סגור

הסנאט אישר כהונה שנייה ליו"ר הפד ג'רום פאוול

פאוול מונה לראשונה לתפקיד בידי הנשיא טראמפ ב-2018 והנשיא ביידן החליט על הארכת כהונתו בארבע שנים נוספות. עתה יידרש להתמודד עם האינפלציה הגבוהה ביותר בארה״ב זה 40 שנה, וזאת מבלי לגרום למשק האמריקאי לגלוש למיתון

בעוד שהוא ועמיתיו מהפדרל ריזרב נאבקים באינפלציה הגואה בארה"ב, יו"ר הפד ג'רום פאוול (69) התבשר היום (ה') שימשיך עוד ארבע שנים בתפקידו.


הסנאט האמריקאי הצביע בעד כהונה נוספת של ארבע שנים לפאוול כיו"ר הבנק הפדראלי המרכזי ברוב של 80 תומכים מול 19 מתנגדים. ההצבעה התעכבה זמן רב מאז שאישר נשיא ארה"ב ג'ו ביידן את המשך כהונתו של בנקאי ההשקעות הוותיק בראש הפד.
העיכוב נבע מכך שסנאטורים התלבטו לגבי מועמדים אחרים שהגיש ביידן לבנק המרכזי. שרה בלום רסקין הסירה את שמה בעקבות מחלוקת על מינויה, בעוד שליסה קוק ופיליפ ג'פרסון אושרו רק לאחרונה כמושלים.
פאוול נכנס לתפקידו בחודש פברואר 2018, בתקופת נשיאותו של דונלד טראמפ, שלא פעם לעג לפאוול ולעמיתיו בבנק המרכזי.

1 צפייה בגלריה
יו"ר הפד ג'רום פאוול מרץ 2022
יו"ר הפד ג'רום פאוול מרץ 2022
יו"ר הפד ג'רום פאוול
(צילום: AP)

במהלך כהונתו של פאוול פרצה מגפת הקורונה במרץ 2020 והכלכלה האמריקאית ניצבה בפני אחד המשברים הגדולים שחוותה. במהלך המשבר תיזמן פאוול שורת צעדים במטרה לחלץ את המשק האמריקאי מהמשבר, כולל תוכנית רכישות אג"ח והורדת הריבית לרמה כמעט אפסית. בתקופתו נסקו רכישות האג"ח של הפד ל-9 טריליון דולר.
לאחרונה, פאוול והפד ניצבו בפני משבר נוסף - האינפלציה החדה ביותר מאז תחילת שנות ה-80, כשהמחירים עלו בקצב שנתי של יותר מ-8% בחודשיים האחרונים. פאוול ספג ביקורת על התגובה האיטית שלו למשבר, והפד העלה בשבוע שעבר את שיעור הריבית ב-0.5% - ההעלאה החדה ביותר זה 22 שנה.
כשהוא חורג ממנהגו, בשבוע שעבר פנה פאוול ישירות לציבור ואמר שהפד מחויב מאוד להורדת המחירים וישתמש בכל הכלים העומדים לרשותו לשם כך.