סגור

מנכ"ל מודרנה: "אין סיכוי שיעילות החיסון מול אומיקרון תהיה כמו מול הדלתא"

מנכ"ל פייזר ביקש לחכות לנתונים, ביידן אמר כי "אין סיבה לפאניקה", אבל מנכ"ל מודרנה בנסל נשמע פסימי בהרבה. "כל המדענים שדיברתי איתם אמרו - 'זה לא נראה טוב'. תהיה ירידה מהותית ביעילות החיסון", אמר. בעקבות דבריו: ירידות שערים בבורסה היפנית

נשיא אארה"ב ג'ו ביידן אמר כי "אין סיבה לפאניקה", מנכ"ל פייזר אמר כי ייקח זמן עד שנדע מהי יעילות חיסון הקורונה מול הווריאנט החדש - אבל מנכ"ל מודרנה סטפן בנסל נשמע פסימי בהרבה והעריך שהחיסונים הקיימים יהיו הרבה פחות אפקטיביים מול אומיקרון. בעקבות דבריו השתנתה המגמה במדד הניקיי בבורסה היפנית, והפכה לשלילית.
בריאיון ל"פייננשל טיימס" שפורסם הבוקר (ג') העריך בנסל כי יהיה צורך בעדכון החיסונים ואמר כי ככל הנראה זה ייקח חודשים. "אין סיכוי שהיעילות תהיה באותה רמה כמו מול הדלתא", אמר בנסל בריאיון ממטה החברה במסצ'וסטס. "הולכת להיות ירידה מהותית. אני עדיין לא יודע בכמה, אנחנו צריכים לחכות לנתונים. אבל כל המדענים שדיברתי איתם אמרו - 'זה לא נראה טוב'".
2 צפייה בגלריה
סטפן באנסל בנסל Stéphane Bancel מנכ"ל מודרנה חיסון קורונה
סטפן באנסל בנסל Stéphane Bancel מנכ"ל מודרנה חיסון קורונה
סטפן בנסל, מנכ"ל מודרנה
(צילום: גטי )
אתמול אמר מנכ"ל פייזר אלברט בורלא שהוא מאמין שהתרופה שפיתחה פייזר לקורונה תהיה יעילה גם נגד הזן החדש. באשר לחיסון אמר בורלא שייקח זמן לראות אם הוא יעיל נגד הווריאנט. לדבריו פייזר כבר החלה לעבוד על חיסון שיגן מהאומיקרון, למקרה שיתברר שהחיסון הקיים לא יעיל.
2 צפייה בגלריה
אלברט בורלא אלברט בורלה Albert Bourla מנכ"ל חברת התרופות פייזר
אלברט בורלא אלברט בורלה Albert Bourla מנכ"ל חברת התרופות פייזר
אלברט בורלא, מנכ"ל פייזר
(צילום: רויטרס)
לפי ההערכות האומיקרון הוא זן מידבק במיוחד של נגיף הקורונה, אך טרם ברור עד כמה הוא מסוכן ואם החיסונים יעילים מפניו. אף שייתכן שהתשובות יגיעו רק בעוד כמה שבועות, בעולם לא לוקחים סיכונים: מדינות רבות אסרו על כניסת נוסעים ממדינות בדרום יבשת אפריקה, שם התגלה הווריאנט. פרט לישראל, גם ביפן ובמרוקו החליטו לאסור לחלוטין על כניסת אזרחים זרים בגלל הזן החדש.
ארגון הבריאות העולמי ציין שטרם ידוע על מתים מהווריאנט, אך הזהיר שכל עלייה בתחלואה עלולה לגרום להשלכות קשות. כמה מדינות באירופה - שם מתמודדים עם גם רביעי של קורונה - ואף חמישי - הטילו הגבלות קשות ואף סגר עוד לפני ההודעה על אותו וריאנט שהתגלה באפריקה. האיחוד האירופי החליט בסוף השבוע לאסור על כניסת נוסעים מדרום אפריקה.
"לאומיקרון יש מספר חסר תקדים של מוטציות, וחלקן מדאיגות בגלל ההשפעה האפשרית שלהן על מסלול המגפה. הסיכון העולמי הכולל שקשור לווריאנט החדש מוערך כגבוה מאוד", מסר ארגון הבריאות, אך הדגיש שעם זאת עוד דרוש מחקר כדי להבין עד כמה הווריאנט שהתגלה בדרום אפריקה מסוכן וגורם לתחלואה קשה. הארגון מסר שמידע נוסף צפוי להתקבל בשבועות הקרובים.
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן אמר אמש שהאומיקרון הוא "סיבה לדאגה, אך לא לבהלה". הזן טרם התגלה בארה"ב, אך ביידן מעריך שהדבר יקרה במוקדם או במאוחר. בהצהרה אמר ביידן שארה"ב מסוגלת לנצח את האומיקרון: "לפני שנה אמריקה התקשתה מל הווריאנט הראשון של הקורונה. ניצחנו את הווריאנט הזה בצורה משמעותית, ואז נפגענו מווריאנט חזק בהרבה - הדלתא. נקטנו צעדים ועכשיו אנחנו רואים שמספר המתים מהדלתא בירידה. אנחנו הולכים להילחם ולנצח גם את הווריאנט הזה".