סגור

דיווח שוטף
יאיר לפיד הודיע לנשיא: הצלחתי להרכיב ממשלה

כל ראשי מפלגות גוש השינוי חתמו על המסמך המאפשר ללפיד להקים ממשלה; לראשונה בהיסטוריה של המדינה - מפלגה ערבית חתמה על הסכם קואליציוני; ריבלין: "מצפה לכינוסה של הכנסת בהקדם האפשרי לאישור הממשלה כנדרש"

00:02 - לפיד: "לערוך הצבעה ליו"ר הכנסת, המועמד - ח"כ מיקי כהן"
יו"ר יש עתיד יאיר לפיד שיגר מכתב למזכירת הכנסת וביקש לערוך הצבעה על תפקיד יו"ר הכנסת הבא כבר בישיבת המליאה הקרובה. "אבקש כי בישיבה הקרובה תוצב על סדר יומה של מליאת הכנסת הצבעה לבחירת יו"ר לכנסת ה-24. אעדכן כי חבר הכנסת מיקי לוי הוא המועמד מטעם הסיעות", כתב לפיד.

12 צפייה בגלריה
יאיר לפיד החתימות להקמת הממשלה החדשה ממשלת השינוי
יאיר לפיד החתימות להקמת הממשלה החדשה ממשלת השינוי
המסמך החתום

23:46 - לפיד ליו"ר הכנסת: " מלא את החובה החוקית וכנס במהירות את המליאה"
לאחר שהודיע לנשיא המדינה כי עלה בידו להרכיב ממשלה, יו"ר יש עתיד יאיר לפיד קרא ליו"ר הכנסת יריב לוין "למלא את החובה החוקית המוטלת עליו ולכנס במהירות האפשרית ישיבת מליאה מיוחדת שבה יודיע על כך לכנסת".
יו"ר העבודה מרב מיכאלי מסרה הצהרה והתייחסה למחלוקת נציגת הוועדה למינוי שופטים. "נאבקתי עד הרגע האחרון על כך שתהיה כל הזמן נוכחות של העבודה בוועדה למינוי שופטים. ועדת החוקה של הכנסת תהיה בידינו", אמרה.


23:35 - ריבלין בירך את לפיד
נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין בירך את יו"ר יש עתיד - שהודיע לו כי "עלה בידו להרכיב ממשלה". הנשיא אמר: "אני מברך אותך ואת ראשי הסיעות עם הסיכום על הרכבת הממשלה, נצפה לכינוסה של הכנסת בהקדם האפשרי לאישור הממשלה כנדרש".


23:32 - יאיר לפיד הודיע לנשיא כי עלה בידו להקים ממשלה

22:56 - גם בנט חתם על ההסכם עם לפיד, שצפוי להודיע לנשיא שהצליח להקים ממשלה

12 צפייה בגלריה
מנסור עבאס
מנסור עבאס
מנסור עבאס
(יובל חן)

