אינטרנט

פייסבוק לא מוותרת: סטטוסים מצייצים הוסר שוב

חצי שנה לאחר שפייסבוק סגרה את אחד הדפים הפופולריים ביותר בארץ עקב שילוב תוכן שיווקי, אבי לן ניסה להשיק מחדש את הדף שלו. בתגובה להחלטת פייסבוק לסגור פעם נוספת את הדף, הוא אמר ל"כלכליסט": "זאת התנהגות פשיסטית"

עומר כביר 18:1421.07.15

צייצו בקושי חצי יום: שעות ספורות אחרי שניסה אבי לן להקים מחדש את עמוד הפייסבוק הפופולרי סטטוסים מצייצים, הסירה הרשת החברתית את העמוד. בפייסבוק אישרו ל"כלכליסט" שהמהלך נעשה לאור ההפרות של לן בפעילות עמוד סטטוסים מצייצים המקורי. לן בתגובה: "מדובר בהתנהלות פשיסטית".

 

 

מוקדם יום היום, אחרי חצי שנה שבהן ניסה לשכנע את הרשת החברתית להחזיר לחיים את עמוד הפייסבוק הפופולרי שלו, נכנע לן למציאות והקים את "סטטוסים מצייצים" מחדש. “נרחיב את הנוכחות של סטטוסים מצייצים מעבר לפייסבוק ולטוויטר", הוא הבטיח.

 

 

הגולשים הגיבו בהתלהבות, ובתוך שעות ספורות צבר העמוד 15 אלף לייקים. ואולם, בשעות הערב עצרה פייסבוק את החגיגה המתחדשת. "הסרנו את העמוד", נמסר מהחברה ל"כלכליסט". "אנחנו לא מאפשרים לאנשים ליצור מחדש עמוד שכבר הוסר על בסיס הפרת כללי הקהילה שלנו״.

 

 כן ביקשו בפייסבוק להזכיר את התגובה שמסרו בעקבות הסרת סטטוסים מצייצים לפני חצי שנה: ״לא נוכל לקבל ניסיונות להטעות אנשים שמשתמשים בשירות שלנו. הדף המדובר הפר שוב ושוב את מדיניות החברה, זאת על אף אזהרות שקיבל, ולכן הוחלט להסירו באופן סופי".

 

 

לן אמר בתגובה ל"כלכליסט" שהוא עדיין בוחן את ההחלטה של פייסבוק ומתייעץ בנושא עם עורך הדין שלו. “אני מזועזע מההתנהלות הפשיסטית", הוסיף.

 

  

דף סטטוסים מצייצים החדש, כאשר עוד היה באוויר דף סטטוסים מצייצים החדש, כאשר עוד היה באוויר

 

 

בינואר האחרון הסירה פייסבוק מהאוויר את דף סטטוסים מצייצים בטענה שלן ניצל את העמוד על מנת לקדם תכנים מסחריים בתשלום – פעילות שמנוגדת בפירוש לתקנון פייסבוק. לן יצא למתקפה חריפה נגד פייסבוק, בה טען שהחברה הפכה אותו לשעיר לעזאזל והוסיף שהוא הקורבן של בריונות מקוונת מצד התקשורת הממוסדת.

 

ואולם, פייסבוק נשארה איתנה בעמדתה וציינה שוב ושוב כי סטטוסים מצייצים נחסם רק אחרי אחרי הפרות חוזרות ונשנות ומספר אזהרות בנושא שהועברו ללן. בצר לו, פנה לן לנתיבים משפטיים ובמקביל פתח אתר אינטרנט זמני - אך לא הצליח לשחזר את הפופולריות ההמונית של סטטוסים מצייצים. כעת, כך נראה, נואש לן מהאפשרות שדף סטטוסים מצייצים המקורי יחזור לחיים בעתיד הקרוב, והחליט לפתוח דף חדש תחת אותו השם בצירוף ההבטחה ל"תוכן גולשים אותנטי, ויראלי ומבדר".

 

"לפני חצי שנה בדיוק פייסבוק סגרה את הדף המשפיע והפופולרי בישראל", כתב לן בעמוד הפייסבוק האישי שלו. "אלפי פוסטים המתעדים את החיים שלנו בארץ בין השנים 2010 ל-2015 נמחקו כאילו לא היו. לא ויתרנו על הדף שנסגר, ונמשיך לעשות כל מאמץ, כדי להחזירו לאוויר. סטטוסים מצייצים הפך לתופעה. עבורנו, הוא הפך להיות מפעל חיים, עליו החלטנו לא לוותר. החזון שלנו נשאר כשהיה - לאפשר לכולם להישמע, ולספק תוכן מעניין, אותנטי ומעורר שיח. עד שתוכרע בבית המשפט תביעתנו להחזרת הדף הקודם, החלטנו לפתוח דף חדש בפייסבוק”.

 

העמוד החדש, שקוטלג ספק באירוניה חסרת מודעות תחת הקטגוריה של אתר חדשות או מדיה, כלל גם אמנת פעילות שבה מפורטים עקרונות העבודה של סטטוסים מצייצים. בפרט, הבטיח לן שלא לכלול בעמוד הפייסבוק החדש תוכן שיווקי בתשלום: “לא נקדם אג'נדה פוליטית, עסקית, שיווקית. לא נייצר משוואה חד צדדית בשיח הציבורי והתקשורתי שלנו. יש לנו אתר שתופס תאוצה ומצליח, יש לנו אפליקציית אייפון, אם יהיה תוכן שיווקי הוא יהיה רק שם, וכמובן - הוא יסומן ככזה. בכל מקרה לא יפורסם תוכן שיווקי שאינו מעניין או בעל ערך”.

 

למרות הסרת הדף החדש של לן גם כן, מספר לא קטן של דפי פייסבוק מתחזים שקמו עם סגירת הדף הראשון, עדיין פעילים ברשת תחת השם סטטוסים מצייצים. לחלקם יש כעת עשרות אלפי עוקבים. לן התייחס בתגובתו לנושא, וציין כי פייסבוק סירבה לסגור את הדפים המזויפים, גם לאחר שהגיש פניות רבות לחברה בחצי השנה האחרונה. "דמוקרטיה נוסח פייסבוק", הוא כינה את התנהלות זו.

 

הדף המקורי הגיע בשיאו ל-718 אלף עוקבים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x