סגור
הוועידה הלאומית לאנרגיה אביגדור ליברמן
(סיני דוד)

ועידת האנרגיה
ליברמן: "הסרת הפיקוח על הלחם? לא אקבל את ההמלצה באופן אוטומטי"

שר האוצר הכריז כי המדינה תמשיך לסבסד את מעונות היום בתקופת הקיץ גם השנה, ולא שלל את האפשרות כי הפחתת מס הבלו תימשך גם אחרי יוני. ליברמן התייחס גם לנתוני המאקרו ואמר כי הוא מודאג מהירידה החדה ביצוא שירותי ההייטק

בתגובה להחלטת ועדת המחירים להסיר את הפיקוח מהלחם שהתפרסמה אמש, אמר שר האוצר אביגדור ליברמן: "לא אקבל את ההמלצה באופן אוטומטי. ברגעים הללו צריך לקבל החלטות בישוב הדעת והרבה שכל ישר". את הדברים אמר ליברמן בוועידה הלאומית לאנרגיה 2022 של המכון הישראלי לאנרגיה וסביבה.


עוד הכריז ליברמן בדבריו בוועידה כי ימשיך לסבסד את מעונות היום בתקופת הקיץ גם השנה: "החלטנו על כך הבוקר בישיבת ההנהלה של משרד האוצר", הוסיף ליברמן. "מדובר בעלות תקציבית של רבע מיליארד שקל". נזכיר כי בשנתיים האחרונות סובסדו מעונות היום מתוך תקציבים ייעודיים למשבר הקורונה, אולם כעת הוחלט להמשיך את סבסוד המעונות מתוך תקציב המדינה. המהלך לא דורש חקיקה בכנסת.
2 צפייה בגלריה
הוועידה הלאומית לאנרגיה שר האוצר אביגדור ליברמן
הוועידה הלאומית לאנרגיה שר האוצר אביגדור ליברמן
שר האוצר אביגדור ליברמן בוועידה הלאומית לאנרגיה, היום
(צילום: יריב כץ)
ליברמן התייחס בדבריו לאישור הסופי בכנסת של תוספת נקודות הזיכוי להורים ולהגדלת מענק העבודה ואמר כי "מדובר בכ-800 אלף איש שיקבלו בין 4,000 ל-13 אלף שקל בשנה, תלוי במשכורות ובגילאי הילדים. מדובר בכסף שיינתן ללא ביורקרטיה. אני לא מבין איך האופוזיציה מתנגדת למהלך כזה, זה חותר תחת העיקרון הבסיסי של לפעול לטובת העם והציבור".
ליברמן גם מתח ביקורת על הכוונה הצפויה של האופוזיציה להתנגד למתווה המענקים לעצמאים שנפגעו בגל האומיקרון. עוד תקף שר האוצר בחריפות את ההתנגדות למתווה "ממדים ללימודים", במסגרתו המדינה תממן כשני שליש מלימודי התואר הראשון לכל לוחם שמשתחרר מצה"ל, ואמר: "ללכת נגד חיילי צה"ל זה טירלול וטירוף. כרגיל, באים בטענות של 'למה לא נותנים יותר?'. אבל אני אומר להם, איפה אתם הייתם כל השנים? אנחנו הגדלנו דמי קיום לחיילי צה"ל ב-50%, וכעת מביאים את ממדים ללימודים".
לגבי השאלה האם ירחיב את ההפחתה של מס הבלו גם אחרי יוני, השיב ליברמן: "הגנטיקה שלנו והתרבות שלנו זה לעשות דברים מיד, כאן ועכשיו - שלום עכשיו, מלחמה עכשיו. צריך קצת אורך רוח. ההארכה תלויה במחירי הנפט. אני לא שולל שום דבר ולא נעול על שום דבר".
ליברמן נשאל על מטרות נסיעתו לאזרבייג'ן לפני כשלושה שבועות, ומנה שלוש מטרות מרכזיות. המטרה הראשונה נוגעת לבטחון האנגרטי של ישראל: "ברגע שהאירופאים החליטו שהם לא קונים נפט מרוסיה, יש להם אלטרנטיבה אחת וזו אזרבייג'ן. רציתי לוודא שהאספקה לאירופה לא תהיה על חשבוננו (אזרבייג'ן מספקת נפט לישראל - ש"ט)".
המטרה השנייה שציין נוגעת לנושא הדגנים ועומדת גם בבסיס ביקורו של שר החקלאות במדינה: "הם הולכים על תכנית גדולה לזריעת דגנים. אמרתי להם שנעזור להם, ואנחנו מתחייבים לקנות מהם את העודפים. אם נלך על הפרוייקט המשותף הזה, זה יהיה ענק".
המטרה השלישית והחשובה ביותר בעיני ליברמן היא חיזוק הקשרים עם אזרבייג'ן: "אנחנו בישראל נזכרים בחברים הטובים שלנו רק בעת צרה. חשוב לתחזק את הקשרים עם חברינו הטובים כל הזמן. אזרבייג'ן הם מדינה מוסלמית שיעית חילונית שבקשרים טובים איתנו". ליברמן סירב להשיב האם הוא שוחח עם האזרבייג'ינים גם על האיום האיראני והשיב בהומור כי הוא "לא זוכר" האם שוחחו על נושא זה.