22:52- גם גדעון סער חתם ליאיר לפיד על המסמך המאפשר את הקמת הממשלה
במסגרת ההסכם עם תקווה חדשה סיכמו הצדדים על פיצול תפקיד היועמ"ש; רפורמה בזכויות אזרח בחקירה ומשפט; העברת האחריות על המעונות והחינוך על הגיל הרך למשרד החינוך ויצירת רצף פדגוגי; הקמה אוניברסיטה בגליל; אישור לשיווק 300,000 יחידות דיור כולל כמות משמעותית של דירות עם מחירי בר-השגה; הקמת מערך פיקוח לשמירה על שטחי C; רפורמת קנאביס, הכוללת: חוק אי הפללה של צרכני קנאביס, הסדרה מלאה של שוק הקנאביס כולל הקנאביס הרפואי, קידום קמפיין להעלאת מודעות לסכנות שבשימוש וטיפול בהתמכרויות; חיזוק והרחבת אתרי מורשת.
12 צפייה בגלריה
מנסור עבאס, נפתלי בנט ויאיר לפיד
מנסור עבאס, נפתלי בנט ויאיר לפיד
מנסור עבאס, נפתלי בנט ויאיר לפיד חותמים על ההסכם
(נוואף נבארי)
22:15 - עבאס חתם, פשרה על הוועדה למינוי שופטים
פחות משעתיים לתום המנדט של לפיד, "גוש השינוי" מתקרב לממשלה: יו"ר רע"מ מנסור עבאס חתם הערב (יום ד') על המסמך שמאפשר ליו"ר יש עתיד להודיע לנשיא המדינה ראובן ריבלין על כך שהצליח להרכיב ממשלה. עבאס נפגש עם בנט ולפיד בכפר המכביה והגיע עמם לסיכומים במשא ומתן. עבאס גם חתם על הסכם קואליציוני עם יו"ר יש עתיד יאיר לפיד.
בנאום שנשא לאחר שחתם על ההסכם, אמר עבאס: "כרגע חתמתי לח"כ יאיר לפיד על הסכמה שלפיה שהוא יכול להכריז שעלה בידו להרכיב את הממשלה, לאחר שהגענו למסה קריטית של הסכמות בנושאים שונים. אותם נושאים ישרתו את האינטרס של החברה הערבית, וייתנו פתרון לסוגיות הבוערות: חינוך, רווחה, תעסוקה, פיתוח כלכלי, תכנון בנייה, מצוקת הדיור, וכמובן - מיגור הפשיעה והאלימות".
במקביל, ראשי "גוש השינוי" אמרו כי הושגה פשרה גם על המקום בוועדה לבחירת שופטים. עם זאת, בסביבתה של יו"ר העבודה מרב מיכאלי אמרו שהיא טרם נתנה את הסכמתה לדבר כזה.
בהתאם לפשרה המסתמנת, תתקיים רוטציה על המקום בוועדה, בהתאם להצעתה של איילת שקד. לפי ההצעה, בחצי הראשון של הקדנציה של הממשלה, בתקופה שבה יכהן בנט כראש הממשלה, שקד תהיה הנציגה מטעם הממשלה בעוד חבר הכנסת של הקואליציה יהיה ח"כ ממפלגת העבודה. בחצי השני של הקדנציה, כשלפיד יכהן כראש הממשלה, תכהן מיכאלי כנציגת הממשלה בוועדה וח"כ מתקווה חדשה יכהן כנציג הקואליציה.
בתמורה להסכמה לרוטציה על המקום בוועדה לבחירת שופטים, אמורה מפלגת העבודה לקבל בתמורה תפקיד סגן שר בממשלה המתגבשת, אולם טרם ברור איזה.
12 צפייה בגלריה
מנסור עבאס בכפר המכבייה
מנסור עבאס בכפר המכבייה
מנסור עבאס בכפר המכבייה
(צילום: מוטי קמחי)

21:39 - מיכאלי ללפיד: כנס את ראשי מפלגות הגוש ב-22:30 להחלטה על נציג הוועדה
יו"ר העבודה מרב מיכאלי פנתה ליו"ר יש עתיד יאיר לפיד בבקשה לכנס את ראשי מפלגות המרכז-שמאל בשעה 22:30 כדי להחליט על נציג הגוש בוועדה למינוי שופטים. מוקדם יותר הסכימה איילת שקד לרוטציה על המקום בוועדה, אך הבהירה כי לא תסכים לכהן שנייה. מיכאלי מסרבת לכך ומתעקשת לכהן ראשונה. מיכאלי לא זוכה לגיבוי מגוש המרכז-שמאל במאבק.

12 צפייה בגלריה
הפגנה ב כיכר הבימה בעד ממשלת השינוי
הפגנה ב כיכר הבימה בעד ממשלת השינוי
הפגנה בכיכר הבימה בעד ממשלת השינוי, הערב
(צילום: אי פי איי)
21:00 - שלוש שעות למנדט: עבאס נפגש בכפר המכביה עם בנט ולפיד
ההסכמים עדיין לא נסגרו, שעות לסיום המנדט של לפיד: יו"ר ימינה נפתלי בנט ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד נפגשים הערב (ד') בכפר המכביה ברמת גן עם יו"ר רע"מ מנסור עבאס בניסיון להשלים את הקמת הממשלה. עם הגעתו למקום, אמר עבאס: "הסכמנו על הרבה דברים אבל נותרו עוד כמה". במקביל, שב אל הפרק המכשול בדמות המקום בוועדה לבחירת שופטים, בעקבות סירובן של איילת שקד ומרב מיכאלי להצעות פשרה מטעם שני הצדדים.
בימינה הציעו תחילה פשרה לפיה בחצי הראשון של הקדנציה של הממשלה, בתקופה שבה יכהן בנט כראש הממשלה, שקד תהיה הנציגה מטעם הממשלה בעוד חבר הכנסת של הקואליציה יהיה ח"כ ממפלגת העבודה. בחצי השני של הקדנציה, כשלפיד יכהן כראש הממשלה, תכהן מיכאלי כנציגת הממשלה בוועדה וח"כ מתקווה חדשה יכהן כנציג הקואליציה. בתגובה להצעת ימינה, פרסמה מיכאלי מתווה הפוך, ולפיו בחצי הראשון היא תשמש נציגת הממשלה בוועדה לבחירת שופטים, בעוד בחצי השני - כשלפיד ישמש ראש הממשלה, תהיה שקד השרה בוועדה.

