סגור

האם הספונסרים ינטשו את ניימאר?

האשמות על תקיפה מינית והתנהלות משונה של החלוץ הברזילאי ומקורביו, עשויות להפוך לסיפור הגדול ביותר בשוק החסויות; נייקי כבר התנתקה ממנו, ועתה נותר לראות האם נותני חסות אחרים ירצו להיות מזוהים עם מותג כדורגל שהפך לכל כך רעיל

כשניימאר חתם על הסכם בשווי 210 מיליון דולר עם פומה בספטמבר שעבר, החברה הגרמנית התגאתה ב"מלך שחזר".
החברה הלבישה כוכבים כגון דייגו מראדונה, יוהן קרויף ופלה, אבל בעשורים האחרונים איבדה את מקומה בפסגת חברות הלבשת הכדורגל לאדידס ונייקי.
החתמתו של ניימאר, שחקן של נייקי, היתה ניצחון שיווקי משמעותי - ואולם, כשהוחלט לשלם לו את הסכום הזה, סכום שנייקי ומומחי השיווק שלה לא העזו להציע לשחקן עם תדמית כמו של ניימאר - לא ידעו בפומה על כך שענקית הלבשת הספורט האמריקאית החליטה לסיים את הקשר עם הברזילאי בגלל חשדות שתקף מינית עובדת של החברה.
2 צפייה בגלריה
ניימאר פריז סן ז'רמן
ניימאר פריז סן ז'רמן
ניימאר
(צילום: ABACA)
בשבוע שעבר האתר של וול סטריט ג'ורנל חשף כי נייקי החליטה לסיים את הקשר בן ה-15 שנים עם ניימאר בגלל שהוא סירב לשתף פעולה עם חקירה פנימית של החברה על תלונה של עובדת. העובדת טענה כי ניימאר, אחרי הזכייה בדאבל עם ברצלונה והזכייה במדליית הזהב עם ברזיל בריו דה ז'נרו, פגש אותה באירוע בניו יורק ב-2015. באירוע השיווקי ניימאר שיתף פעולה עם אגדת הכדורסל מייקל ג'ורדן. העובדת של נייקי, לפי הדיווח, היא אשת שיווק שעדיין עובדת עבור החברה. היא עבדה עם ניימאר על עניינים לוגיסטיים לקראת השקת המוצר. לפי הטענות, היא נקראה לחדרו של העועב לפנות בוקר ופגשה אותו שם, עם עובד מלון. ניימאר נראה שיכור אחרי שחגג עד השעות המוקדמות של הבוקר.
בשלב כלשהו היא נשארה לזמן קצר איתו בחדר לבד, הוא הוריד את תחתוניו וניסה להכריח אותה לבצע מין אוראלי. כשסירבה, חסם את דרכה לדלת. כשהצליחה לברוח, רדף אחריה במסדרון בעירום.
העובדת לא התלוננה אבל סיפרה על כך לחברים ולקולגות בחברה בזמן אמת. ב-2018, כחלק מסקר שערכה נייקי בקרב עובדות נשים, סיפרה העובדת לבכירים במשאבי האנוש של נייקי על האירוע. בנייקי עדיין לא התחילו לחקור את האירוע או את ניימאר, כשבשלב הזה כבר עבר לפריז סן ז'רמן עבור סכום של 222 מיליון יורו. בנייקי הסבירו שהבינו מהעובדת שהיא אינה מעוניינת להתלונן.
האשמות חוזרות
ב-2019 ניימאר הואשם ידי דוגמנית ברזילאית שאנס אותה. ניימאר טען שהיא מנסה לסחוט אותו והרשויות בברזיל זנחו את החקירה מאחר שלא היו ראיות לאונס. הרשויות גם האשימו את הדוגמנית בניסיון סחיטה ושוחד אך גם האשמות הללו נפלו והיא זוכתה מאשמת שוחד.
