סגור

הפדרל ריזרב העלה את הריבית ב-0.5%, החל בצמצום המאזן

הבנק המרכזי האמריקאי הודיע על העלאת ריבית שנייה ברציפות - והחדה ביותר בשני העשורים האחרונים - בהתאם להערכות בשוק; מאזן הבנק יופחת ב-47.5 מיליארד דולר בחודש החל ב-1 יוני, סכום שיעלה לאחר שלושה חודשים ל-95 מיליארד דולר; פאוול: "העלאות ריבית של 0.5% יהיו על השולחן בפגישות הבאות של הפד, לא שוקלים כרגע העלאה של 0.75%"

הפדרל ריזרב האמריקאי נתן הערב דחיפה נוספת למדיניות המצמצמת שלו והעלה את הריבית ב-50 נקודות בסיס (0.5%), לרמה של 0.75%-1% - כפי שציפו בשוק זה זמן. זו העלאת הריבית החדה ביותר מאז שנת 2000. עוד הודיע הבנק המרכזי, בהובלת היו"ר ג'רום פאוול, על פתיחת המהלך של צמצום המאזן.

הפד החל ב"סייקל" הצמצום המוניטרי בישיבה הקודמת שלו בחודש מרץ, מיד עם סיום רכישות האג"ח במסגרת תוכנית הסיוע בעקבות מגפת הקורונה - אז העלה את הריבית לראשונה מאז 2018, ב-0.25%; הבנק גם הקפיץ את התחזית לשש העלאות ריבית ב-2022 (בכל ישיבה למעשה), לעומת תחזית לשלוש העלאות שפרסם בדצמבר.
מאז, האינפלציה הגבוהה בארצות הברית המשיכה לעלות - והגיעה במרץ לרמה של 8.5%. מאז פרסום הנתון בחודש שחלף חברים בהנהגת הפד הדגישו כי הבנק יגיב בחריפות, והמדיניות תותאם לנתונים.
1 צפייה בגלריה
יו"ר הפדרל ריזרב ג'רום פאוול בעדות בסנאט
יו"ר הפדרל ריזרב ג'רום פאוול בעדות בסנאט
יו"ר הפדרל ריזרב ג'רום פאוול
(גטי)
פאוול עצמו הבהיר כי עמדתו דומה. בכינוס של קרן המטבע הבינלאומית לפני כשבועיים אמר יו"ר הפד: "חיוני לחלוטין לאלף את האינפלציה. יהיה מתאים להגיב באופן מהיר יותר. אני גם חושב ש-50 נקודות בסיס (0.5%) יהיו על השולחן בפגישה הבאה במאי".
הציפיות בשווקים הותאמו במהירות, ואף אחד כבר לא האמין שהפד יסתפק בסדרת העלאות של 0.25%, גם בישיבות הבאות. כעת השאלה היא כמה העלאות של 50 נקודות - ואולי 75 נקודות - צפויות לנו עד סוף השנה. בשורה התחתונה התחזיות שקדמו להחלטה היום עמדו על ריבית בגובה של 2.5% בסוף 2022.
כאמור, הבנק הודיע גם על פתיחת המהלך לצמצום המאזן - הוא יופחת ב-47.5 מיליארד דולר בחודש החל ב-1 יוני, סכום שיעלה לאחר שלושה חודשים ל-95 מיליארד דולר (60 מיליארד באג"ח ממשלתיות, והיתרה באג"ח מגובות משכנתאות). מדובר בקצב הפחתה של כטריליון דולר בשנה.
בשוק הבינו כי הפד לא יחכה יותר עם צמצום המאזן, וכי סדרת ההפחתות תיפתח כבר בישיבה הנוכחית. מאזן הפד עומד על סכום כמעט דמיוני של 8.9 טריליון דולר בעקבות רכישת האג"ח העצומות בתגובה למגפה. מדובר בסכום כפול מהיקף המאזן לאחר שלוש תוכניות ההקלה הכמותית שהוביל הבנק בתגובה למשבר הפיננסי של 2009-2008 - 4.48 טריליון דולר.
במקרה הקודם הבנק החל לצמצם את המאזן עוד בימי כהונתה של ג'נט ילן כיו"ר ב-2017, בסכום של 50 מיליארד דולר לחודש. באמצע 2019, חודשים ספורים לפני המגפה, הוא עמד על 3.8 טריליון דולר.
התחזיות לקראת ההודעה היום - בעקבות פרסום פרוטוקול הישיבה הקודמת של הפד - עמדו על הפחתה חודשית של 95 מיליארד דולר במאזן, כמעט כפול מהתוכנית של ילן. צמצום המאזן נעשה בשתי דרכים: מכירת האג"ח שבמאזן והפסקת השימוש בסכום שמגיע מאג"ח שנפדו לצורך רכישת אג"ח חדשות (פרקטיקה שהפד מבצע באופן שוטף).

פאוול: ביצועי שוק העבודה חזקים

במסיבת עיתונאים לאחר ההודעה אמר פאוול: "העלאות ריבית של 0.5% יהיו על השולחן בפגישות הבאות של קובעי המדיניות". בתשובה לשאלה הוא ציין כי העלאת ריבית של 0.75% "אינה דבר שאנחנו שוקלים כרגע". יו"ר הפד הוסיף כי שוק העבודה מפגין ביצועים חזקים; לדבריו, צפויה האטה בקצב יצירת המשרות החדשות, ואנשים צפויים לחזור לשוק העבודה לאחר משבר הקורונה - דבר שעשוי להעלות מעט את שיעור האבטלה. פאוול ציין כי הוא סבור שניתן להוריד את שיעור האינפלציה ללא כניסה למיתון.