סגור

השף שרון כהן: "אין לנו זכות לשתוק עכשיו"

שף מסעדת "שילה" הנחשבת לא נוהג להתראיין. עתה הוא מתפוצץ: "שפים שלא מדברים כעת הם נפולת של נמושות. פשיזם זה גם טרור כלכלי"

אתמול פרסמנו באתר "כלכליסט" כי מסעדות רבות בתל אביב היו פתוחות בערב תשעה באב, בהן המסעדות של קבוצת R2m של רותי ברודו, OCD של רז רהב, פאסטל במוזיאון תל אביב, קלארו של רן שמואלי וטאיזו של יובל בן נריה. רבים מהם סירבו להתראיין ולהצהיר שמדובר במחאה והסבירו שהם רק רוצים להתפרנס. מי שכן בולט בניסוחיו החדים הוא השף שרון כהן שבדרך כלל שומר על פרופיל ציבורי נמוך, מתרחק מראיונות ומריאלטי. כהן מוביל כבר 18 שנה את מסעדת "שילה" היוקרתית ברחוב בן יהודה בתל אביב, ובשנים האחרונות גם את בר היין ג'נגו שמולה ונחשב לאחד הטובים והמצליחים שבשפים המקומיים. הוא מעיד על עצמו כי גדל בבית ימני, עם חצי משפחה חרדית, אך השבוע כתב סדרה של פוסטים נוקבים ברשתות החברתיות.
שרון כהן, אתה כועס.
"כועס זה אנדרסטייטמנט, אני רותח! אני מודאג, חרד. יש לי ארבעה ילדים, העסקים שלי פה, ההורים שלי פה.לפני חצי שנה ישראל היתה אימפריה, היתה כלכלה, גם במשבר העולמי עמדנו טוב, היה פרוספריטי - פתאום אתה לא מבין איפה אתה עומד מול שרים שעושים אצבע משולשת למצלמה ועם נערי גבעות, שאיתמר בן גביר נמנה עליהם, שמה שהם רוצים פה זה את ממלכת יהודה. הם רוצים שהכל יהיה פה אחרת. זו הזיה מה שקורה. מפחיד. זה לא פוליטי של ימין ושמאל. יש לי בעיה עם זה שאני מרגיש שעוד רגע לא תהיה לי הגנה: תמיד ידעתי שאם יעשו לי משהו רע אוכל לפנות לבית משפט, היום זה לא בטוח; יש לי בעיה עם הדרת נשים; עם זה ששר האוצר שלי רוצה לשרוף כפרים; עם השיח האלים של אוכלוסיות מסוימות; עם העובדה שאבי מעוז מקבל דריסת רגל בחינוך ילדיי; ועם זה שפוגעים בלה"טבים. זה כאילו יש ציביליזציה - ואנחנו הולכים אחורה. ובטח כשלשליט יש כזה כוח. עברתי לתל אביב מירושלים כדי לחיות בעולם ליברלי יותר, ואני לא רוצה שיכפו עליי ולא רוצה לממן אותם כל החיים".
אתה לא מפחד לדבר ואולי אפילו לאבד לקוחות?
"אם לא נדבר - לא יהיו לנו לא פרנסה ולא עובדים. אני 18 שנה במקצוע ובקושי מתראיין. הפעם גמלה בלבי החלטה שזה מאבק שמצדיק חשיפה. יש לי דרכים קלות ורווחיות להתפרנס בלי להפסיד לקוחות".
רוב הקולגות שלך מפחדים לפתוח את הפה.
"הם נפולת של נמושות. ראיתי אנשים שנלחמו בקורונה בשביל לקבל כסף מהמדינה ופתאום ממלאים פיהם מים. אנשים שנלחמו בצבא -מה שאני לא עשיתי - ופתאום מפחדים. פשיזם זה גם אלימות כלכלית. השפים, כנראה מאינטרסים כלכליים, לא מדברים כדי שהקהל שלהם לא ייצא נגדם. התשובה שלי להם היא - מה אתם מפחדים? איפה הלקוחות שלכם יאכלו? בבני ברק?1 צפייה בגלריה
שרון כהן שף מסעדת שילה
שרון כהן שף מסעדת שילה
שרון כהן. חייב לדבר
(צילום: עופר חן)

"וחשוב מכך: זה החיים שלכם, הילדים שלכם, הפרנסה שלכם. אתה רואה בנקים וראשי משק וקניונים משביתים עסקים; ואנחנו שמחזיקים אצלנו עובדים מאוכלוסיות מוחלשות — עובדים זרים, לה"טבים, אנחנו יש לנו זכות לשתוק? זו פשוט בושה. אני בא מבית מזרחי, חרדי בחלקו, אבל אני מודאג גם בשביל המגזרים האלה. ההפיכה המשטרית לא תפתור את הקיפוח אלא תנציח אותו".
כהן אומר ש"היום אני חצי מהזמן לא בעבודה אלא בהפגנות". והשבוע ראה שם מחזות חדשים: "זו הפעם הראשונה שראיתי סוסים דוהרים לעבר קהל בלי שום תכלית. ראיתי זעם של אנשים והמון חבר'ה צעירים שלא ראיתי קודם. מעולם לא האמנתי שאראה דבר כזה במדינה שלנו, ואני לא חושב שיש מישהו שיכול לנצח את ההמון הטוב הזה. רוב העם רוצה דמוקרטיה. בהפגנה מול שגרירות ארה"ב לפני כמה ימים אמר לי צלם, 'תקשיב, אני גר בקריית ארבע ואני חושב שהממשלה הזו איבדה את הצפון'. גם הימין מבין שמה שקורה פה לא קשור לפוליטיקה ומשילות אלא לזרם קיצוני ומשיחי. פשוט רוצים לגנוב לנו את המדינה. אנחנו לא בפוליטיקה כאן, אנחנו במלחמה על החופש שלנו".