סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק
אלון מאסק סם אלטמן OpenAI
אלון מאסק וסם אלטמן ( ANDREW CABALLERO-REYNOLDS and Sergei GAPON / AFP)

מאסק מוותר: משך את התביעה נגד OpenAI וסם אלטמן

הבעלים של טסלה ייסד את חברת הבינה המלאכותית עם אלטמן וגרג ברוקמן, אך פרש; בהמשך תבע אותם בטענה שהפרו חוזה עם כניסתם לשיתוף פעולה עם מיקרוסופט; היום היה אמור להתקיים שימוע בעניין, ומומחים סבורים שהיסוד המשפטי של התביעה היה רעוע מלכתחילה

הבעלים של טסלה, אלון מאסק, משך אתמול (ג') את התביעה שהגיש בקליפורניה נגד חברת הבינה המלאכותית OpenAI ושניים ממייסדיה, סם אלטמן וגרג ברוקמן. החלטתו של מאסק למשוך את התביעה מגיעה יום לאחר שביקר באופן פומבי את OpenAI והשותפות החדשה שלה עם אפל.
בפברואר מאסק הגיש תביעה נגד החברה, ונגד אלטמן וברוקמן – שמשמשים כמנכ"ל וכנשיא החברה, בהתאמה – על הפרת חוזה. היום היה אמור להתקיים שימוע בסן פרנסיסקו, בו השופט היה אמור להחליט האם יש לדחות את התביעה כפי שהתבקש בידי הנתבעים.
התביעה הוגשה בטענה שהחברה שמאחורי צ'אטבוט ה-AI הפופולרי ChatGPT סטתה ממשימתה המקורית שלא כללה מטרות רווח, בכך שנכנסה לשיתוף פעולה עם מיקרוסופט תמורת 13 מיליארד דולר, ושמרה בסוד את הקוד של מוצרי ה-AI הגנרטיבי שלה. מאסק, שהיה בין מייסדי OpenAI ב-2015, עזב אותה מאז ויצר חברת AI משלו – xAI. התביעה שלו, שהוגשה אתמול לבית המשפט בקליפורניה, טוענת ששיתוף הפעולה שעליה חתמה החברה עם מיקרוסופט מפר את אמנת היסוד שלה, ומהווה הפרת חוזה.
מומחים טוענים שהתביעה נסמכה על יסוד משפטי רעוע, כיוון שהחוזה שבלב התביעה לא היה הסכם רשמי בכתב שנחתם ע"י כל הצדדים המעורבים. מאסק טען שבמקור התכוונו אנשי OpenAI לפתח בינה מלאכותית כללית, או AGI, "לטובת האנושות", אך שהפרויקט הפך עם הזמן ליישות ללא מטרת רווח שנשלטת ברובה ע"י בעלת הרוב – מיקרוסופט.
לאורך רוב 35 עמודי התביעה מודגש בעיקר תפקידו של מאסק ביצירת החברה שהפכה לאחד הסטארט-אפים החמים בעולם. "זו בהחלט פרסומת טובה למאסק", כך אמר קווין אובראיין, שהיה עוזר התובע הכללי של ארה"ב בעת הגשת התביעה במרץ. "אבל אני לא בטוח לגבי החלק המשפטי," הוא אמר אז.
בשנה שעברה השיק מאסק את סטארט-אפ ה-AI שלו – xAI, אשר הודיע בחודש שעבר על סבב גיוסים מסדרה B בהיקף 6 מיליארד דולר. על פי אתר החברה, מטרתה היא "להבין את טבעו האמיתי של היקום". בחודש שעבר השיקה החברה צ'אטבוט שנקרא גרוק, שלדברי החברה נוצר בהשראת הספר "מדריך הטרמפיסט לגלקסיה".