סגור

בגרות בלי מתמטיקה והבנת הנקרא: "מקצועות לא הוגנים"

לאחר אישור המחוקקים באורגון, מושלת המדינה חתמה באופן חשאי על צו המבטל את חובת לימודי המתמטיקה והקריאה לבגרות במדינה – מקצועות שלדעת המחוקקים פוגעים בתלמידים שבאים מסביבה חלשה. "מטרת החוק לשקף באופן אמיתי מה שכל תלמיד צריך על מנת לשגשג במאה ה-21"

מתמטיקה אאוט, גם הבנת הנקרא. לפחות במדינת אורגון בארה"ב. מושלת אורגון קייט בראון מהמפלגה הדמוקרטית (Kate Brown) חתמה על חוק שמבטל את דרישות הבגרות בשני המקצועות, מתמטיקה והבנת הנקרא.


המושלת חתמה על הצו המיוחד, Bill 744, כבר בחודש שעבר אך נמנעה מלפרסם את העניין בציבור. לפי דיווח של עיתון מקומי, ה-Oregonian, "דבר החתימה לא פורסם עד לאחרונה, שכן משרד המושלת לא ערך טקס חתימה ולא שחרר הודעה לעיתונות".

2 צפייה בגלריה
מושלת אורגון קייט בראון
מושלת אורגון קייט בראון
מושלת אורגון קייט בראון
(צילום: אייי פי)

בעיתון נאמר עוד כי הצו נחתם למעשה כבר ב-14 ביולי אך נכנס לרשומות רק ב-29 ביולי, בשל תקלה במערכת המחשוב. כבר ביוני אישרו המחוקקים באורגון את החקיקה המדוברת, כשהרעיון המקורי היה השהייה של שלוש שנים של לימודי מתמטיקה ואנגלית לבגרות. בה בעת, בעיתונות המקומית נאמר כי הצו בפועל עשוי בהחלט להיות בתוקף לחמש השנים הבאות.
בארגון Foundations for a Better Oregon שיזם ודחף לחוק נאמר כי מטרתו "לשקף באופן אמיתי מה שכל תלמיד צריך על מנת לשגשג במאה ה-21". לטענת התומכים בחוק, התפיסה שמתמטיקה וקריאה הם כישורים חיוניים "אינה הוגנת" עבור חלק מהתלמידים.

2 צפייה בגלריה
מורה מתמטיקה כיתה בית ספר תלמידים
מורה מתמטיקה כיתה בית ספר תלמידים
שיעור מתמטיקה (ארכיון)
(צילום: שאטרסטוק)

התומכים בחוק, חברי הקונגרס המקומי הדמוקרטיים, שאליהם חברו כמה מהרפובליקנים (רשמית המפלגה הרפובליקנית התנגדה לחוק) טענו בין היתר שהבחינות במתמטיקה וקריאה מעמידות חלק מהסטודנטים בפיגור מובנה, בשל הרקע החלש של הסביבה מהם באו.
מנהל התקשורת של משרד המושלת, צ'רלס בויל, אמר בתגובה שכן הועברה הודעה על חתימת הצו למחוקקים ולחברי הצוות שלהם. עוד טען בויל כי הסטנדרטים החדשים יסייעו לקהילות המוחלשות, בהם שחורים, לטינים, ילידים, אסייתים, ואחרים.
במאמר מערכת של האתר המקומי KATU, שיצא לקראת ההצבעה על החוק החדש, קראו העורכים למושלת שלא לחתום על הצו: "בתי הספר במדינה היו מהאחרונים בארה"ב לחזור ולהיפתח ללימוד פנים אל פנים בתקופת המגפה. המחוקקים שלנו צריכים להתמקד באיך לסייע להם להשתלט מחדש על מה שהפסידו לאחר שנה וחצי של לימוד מרחוק והוראה היברידית. לא להוריד את הסטנדרט".