סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

מאסק תובע את סם אלטמן ואת OpenAI: הפרו את אמנת היסוד של החברה, רודפים אחרי רווחים

מאסק, שהיה אחד ממייסדי חברת הבינה המלאכותית, טוען שהחברה שפיתחה את ChatGPT סטתה ממטרתה המקורית שלא כללה מטרות רווח, בכך שחברה למיקרוסופט ושמרה את הקוד של מוצרי ה-AI הגנרטיבי שלה. דורש שיחזירו את הרווחים מהעסקה

אלון מאסק תובע את חברת OpenAI ואת מנכ"לה – סם אלטמן, בטענה שהחברה שמאחורי צ'טבוט ה-AI הפופולרי ChatGPT סטתה ממשימתה המקורית שלא כללה מטרות רווח, בכך שנכנסה לשיתוף פעולה עם מיקרוסופט תמורת 13 מיליארד דולר, ושמרה בסוד את הקוד של מוצרי ה-AI הגנרטיבי שלה.
מאסק, שהיה בין מייסדי OpenAI ב-2015, עזב אותה מאז ויצר חברת AI משלו – xAI. התביעה שלו, שהוגשה אתמול לבי משפט בקליפורניה, טוענת ששיתוף הפעולה שעליה חתמה החברה עם מיקרוסופט מפר את אמנת היסוד שלה, ומהווה הפרת חוזה. מאסק מבקש משפט בפני חבר מושבעים ושהחברה, אלטמן, ומייסד-שותף נוסף, יחזירו את הרווחים שקיבלו מעסקיה.
OpenAI נוסדה בתגובה למה שמייסדיה האמינו שהוא איום רציני שמהווה בינה מלאכותית גנרטיבית, או AGI, לאנושות. החברה יצרה עם היווסדה דירקטוריון מפקחים שתפקידם לבדוק כל מוצר שהחברה יוצרת, ולוודא שהקוד שמאחוריהם פתוח לציבור.
1 צפייה בגלריה
מנכ"ל OpenAI סם אלטמן
מנכ"ל OpenAI סם אלטמן
מנכ"ל OpenAI סם אלטמן. נחשב למוח מאחורי הצמיחה המטאורית של החברה
(צילום: אי.אף.פי)
אך אלטמן, המייסד השותף גרג ברוקמן, והמדען הראשי איליה סוצקבר, יצרו ב-2019 את OpenAI LP, ישות ללא מטרות רווח שמתקיימת בתוך מבנה החברה הכולל. אותה ישות העלתה את ערכה של OpenAI מאפס ל-90 מיליארד דולר תוך שנים ספורות, ואלטמן נחשב על ידי רבים כמוח מאחורי התוכנית הזאת, וכמפתח להצלחת החברה.
בתביעה מצויין גם משבר אמון בהנהלה הגבוהה של החברה שהוביל בשנה שעברה לפיטוריו הזמניים של אלטמן, כנראה בשל חששות של כמה חברי דירקטוריון מהסיכונים שבבינה מלאכותית. אחרי כמה ימים של חוסר ודאות והתערבות של מיקרוסופט, אלטמן הושב לתפקידו במה שאנליסטים של התעשייה ראו כניצחון עבור אלו המעוניינים למסחר את טכנולוגיית ה-AI.
"טרם נחשף לציבור מה בדיוק חשף 'הליך הבדיקה המכוון' של הדירקטוריון, שהביא לפיטוריו של מר אלטמן," לשון התביעה. "אך דבר אחד ברור למר מאסק ולציבור בכלל: OpenAI נטשה את המשימה החפה ממטרות רווח שלה במרדף אחר הרווחים".
חלק גדול מהתביעה עוסק בהשפעה לכאורה של מיקרוסופט על OpenAI ועמדתה הכלכלית. מאסק איים בעבר לתבוע את מיקרוסופט והאשים אותה בגניבת תוכן מאפליקציית X, במטרה לאמן את כלי ה-AI שלה.