$
חדשות טכנולוגיה

טירוף הרכישות של אפל: קונה חברה כל 4-3 שבועות בממוצע

המנכ"ל טים קוק חשף בפגישה השנתית של בעלי המניות כי החברה רכשה 100 חברות בשש השנים האחרונות; הרכישה הגדולה ביותר בעשור האחרון: זו של יצרנית האוזניות ביטס אלקטרוניקס, שעבורה שילמה 3 מיליארד דולר. ברוב המקרים רוכשת אפל חברות טכנולוגיה קטנות יותר ומשלבת אותן במוצרים שלה, כמו בדוגמה של פריימסנס הישראלית

חדשות חוץ 13:4824.02.21

מנכ"ל אפל טים קוק חשף אתמול (ג') בפגישה השנתית של בעלי המניות כי ענקית הטכנולוגיה רכשה 100 חברות בשש השנים האחרונות. פירוש הדבר: אפל רוכשת חברה בקצב של אחת בכל שלושה או ארבעה שבועות.

 

 

אפל דיווחה לאחרונה על ההכנסות הרבעוניות הגבוהות ביותר שלה אי פעם, שעמדו ברבעון הראשון של השנה על 111.4 מיליארד דולר. קוק אמר באסיפת בעלי המניות כי הרכישות נועדו ברובן להשגת טכנולוגיה ואנשים מוכשרים. הרכישה הגדולה ביותר של החברה בעשור האחרון היתה של יצרנית האוזניות שהקים הראפר והמפיק ד"ר דרה, ביטס אלקטרוניקס, שעליה שילמה 3 מיליארד דולר. רכישה מתוקשרת נוספת היתה זו של חברת שאזאם, שפיתחה תוכנה לזיהוי שירים. אפל שילמה עבורה 400 מיליון דולר ב-2018.

 

ברוב המקרים רוכשת אפל חברות טכנולוגיה קטנות יותר ומשלבת אותן במוצרים שלה. דוגמה לכך היא חברת פריימסנס הישראלית, שטכנולוגיית החיישנים שלה הוטמעה ב-FaceID של אפל. היא שילמה 345 מיליון דולר על רכישת החברה ב-2013. אפל השקיעה גם בטכנולוגיות למכוניות אוטונומיות ופודקאסטים.  

מנכ"ל אפל טים קוק מנכ"ל אפל טים קוק צילום: בלומברג

 

בכל מקרה, רשימת הרכישות וההשקעות של אפל היא מגוונת ביותר. כך, למשל, בשנה האחרונה היא רכשה, בין השאר, כמה חברות בינה מלאכותית, חברה המארגנת אירועים באמצעות מציאות וירטואלית, סטארט-תשלומים וחברה להפקת פודקאסטים.

 

עם זאת, לאחרונה חשף אלון מאסק כי אפל סירבה לרכוש את טסלה. לפי מאסק הוא פנה לקוק ב-2013 כשיצרנית המכוניות החשמליות נקלעה לקשיים, אך קוק סירב להיפגש איתו.

 

אפל אמנם רוכשת הרבה חברות, אך בבדיקה לפי שווי מתברר שהיא הרבה יותר מתונה מיריבותיה. כך, בעוד מיקרוסופט שילמה 26 מיליארד דולר עבור לינקדאין, אמזון הוציאה 13.7 מיליארד דולר על הול פודס ופייסבוק שילמה 19 מיליארד דולר תמורת ווטסאפ - עשר הרכישות הגדולות ביותר של אפל שוות פחות מכל אחת מהרכישות הללו.

x