סגור

אחרי שנקבע כי הטריד נשים: מושל ניו יורק אנדרו קואומו התפטר

שבוע אחרי שהתובעת הכללית קבעה כי קואומו, איש המפלגה הדמוקרטית שסומן כמועמד עתידי לנשיאות, הטריד מינית 11 נשים, הודיע המושל: התפטרותי תיכנס לתוקף בעוד 14 ימים

מושל מדינת ניו יורק אנדרו קואומו הודיע הערב (ג') כי הוא מתפטר מתפקידו בעקבות החקירה הפנימית שבה נמצא כי הטריד מינית 11 נשים. בימים האחרונים גבר הלחץ על קואומו להתפטר, ולדרישה שיפנה את מקומו הצטרף גם הנשיא ג'ו ביידן. מדובר בסוף עגום למסע הפוליטי של קואומו, שבעבר היו שראו בו אף מועמד עתידי לנשיאות ארה"ב. בנאום ששודר הערב בטלוויזיה הודיע קואומו כי התפטרותו תיכנס לתוקף בעוד 14 יום.
קואומו, איש המפלגה הדמוקרטית, כיהן כמושל ניו יורק, המדינה בעלת האוכלוסייה הרביעית בגודלה בארה"ב, מאז שנת 2011. את הודעת ההתפטרות שלו הערב מסר בעקבות הדו"ח שפרסמה לפני שבוע התובעת הכללית של ניו יורק לטישיה ג'יימס בתום חקירה עצמאית בת חמישה חודשים: בדו"ח קבעה כי קואומו אכן הטריד את הנשים שהעלו את הטענות נגדו, וכי הוא הפר את חוקי ארה"ב ואת חוקי ניו יורק. ג'יימס קבעה כי קואומו מישש, נישק והשמיע הערות מיניות כלפי נשים, בהן עובדות ממשל בעבר ובהווה, והילך אימים לפחות על אחת מהן אחרי שהאשימה אותו בהטרדה מינית. קואומו מצדו הכחיש את הטענות בתוקף.
כהונתו של קואומו אמורה הייתה להסתיים בדצמבר 2022, ובעוד שבועיים, כשיפנה את תפקידו, תחליף אותו קת'י הוצ'ול, דמוקרטית ממערב המדינה. היא תהיה האישה הראשונה המחזיקה בתפקיד זה.
1 צפייה בגלריה
מושל מדינת ניו יורק אנדרו קואומו
מושל מדינת ניו יורק אנדרו קואומו
אנדרו קואומו
(צילום: AP)
זו הפעם השנייה בתוך 13 שנה שמושל של מדינת ניו יורק נאלץ להתפטר מתפקידו בעקבות שערורייה: בשנת 2008 התפטר אליוט ספיצר, אחרי שנחשף כי שכר את שירותיהן של נערות ליווי. קואומו מצטרף גם לרשימה הולכת ומתארכת של גברים רבי עוצמה שמאבדים את תפקידם בעקבות עבירת מין מאז עלייתה של תנועת #MeToo לפני כשלוש שנים.