סגור
נשיא ארה"ב לשעבר דונאלד טראמפ 28.1.23
טראמפ. נאשם ב-13 סעיפים (צילום: AP Photo/Alex Brandon, File)

כתב אישום רביעי בפחות מחצי שנה נגד טראמפ, הפעם בשל הטיית הבחירות בג'ורג'יה

3 שנים אחרי שניסה לבטל בדרכי מרמה את הניצחון המפתיע של ביידן בג'ורג'יה, הוגש כתב אישום רביעי נגד הנשיא לשעבר. בין הסעיפים: סיוע לזיוף מדרגה ראשונה. אמש כבר דיווחה רויטרס כי החקירה נגדו שם הבשילה לעוד כתב אישום, אלא שדקות אחר כך הוסר מהרשת המסמך שעליו נשענה

הרשויות בג'ורג'יה שבארצות הברית הגישו היום (ג') כתב אישום רביעי נגד הנשיא לשעבר דונלד טראמפ, בגין הניסיון שלו להפוך את תוצאות הבחירות במדינה בשנת 2020 שבהן הפסיד לג'ו ביידן. הוא נאשם ב-13 סעיפים, בין היתר סיוע לזיוף מדרגה ראשונה. כתבי אישום הוגשו נגד 18 מעורבים נוספים, בהם גם עורך דינו האישי של טראמפ.
אמש הרשויות הגדירו כ"לא מדויק" את הדיווח של סוכנות הדיווח של רויטרס שנשען על מסמך שפורסם באתר בתי המשפט של מחוז פולטון בג'ורג'יה ושבו פורטו האישומים-לכאורה נגד טראמפ, אבל זמן קצר אחרי הדיווח נעלם המסמך מהאתר, והסיבה לכך אינה ידועה.
מחוז פולטון הוא המחוז שבו התנהלה בשנה האחרונה חקירה פנים-מדינתית של ג'ורג'יה נגד טראמפ, בגין הניסיון שלו להביא לשינוי תוצאות הבחירות בה אחרי שביידן הוכרז בהן כמנצח. ג'ורג'יה נחשבה במשך שנים למדינה רפובליקנית מובהקת, אבל בבחירות 2020, הרבה בעזרת התגייסות הקהילה האפרו-אמריקנית, רשם שם ביידן ניצחון דחוק, בפער של 0.23% בלבד. הניצחון בג'ורג'יה היה הישג ענק שנתן לו 16 אלקטורים מפתיעים וסייע לו להבטיח את הנשיאות.
1 צפייה בגלריה
התובעת המחוזית של פולטון פאני וויליס מסיבת עיתונאים כתב אישום נגד דונאלד טראמפ 15.8.23
התובעת המחוזית של פולטון פאני וויליס מסיבת עיתונאים כתב אישום נגד דונאלד טראמפ 15.8.23
התובעת המחוזית של פולטון, פאני וויליס, מכריזה על הגשת כתב האישום
(צילום: JOE RAEDLE / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / AFP)
אחרי הפסדו בג'ורג'יה הוקלט טראמפ לוחץ על השלטון הרפובליקני במדינה הזו "למצוא" לו 11,780 קולות שיסגרו את הפער מביידן, יתנו לו את הניצחון, ויקרבו אותו לעוד כהונה. בגין ניסיונותיו לעוות את הספירה נפתחה נגדו חקירה, ובשבוע האחרון התרבו הדיווחים שהיא מתקדמת לכדי הגשת כתב אישום.
הערב מצאה כאמור סוכנות הידיעות רויטרס מסמך באתר בתי המשפט של מחוז פולטון, שבו מפורטים הסעיפים שבהם יואשם לכאורה הנשיא לשעבר. לפי הדיווח שלה הסעיפים נגדו כללו קשירת קשר לסחיטה ולזיוף, דיווח כוזב ושידול להפרת שבועה על-ידי עובד ציבור. המסמך נשא את התאריך 14 באוגוסט, כלומר היום, טראמפ הוזכר בו בשמו, ונכתב בו כי התיק נגד הנשיא לשעבר "פתוח".
עם זאת, כאמור, דקות אחרי שהסוכנות פרסמה את הדיווח נעלם לפתע המסמך מהאתר, ומשרד התובע המחוזי בפולטון מסר כי "הדיווח של רויטרס שהוגש כתב אישום נגד טראמפ אינו מדויק". המשרד ציין כי הוא אינו יכול למסור פרטים נוספים. בהמשך צוטטו גורמים בבית המשפט אומרים כי מסמך כלשהו שהופץ ברשת – כנראה המסמך המדובר – היה פיקטיבי.
אם טראמפ אכן יואשם בסופו של דבר בג'ורג'יה, יהיה זה כתב האישום הרביעי שמוגש נגדו מאז תחילת השנה, והשני הנוגע לניסיונות שלו לסכל את אישור הניצחון של ביידן בבחירות אחרי שכבר הושג. הוא יצטרף לשלושה כתבי אישום שהוגשו נגדו בניו יורק, בפלורידה ובוושינגטון מאז חודש מרץ: אחד בגין תשלום דמי השתיקה לכוכבת הפורנו סטורמי דניאלס, שני בגין לקיחת מסמכים מסווגים ביותר מהבית הלבן לאחוזתו בפלורידה, ושלישי בגין ניסיונותיו להפוך בדרכי מרמה את תוצאות הבחירות שבהן הפסיד לג'ו ביידן.
ההסתבכות המעמיקה של טראמפ באה בשעה שהוא נערך לתחילת הפריימריז הרפובליקניים לנשיאות, שבהם עליו לנצח כדי להתמודד מול ביידן בקרב חוזר על הבית הלבן בנובמבר של השנה הבאה. לפי הסקרים טראמפ מוביל בפער עצום, של קרוב ל-40%, על המועמד הקרוב ביותר אליו בפריימריז, מושל פלורידה רון דסנטיס, והמועמדים הבאים בתור, בהם סגנו של טראמפ לשעבר מייק פנס, זוכים רק לאחוזים בודדים.
מסקרי השבועות האחרונים עולה גם כי כתבי האישום המצטברים נגד טראמפ אינם פוגעים בו בקרב בוחריו הטבעיים, ואולי אף מחזקים אותו, משום שהם מסייעים לו להציג את עצמו כקורבן של רדיפה. ההצבעה בפריימריז תצא לדרך באייווה ב-15 בינואר, אבל כבר ביום חמישי בשבוע הבא ייערך העימות הטלוויזיוני הראשון בין המועמדים המובילים. לפי שעה מסתמן שטראמפ לא יתייצב אליו.