12 צפייה בגלריה
נפתלי בנט יוצא מהרכב
נפתלי בנט יוצא מהרכב
בנט מגיע לכפר המכבייה

20:40 - מיכאלי מסכימה לרוטציה עם שקד בוועדה - בתנאי שתהיה הראשונה
20:00 - שעות להכרעה: בנט ועבאס ייפגשו, רע"מ בדרך לחתימה
ההסכמים עדיין לא נסגרו, שעות לסיום המנדט של לפיד: יו"ר ימינה נפתלי בנט עושה הערב (ד') את דרכו לכפר המכביה ברמת גן, בניסיון להשלים את הקמת הממשלה שבראשה הוא אמור לעמוד ברוטציה יחד עם יו"ר יש עתיד יאיר לפיד. לפי שעה, בין הצדדים עדיין קיימים כמה מכשולים – אף שמסתמן שהמכשול הגדול ביותר, בדמות דרישות שונות של רע"מ, הוסר. יו"ר רע"מ מנסור עבאס צפוי להיפגש הערב עם בנט, כששעות נותרו להכרעה.

18:30 - בנט ושקד הציעו רוטציה בוועדה למינוי שופטים
פחות משש שעות נותרו למנדט של יו"ר יש עתיד יאיר לפיד - והלחץ לסגור את ההסכמים האחרונים גובר. במחנה המרכז-שמאל של הממשלה המתגבשת הפנו הערב (רביעי) את הלחץ על מרב מיכאלי, שכבר הודיעה על סגירת הסכם עם לפיד והסמיכה אותו להצהיר בפני הנשיא על הקמת הממשלה בשמה, בעוד יו"ר רע"מ מנסור עבאס ככל הנראה יוותר על דרישות מרכזיות כדי לסלול את הדרך לממשלה.
לפי ההסכם שנחתם בין העבודה ליש עתיד, מרב מיכאלי תכהן בוועדה למינוי שופטים - התפקיד שאיילת שקד חפצה בו ולחצה להעביר לידיה. למרות המחלוקת שהתגלעה בין הצדדים סביב התפקיד, במפלגתה של מיכאלי הבהירו שעל הסכם סגור לא מנהלים משא ומתן. עם זאת, במקרה ששקד תיכנס לוועדה - מיכאלי יכולה להסיר את חתימתה ממסמך הקמת הממשלה. בשעות האחרונות בימינה הציעו למיכאלי פשרה: בתקופת הכהונה של בנט בראשות הממשלה שקד תהיה חלק מהוועדה, ולאחר הרוטציה מיכאלי תחליף אותה. יו"ר העבודה טרם השיבה להצעה.
"זה ספין כמו כל הספינים שיצאו היום", אמרו גורמים במפלגה. "אם רוצים לנהל מו״מ מחדש לפיד צריך לנהל את זה מול בנט. מבחינתנו ההסכם עם יאיר נשאר אותו דבר".

12 צפייה בגלריה
הפגנה נגד הקמת ממשלת שינוי
הפגנה נגד הקמת ממשלת שינוי
מפגינים נגד ממשלת השינוי
(צילום: מוטי קמחי)

12 צפייה בגלריה
הפגנה בעד הקמת ממשלת שינוי
הפגנה בעד הקמת ממשלת שינוי
מפגינים בעד ממשלת השינוי
(צילום: מוטי קמחי)


12 צפייה בגלריה
מירב מיכאלי נפתלי בנט מליאת הכנסת 2.6.21
מירב מיכאלי נפתלי בנט מליאת הכנסת 2.6.21
מיכאלי ובנט במליאה, היום
(צילום: אלכס קולומויסקי)


