סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

כלכליסט-טק
איטליה הטילה קנס של יותר מ-200 מיליון יורו על אפל ואמזון

רשות ההגבלים העסקיים במדינה קבעה כי הסכם בין שתי ענקיות הטכנולוגיה מ-2018 גורם לכך שרק קומץ מוכרים רשאים למכור באמזון את אוזניות beats שבבעלות אפל. שתי החברות מתכוונות לערער

רשות ההגבלים העסקיים באיטליה הטילה קנס בגובה של יותר מ-200 מיליון יורו על אפל ואמזון בגין הפרה של חוקי התחרות במדינה, כך לפי דיווח ב-BBC. הקנס מתייחס למותג האוזניות ביטס (Beats headphones), אותו רכשה אפל ב-2014 תמורת 3 מיליארד דולר.
הרשויות באיטליה קבעו כי הסכם מ-2018 בין שתי ענקיות הטכנולוגיה - המוכרת (אפל) מחד ופלטפורמת המכירה (אמזון) מאידך - הוביל לכך שרק קומץ מוכרים נבחרים הורשו למכור את המוצרים באתר האיטלקי של אמזון. לטענת הרשויות במדינה, המעשים מפרים גם את חוקי האיחוד האירופי ומשפיעים על התחרות סביב תמחור.
רוב הקנס הוטל על אפל, שנדרשת לשלם 134.5 מיליון יורו (151 מיליון דולר), בעוד שהקנס על אמזון עומד על 68.7 מיליון יורו (77 מיליון דולר). במקביל להטלת הקנס, רשות ההגבלים העסקיים הורתה לחברות להפסיק את ההגבלות על המכירות ולספק למוכרים גישה "בלי אפליות".
1 צפייה בגלריה
אוזניות ביטס Beats אפל אמזון
אוזניות ביטס Beats אפל אמזון
אוזניות Beats. שומעים היטב שמדובר בהסכם בעייתי
(צילום: גטי)
"אנחנו מכבדים את ההחלטה, אבל לא חושבים שפעלנו שלא כשורה", מסרה אפל בתגובה והוסיפה כי ההתחברות למספר מצומצם של מוכרים מסייעת לבטיחות הצרכנים ומבטיחה שהמוצרים אכן אמיתיים. "מוצרים מזויפים מספקים חוויה נחותה ולעיתים גם מסוכנת", אמר דובר החברה. "כדי להבטיח שהלקוחות שלנו קונים מוצרים אמיתיים אנחנו עובדים ביחד עם המוכרים השותפים שלנו ויש לנו צוותים של מומחים ברחבי העולם שעובדים יחד עם רשויות אכיפת החוק, המכס והסוחרים כדי לוודא שרק מוצרים אמיתיים של אפל נמכרים".
אמזון מסרה כי היא מתנגדת להחלטה של הרשות האיטלקית, וכי חלקה בקנס הוא "חסר פרופורציה והצדקה". "אנחנו דוחים את הטענות שאמזון מרוויחה על ידי הדרת מוכרים מהחנות שלנו", אמר דובר מטעם החברה. "זה לא הגיוני. הרי המודל העסקי שלנו מבוסס על ההצלחה שלהם".
אפל ואמזון מסרו כי בכוונתן לערער על הקנס.