סגור

8 שרים מהימין ינווטו את המדיניות הכלכלית החדשה

מפלגות הימין זכו בתפקידים הכלכליים הבכירים בממשלת השינוי. ישראל ביתנו, תקווה חדשה וימינה חולשות על רוב התיקים, בהם האוצר, החקלאות, הנגב והגליל, השיכון, הפנים וההתיישבות. שר האוצר המיועד אביגדור ליברמן יקבל משרת שר נוסף במשרדו וגם את ראשות ועדת הכספים

יאיר לפיד, יו"ר יש עתיד, הודיע אמש לנשיא כי הצליח להקים ממשלה. מועד השבעת הממשלה, אם תקום, יהיה לכל המוקדם ב־14 ביוני — עד אז ינסו בליכוד לטרפד את הקמתה באמצעות גיוס עריקים או בדרכים אחרות.

מפלגות הימין ישראל ביתנו, ימינה ותקווה חדשה זכו בתיקים הכלכליים המרכזיים ובתפקידים הכלכליים המשמעותיים בכנסת, ולכן הן אלה שיובילו את הקו הכלכלי בממשלה.
יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן יחזיק בממשלת השינוי את התיק הכלכלי החשוב ביותר: תיק האוצר. ליברמן הכריז במערכת הבחירות האחרונה שידרוש את תיק האוצר כתנאי להצטרפותו לקואליציה, כאשר הוא נושא את דגל הקיצוץ בקצבאות האברכים והגדלת שיעור השתתפותם בכוח העבודה. נראה שהוא יאפסן בינתיים את הצעותיו אלה, מאחר שביש עתיד ובימינה מקווים לצרף את החרדים לממשלה לאחר חקיקת חוק הגיוס שאותו הגיש לכנסת ב־2018 כשר הביטחון.
2 צפייה בגלריה
מימין: אביגדור ליברמן יאיר לפיד ו נפתלי בנט
מימין: אביגדור ליברמן יאיר לפיד ו נפתלי בנט
מימין: אביגדור ליברמן יאיר לפיד ו נפתלי בנט
(צילומים: קובי קואנקס, יונתן זינדל/פלאש 90)
ליברמן ישלוט בברז הכלכלי של ישראל
ליברמן הבהיר במו"מ הקואליציוני שרשות החברות הממשלתיות תוחזר ממשרד הדיגיטל למשרד האוצר. הוא יוכל למנות יו"ר חדש לרשות החברות לאחר התפטרותו של ינקי קוינט שמונה כיו"ר מינהל מקרקעי ישראל ולאחר שדודי אמסלם, השר הממונה בממשלת נתניהו, לא מינה יו״ר לרשות משום שהיועץ המשפטי לממשלה אסר עליו לבצע מינוי קבוע בשל תקופת הבחירות וממשלת המעבר. מעבר לכך, ליברמן יהיה השר שיחתום על מינוי יושבי ראש לדירקטוריונים לחברות ממשלתיות, לצד השרים המקצועיים, ויוכל להתוות את צביונה של נבחרת הדירקטורים הממשלתית, שקרב על דמותה — מקצועית או פוליטית — ניטש גם כן בימי אמסלם. רשות החברות היא הרגולטורית של כ־70 חברות ממשלתיות שמגלגלות מחזור הכנסות שנתי של 74 מיליארד שקל ומעסיקות כ־54 אלף עובדים, והיא פועלת זה חצי שנה ללא מנהל.
ישראל ביתנו, תקווה חדשה וימינה חולשות על רוב התיקים הכלכליים, ובהם האוצר, החקלאות, הנגב והגליל, השיכון, התקשורת, הפנים, ההתיישבות, החינוך, וגם משרת שר לישראל ביתנו במשרד האוצר. מינוי של שר נוסף במשרד האוצר מטעם ישראל ביתנו יסייע לליברמן בהתנהלותו מול הכנסת ומשרדי הממשלה. תיק הנגב והגליל שמוחזק כיום על ידי יו"ר ש"ס שר הפנים אריה דרעי יאפשר לליברמן לנתב הזרמות כספים לפריפריה. תיק החקלאות יאפשר הזרמת כספים להתנחלויות.
