות בסיס בעוד שתשואת האגח לשנתיים עולה לראשונה מזה שנה אל מעל ל-0.2%.

1 צפייה בגלריה
ג'רום פאוול יו"ר הפדרל ריזרב ארה"ב  וושינגטון
ג'רום פאוול יו"ר הפדרל ריזרב ארה"ב  וושינגטון
ג'רום פאוול יו"ר הפדרל ריזרב
(צילום: איי אף פי)


הפתיע את השוק
"זה לא מה שהשוק ציפה. הפד מסמן עכשיו שיהיה צורך ב-2 העלאות ריבית ב-2023. זה שינוי ביחס לאמירות הקודמות שלו, לפיהן הקפיצה האחרונה באינפלציה היא זמנית", אמר בתגובה להודעה ג'יימס מק-קאן (James McCann) מפירמת Aberdeen Standard Investments (דבריו מובאים במרקטווטש)
נדב אופיר, אסטרטג שווקים גלובליים בחדר המסחר של בנק הפועלים: "13 מתוך 18 חברי הוועדה צופים העלאת ריבית אחת לפחות עד סוף 2023 לעומת 7 בלבד במרץ האחרון, ו-11 חברי הוועדה צופים כאמור שתי העלאות ריבית עד סוף 2023".
עוד לדברי אופיר: "נראה שהטון בהודעת הפד הינו חיובי יותר, בדגש על ההתייחסות לשיפור בשוק העבודה ובמשק האמריקאי, לאור תוכנית החיסונים. שבעה מחברי הפד רואים כבר היום עליית ריבית כבר במהלך שנת 2022, לעומת ארבעה חברים שהעריכו זאת במרץ השנה. תחזית הצמיחה של הפד למשק האמריקאי בשנת2021 שופרה גם היא ועומדת כעת על 7%, לעומת 6.5% לפני כן".
אופיר מוסיף כי "אנחנו חוזרים על הערכתנו כי עם המשך השיפור בכלכלה האמריקאית לאור הירידה בהשפעות השליליות של נגיף הקורונה, הריבית צפויה לעלות יותר מוקדם מהצפוי, ואנו צופים כי נראה העלאת ריבית אחת לפחות במהלך שנת 2022. יתר על כן, וחרף הירידה בתשואות בעת האחרונה (שבימים האחרונים נמחקה כמעט לחלוטין), אנו צופים שעד סוף שנת 2021 התשואה על האג"ח הממשלתי לעשר שנים תעמוד על 2% (כעת 1.54%).