היא טוענת שהסיפור שלה אמיתי ושניימאר אנס אותה.
האירוע הזה גרם לעובדת של נייקי לדרוש בדיקה מקיפה יותר לגבי ניימאר. נייקי שכרה את שירותיה של פירמת עורכי דין מוכרת, שתחקור את הנושא.
ניימאר סירב לשתף פעולה עם עורכי הדין ונייקי החליטה להוריד את דמותו מקמפיינים שונים. בנוסף מסרה שהיא "מאוד מוטרדת מהאשמות" ומטפלת בנושא. אך לא מצאה "סט עובדות שיאפשר לנו לדבר באופן מהותי על המצב וזה יהיה לא ראוי לנייקי לצאת בהכרזה מאשימה".
עם זאת, בנייקי אישרו לוול סטריט ג'ורנל כי סיימה את הקשר עם ניימאר בגלל סירובו לשתף פעולה עם החוקרים. "סיימנו את החוזה כי הספורטאי סירב לשתף פעולה עם האשמות האמינות לגבי התנהגות לא הולמת שלו".
2 צפייה בגלריה
ניימאר אימון נבחרת ברזיל כדורגל
ניימאר אימון נבחרת ברזיל כדורגל
ניימאר באימון, נבחרת ברזיל
(צילום: AFP)
ניימאר טען שמערכת היחסים עם נייקי הסתיימה בגלל סיבות מסחריות. באינסטגרם שלו העלה פוסט בו הוא טוען "עובדות מעוותות בגלל שאנשים רואים דברים מזוויות שונות. אין הכחשה שהחיים הם כאלה... אני מבין אפילו את אלו שמותחים ביקורת על ההתנהגות שלי, הדרך שאני משחק, הדרך שאני חי את חיי. אנחנו שונים... אני לא מבין איך עסק רציני יכול להורס מערכת יחסים שבנויה על מסמכים (משפטיים). אי אפשר לשנות מילים כתובות. הן מאוד ברורות. אין ספק... מאז שאני בן 13, אז חתמתי על ההסכם המקצועי הראשון שלי, תמיד הזהירו אותי לא לדבר על החוזים שלי. חוזים הם סודיים. להגיד שהחוזה שלי הופסק בגלל שלא תרמתי בכוונה טובה לחקירה זה שקר אבסורדי. אני לא יכול להגיב בפומבי. האירוניה היא שאני אשחק עם הסמל של הארגון שבגד בי (נייקי מעניקה חסות לברזיל ולפריז סן ז'רמן). אלו החיים. אני אשאר חזק ואאמין שהזמן יביא את התשובות האמיתיות".
וואגנר ריברו, סוכנו של ניימאר, האשים את ניקי שהחליטה לשבור את החוזה עם ניימאר כי לא היתה יכולה להרשות לעצמה אותו ולכן "ביקשה מילדה להמציא הטרדה מינית של ניימאר". אביו של ניימאר טוען ש"נייקי סוחטת" את הבן שלו.
הוא גם טען שכוכבי ספורט אחרים כגון קובי בראיינט וכריסטיאנו רונלדו עזבו את נייקי בגלל שלא תמכה בהם אחרי שהאשימו אותם בעבירות מין. זה לא נכון, נייקי נותרה לצידם של בראיינט, רונלדו וגם טייגר וודס.
פריז סן ז'רמן ופומה לא הגיבו עדיין.
לניימאר יש 16 ספונסרים (כולל קטאר אירווייז והבנק הלאומי של קטאר) וב-2020 הכניס, לפי פורבס, סכום של כ-95 מיליון דולר (כ-25 מיליון דולר מחסויות). האם האשמות ישפיעו על המותג שלו? האם הסיפור הזה יגרום לנשים אחרות להתלונן על התנהלותו של ניימאר? האם נותני חסות אחרים ירצו להיות מזוהים עם מותג כדורגל שהפך לכל כך רעיל?