בנוסף על כך, ליברמן התעקש על ראשות ועדת הכספים לישראל ביתנו ונימק את התעקשותו בצורך למנוע תשלום דמי מעבר מצד האוחז בוועדה כפי שהיה בימיהם של יושבי ראש מיהדות התורה והבית היהודי. לתפקיד יו"ר ועדת הכספים הוצע ח"כ אלכס קושניר (ישראל ביתנו). מן העבר השני, קיים חשש ליכולת של ועדת הכספים לפקח על עבודת האוצר, ואחיזה במשרד ובוועדה במקביל תגביר את התלות של כלל השרים והסיעות בישראל ביתנו משום שהם לא יוכלו להסיט שקל, למשל, ללא אישורו של ליברמן. כדי להשלים את האחיזה בשיבר הכלכלי התעקש ליברמן גם על ראשות ועדת הרפורמות בכנסת. כך יוכל לנווט את יוזמותיו הכלכליות בין שתי הוועדות הפרלמנטריות שבראשות אנשיו.
2 צפייה בגלריה
גדעון סער יו"ר תקווה חדשה
גדעון סער יו"ר תקווה חדשה
גדעון סער, יו"ר תקווה חדשה
(עמית שאבי)
יו"ר תקווה חדשה ושר המשפטים המיועד גדעון סער אף הוא אחד המשפיעים הגדולים לא רק בתחומי המשפט אלא גם בנושאים הכלכליים, שכן בתוקף תפקידו הוא עומד בראש ועדת השרים לענייני חקיקה. הוועדה הזו מתכנסת אחת לשבוע וקובעת את עמדת הממשלה והקואליציה לגבי כל הצעות החוק הפרטיות והממשלתיות שיידונו באותו השבוע במליאת הכנסת. סער יוכל לקדם או למנוע הצעות חוק, כולל כאלה בעלות אופי וצביון כלכלי מובהק שאינו חפץ בהן. בינתיים, על פי דרישתו אישרה לפני שבועיים הוועדה המסדרת בכנסת את קידומה של שורת הצעות חוק לתשלום דמי אבטלה לעצמאים, אחת מהן הוגשה על ידי סער עצמו.
חברו למפלגה זאב אלקין צפוי להתמנות לשר השיכון. אלקין וליברמן הם אנשי ימין מובהקים שמתגוררים בהווה (ליברמן) ובעבר (אלקין) בהתנחלויות ויבקשו לקדם יחדיו בנייה מחוץ לתחומי הקו הירוק. בתפקידו יחלוש אלקין גם על רשות מקרקעי ישראל.
בנט ישמור על תקציבי ההתנחלויות
יועז הנדל מתקווה חדשה מיועד לכהן כשר התקשורת, ויפעת שאשא ביטון כשרת החינוך. באמצעות תקציב משרד החינוך ימשיכו העברות הכספים לישיבות החרדיות המקורבות ליהדות התורה וש"ס ולאולפנות הסמינרים והחינוך הממלכתי דתי המקורב לימינה. שני תיקים: משרד המודיעין והמשרד לענייני ירושלים יינתנו לנציג תקווה חדשה כפיקדון למקרה שהמפלגות החרדיות יצטרפו.
נפתלי בנט, רה"מ המיועד עד ספטמבר 2023, אמנם יהיה עסוק בעניינים מדיניים וביטחוניים, אבל יוכל לנווט גם בתחומים הכלכליים. בסופו של דבר, ליברמן זקוק לתמיכת בנט בהעברת תקציב והמדיניות הכלכלית. בנט יוכל להפעיל את המועצה הלאומית לחברה וכלכלה להגיש הצעות שיממשו את חזונו. הוא כבר הבטיח שישמור על תקציבי הישיבות - 1.2 מיליארד שקל בשנה, וההתנחלויות שימשיכו לקבל מאות מיליוני שקלים.
איילת שקד תקבל את תיק הפנים ואת תיק ההתיישבות ותוכל לסייע לרשויות המקומיות, באמצעות מתן מענקי איזון, להגביר את כוחה הפוליטי ולהשפיע על מינהל התכנון באמצעות מינוי ראשי ועדות תכנון ובנייה. במשרד ההתיישבות תוכל למנף העברת כספים להתנחלויות גם באמצעות החטיבה להתיישבות.
יתר המפלגות — יש עתיד, כחול לבן, העבודה ומרצ — יקבלו תיקים בעלי משמעות כלכלית פחותה.