סגור

דיווחים: קולוניאל פייפליין נאלצה לשלם כופר של 5 מיליון דולר להאקרים

הכופר שולם לכנופיית דארקסייד, שהשביתה את מחשביה של החברה המפעילה צינור דלק מרכזי בארצות הברית; למרות החזרת הפעילות, תחנות דלק במזרח המדינה ממשיכות לדווח על מחסור

קולוניאל פייפליין (Colonial Pipeline), המפעילה את אחד מצינורות הדלק המרכזיים בארצות הברית, שילמה לפי הדיווחים כופר של קרוב ל-5 מיליון דולר לכנופיית ההאקרים דארקסייד (DarkSide), לאחר שהמחשבים שלה הותקפו ופעולתה הושבתה.


ההתקפה אירעה בסוף השבוע שעבר והובילה לעצירת השירותים של החברה למשך חמישה ימים, מה שגרם לשיבושי אספקה ברחבי ארצות הברית. בכלי התקשורת במדינה, ובהם CNN, "ניו יורק טיימס" ובלומברג, דיווחו כי החברה שילמה כופר. עם זאת, מהחברה סירבו להגיב בעניין.


1 צפייה בגלריה
Colonial Pipeline חברת צנרת גז אמריקאית
Colonial Pipeline חברת צנרת גז אמריקאית
קולוניאל פייפליין
(צילום: AP)

מלבד קולוניאל, ביום חמישי הודיעה ענקית מוצרי האלקטרוניקה היפנית טושיבה כי החטיבה האירופית שלה, הממוקמת בצרפת, נפגעה גם כן מהתקפה של אותה קבוצת האקרים.
צינור הגז של קולוניאל שהושבת בשל ההתקפה הוא באורך 8,900 ק"מ ומעביר לרוב 2.5 מיליון חביות ביום בחוף המזרחי של ארצות הברית. בעקבות הסגירה צומצמה האספקה של דיזל, דלק ודלק מטוסים ברחבי ארצות הברית, ומספר מדינות אף הכריזו על מצב חירום. במקביל גם המחירים עלו והמחיר הממוצע לגלון דלק טיפס ל-3.008 דולר, המחיר הגבוה ביותר מאז אוקטובר 2014, כך לפי נתוני איגוד הרכב האמריקאי.
נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן הבטיח כי אספקת הדלק תשוב לסדרה כבר בסוף השבוע, זאת בשעה שיותר ויותר תחנות דלק בדרום מזרח ארצות הברית מדווחות כי אזל המלאי. בוושינגטון הבירה 88% מתחנות הדלק דיווחו על מחסור; בצפון קרוליינה 65% מתחנות הדלק נותרו ללא מלאי; ובמדינות וירג'יניה, דרום קרוליינה וג'ורג'יה קרוב ל-50% מהתחנות ריקות. "המיכל שלי כמעט ריק ואני כבר לא רוצה להמשיך לנהוג", סיפר לסוכנות הידיעות רויטרס דניס לי בוושינגטון, שחיפש דלק בארבע תחנות דלק שונות.
ביידן גם חתם ביום חמישי על צו שאמור לשפר את ההגנה מפני התקפות סייבר. מוקדם יותר השבוע אמר כי אף שאין ראיות למעורבות של הקרמלין בהתקפות, הראיות מצביעות על כך שהכנופיה מגיעה מרוסיה.
באתר ה-BBC דיווח כי דארקסייד לרוב פועלת על ידי חדירה לרשת המחשבים של ארגון וגניבת מידע רגיש. לרוב, יום למחרת התקיפה ההאקרים נחשפים ומודיעים כי בכוונתם להדליף את המידע אם לא יקבלו כופר. דארקסייד גם מפתחת את התוכנה המשמשת לביצוע ההתקפות ומכשירה כנופיות אחרות להשתמש בה תמורת אחוז מסוים מהכופר שהן גובות. בדארקסייד גם הגיבו על הטענה כי התקיפה על קולוניאל פייפליין נבעה ממניעים פוליטיים. "המטרה שלנו היא להרוויח כסף ולא ליצור בעיות לחברה", נכתב באתר שלה.