"הירידה ביצוא ההייטק מטרידה אותי"

על רקע נתוני המאקרו שפורסמו אתמול ומצביעים על התכווצות המשק הישראלי ב-1.6% ברבעון הראשון של השנה, ליברמן אמר כי מבין כלל הנתונים הוא הכי מודאג מהירידה ביצוא שירותי ההייטק: "יש שם ירידה של 17% בחישוב שנתי, וזו ירידה חדה שמטרידה אותי".
2 צפייה בגלריה
ח"כ אביגדור ליברמן שר האוצר
ח"כ אביגדור ליברמן שר האוצר
שר האוצר אביגדור ליברמן בוועידה הלאומית לאנרגיה, היום
(צילום: יריב כץ)
באשר למחירי הדיור ונתוני האינפלציה אמר ליברמן כי עליית מחירי הדיור בשנה האחרונה היא תופעה כלל עולמית וכי האינפלציה בישראל נמוכה בהשוואה בינלאומית, אך חזר שוב על הבטחתו כי "מחירי הדיור ירדו עד סוף השנה הבאה".
ליברמן לא פירט מה הצעדים שהוא יציג בתכנית הדיור הקרובה, שצפויה להתפרסם בסוף החודש, אך הוא ציין כי "אנחנו יכולים להשפיע רק על מחירי הקרקע. מחיר הקרקע מהווה בין 30% ל-60% מהערך הסופי של הדירה לצרכן". ייתכן כי בכך הוא רמז על כוונתו להמשיך ולהרחיב תכניות דמויות מחיר למשתכן שמסבסדות את ערך הקרקע. כמו כן, הוא חזר על הבטחתו לטפל בהליכי הביורקרטיה בוועדות התכנון וציין כי יש מחסור רציני בכח אדם בוועדות התכנון בגלל שהשכר שם נמוך בהשוואה לשוק הפרטי. עוד רמז ליברמן כי הוא יפעיל כלים שיתמרצו את הרשויות לבנות דירות למגורים.
ליברמן העריך באופטימיות כי הוא "בטוח שיהיה תקציב", וציין כי אי אישור תקציב עשוי לפגוע בכלכלה: "הכי חשוב שנמשיך לתפקיד. לצאת לבחירות כל חצי שנה או שנה, זה טירוף מוחלט שפוגע בכולם". ליברמן סירב להצביע על צעדים קונקרטיים בתקציב 2023, אך חזר על כך שההיגיון המסדר של התקציב יהיה "הגדלת הכנסות, מלחמה ביוקר המחיה, הגדלת מעמד הביניים הישראלי וסגירת פערים ועזרה לחלשים".
ליברמן התייחס להתבטאויתיו בנוגע לצורך בשינוי חוק הלאום ואמר כי הוא הסתייג מהחוק כבר ב-2018 כשהיה שר הביטחון. עוד הוא אמר כי הוא מודע לכך שאין היתכנות מעשית לשינוי החוק, אך בכל זאת הוסיף כי "גם לעמדה עקרונית וערכית, שאני מביע בפומבי ולא רק בחדרים סגורים, יש ערך. המיעוט הדרוזי הוא מיעוט נאמן עוד לפני קום המדינה ומשרת איתנו ביחידות הכי סודיות, בשב"כ ובמוסד".