12:00 מיכאלי נתנה את הסכמתה ללפיד להודיע כי "עלה בידו" להקים ממשלה
יושבת ראש מפלגת העבודה, חברת הכנסת מרב מיכאלי, נתנה את הסכמתה ליושב ראש יש עתיד, יאיר לפיד, להודיע לנשיא ש״עלה בידו״ להרכיב ממשלה. זאת, בהמשך להסכמות משבוע שעבר אודות קווי היסוד והרכב הממשלה החדשה ובהתאם לסיכומים שהושגו ביממה האחרונה. עד כה, 39 חברי כנסת הודיעו כי יתמכו בממשלה שירכיב לפיד. (מורן אזולאי)

14:25 - בזמן ההצבעה על הנשיאות: משא ומתן אינטנסיבי לקראת הסכם קואליציוני

12 צפייה בגלריה
יאיר לפיד תמר זנברג מליאת הכנסת 2.6.21
יאיר לפיד תמר זנברג מליאת הכנסת 2.6.21
יאיר לפיד ותמר זנברג במליאת הכנסת
(צילום: אלכס קולומויסקי)


12 צפייה בגלריה
בני גנץ יאיר לפיד איילת שקד נפתלי בנט מליאת הכנסת 2.6.21
בני גנץ יאיר לפיד איילת שקד נפתלי בנט מליאת הכנסת 2.6.21
עכשיו במליאת הכנסת

10:30 - ח"כ בר לב מהעבודה: "הדרישה של שקד כוחנית ודורסנית"
ח"כ עמר בר לב, מספר 2 במפלגת העבודה, אמר הבוקר (יום ד') באופן חד-משמעי כי מרב מיכאלי לא מתכוונת לוותר לאיילת שקד על ישיבה בוועדה לבחירת שופטים: "הדרישה של איילת שקד היא כוחנית ודורסנית, ואם זה מה שיוביל את הממשלה הבאה הסיכויים שלה לשרוד יהיו נמוכים".
8:40 - כחול לבן ויש עתיד חתמו על הסכם קואליציוני
יושב ראש כחול לבן בני גנץ חתם עם יושב ראש יש עתיד יאיר לפיד על הסכם קואליציוני, ונתן לו את הסכמתו להודיע לנשיא ש"עלה בידו" להקים ממשלת אחדות. בין המפלגות הושגה הסכמה מלאה על עיקרם של קווי היסוד של הממשלה, וכן על נושאים מרכזיים לקידום וחיזוק הדמוקרטיה והחברה הישראלית.
7:00 - המחלוקת - הוועדה לבחירת שופטים
צוותי המשא ומתן של מפלגות "ממשלת השינוי" המשיכו לדון גם הלילה (בין שלישי לרביעי) בהסכמים האחרונים שנותרו לתפירת הקואליציה הבאה. המנדט של יו"ר יש עתיד יאיר לפיד יסתיים בחצות הלילה, ועד אז עליו להצהיר בפני הנשיא ראובן ריבלין כי "עלה בידו" להקים ממשלה.
המחלוקת האחרונה שנותרה היא עדיין סוגיית הייצוג בוועדה למינוי שופטים - ובעיקר זהות הנציגה: איילת שקד מימינה או מרב מיכאלי יו"ר העבודה. שקד, שמיועדת להיות שרת הפנים, מתעקשת על מקומה בוועדה. כמו כן, בתקווה חדשה מנסים להחזיר את משרד התקשורת לשר לשעבר יועז הנדל.
12 צפייה בגלריה
מימין יאיר לפיד ו נפתלי בנט
מימין יאיר לפיד ו נפתלי בנט
מימין יאיר לפיד ונפתלי בנט

6:30 - המחלוקת בין ישראל ביתנו לכחול לבן סביב משרד החקלאות נפתרה
בין המחלוקות שנידונו במהלך הלילה היה הניסיון לגרום לשר האוצר המיועד, אביגדור ליברמן, לוותר על ראשות ועדת הכספים - כדי שלא יהיה אחראי גם על משרד האוצר וגם על הוועדה החשובה, וכל כספי הממשלה יעברו דרכו. בנוסף, ולפי התיקים הנוספים שנסגרו אתמול, זאב אלקין יהיה שר השיכון, פנינה תמנו שטה תישאר במשרד העלייה והקליטה, ונחמן שי ומיקי לוי מיועדים ככל הנראה לתפקידי שר התפוצות ויו"ר הכנסת בהתאמה.
המחלוקת בין ישראל ביתנו לכחול לבן סביב משרד החקלאות נפתרה - והתיק יישאר אצל ליברמן, שהגיע גם הוא לכפר המכביה אמש בשעות הערב המאוחרות. יו"ר תקווה חדשה גדעון סער נצפה עוזב את המקום רק סמוך לחצות.